Menu

سولات چیلر تراکمی

سولات چیلر تراکمی
منظور از ظرفیت اسمی و واقعی در چیلرها چیست؟ نحوه انتخاب چیلر تراکمی آب خنک یا هوا خنک مناسب با توجه به ظرفیت واقعی مورد نیاز چیست؟

پاسخ: ظرفیت اسمی، ظرفیتی است که در کاتالوگ شرکت سازنده براي یک چیلر اعلام می گردد و ظرفیت واقعی برودتی است که چیلر تحت شرایط کارکرد خود ایجاد می کند. به طور کلی ظرفیت برودتی تولیدی توسط یک چیلر به شرایط محیط کارکرد آن چیلر بستگی دارد و این شرایط محیطی(از قبیل دما، فشار و ....) باید در هنگام انتخاب چیلر لحاظ گردد. ولي در هر صورت حداکثر اختلاف ظرفیت واقعی مورد نیاز و ظرفیت چیلر انتخاب شده از روی کاتالوگ، نبايد از 10% تجاوز کند. به طور مثال در صورت نیاز به یک چیلر 90 تن واقعی حداکثر باید یک چیلر 99 تن از روی کاتالوگ انتخاب گردد.

چیلر اسکرو پیوسته(stepless) چیست؟ آیا این چیلرها توانایی کارکرد در بارهای زیر 50% را دارند؟

پاسخ: چیلر اسکرو پیوسته (stepless) چیلری است که قابلیت تولید برودت منطبق با نیاز لحظه ای ساختمان را داراست. در چیلرهای اسکرو وقتی ظرفیت کمپرسور به کمتر از 50% می رسد، به دلیل کاهش فشار كمپرسور امکان بازگشت روغن به کمپرسور از کندانسور و یا باقی ماندن روغن در خط وجود خواهد داشت که می تواند باعث آسیب جدی به کمپرسور گردد. این مشکل از طریق پیش بینی هايی در مسیر لوله کشی از کمپرسور به کندانسور قابل رفع می باشد. بنابراین در صورتی که این پیش بینی ها توسط کارخانه سازنده در ساختمان چیلر به عمل آمده باشد، امکان کارکرد زیر 50% وجود دارد و در غیر این صورت این امکان وجود نخواهد داشت.

آیا تعدد کمپرسورها در چیلرهای تراکمی مناسب است؟ این افزایش تعداد تا چه میزان می تواند باشد؟
پاسخ: از نظر عملکرد و نیز نگهداری هرچه تعداد کمپرسورها بیشتر باشد، چیلر بهتری در اختیار خواهیم داشت و محدودیتی درتعدادکمپرسورها وجود ندارد. اما همواره محدودیت های دیگری در پروژه ها وجود دارند(از قبیل افزایش قیمت اولیه، کمبود فضا جهت نصب چیلر و ...) که امکان افزایش بی رویه کمپرسورها را سلب می نماید، که در این شرایط باید حالت بينابين انتخاب گردد
برای یک ظرفیت برودتی ثابت انتخاب یک چیلر اسکرو فرضاً با 3 کمپرسور بهتر است یا یک چیلر اسکرال با 8 کمپرسور یا یک چیلر سانتريفیوژ با یک کمپرسور؟
پاسخ یکسانی بر روی این سوال وجود ندارد.  به طور کلی به شرایط محیطی، محدودیت های معماری، کاربری ساختمان، میزان برق قابل تأمین، میزان سرمایه گذاری اولیه و ... بستگی دارد.
تفاوت مبردها با یکدیگر چیست؟ کدام یک راندمان بهتری دارد؟

پاسخ: مبردهای مرسوم در تهویه مطبوع کلاً شامل دو دسته می باشند: 1- CFCها (کلروفلوئروکربن) مانند R22

HFC ها(هیدروفلوئروکربن) مانند R-134a ، R-407C ، R410A

مبردهای دسته اول به دلیل داشتن کلر، برای لایه اوزون مضر هستند و استفاده از آنها در بسیاری از کشورها ممنوع شده است. از لحاظ راندمان R22 بهترین راندمان را دارد و پس از آن R134a  و R407C قرار دارند. راندمان این دو مبرد 1 درصد کمتر از R22 می باشد.

نقش روغن در کمپرسور اسکرو چیست؟

پاسخ: روغن در کمپرسور اولاً باعث خنک شدن کمپرسور می گردد. ثانیاً روغن بین صفحات اسکرو و گاز مکش شده را پر می کند تا بتواند گاز را فشرده کند بنابراین اگر روغن نباشد کار کمپرسور صفر می شود.

Oil separator چیست؟

پاسخ: Oil separator وسیله ای است که در کمپرسور ها وظیفه جداسازی روغن از مبرد و جلوگیری از خروج روغن از کمپرسور را به عهده دارد.

منظور از فشار کارکرد سیستم در چیلرهای تراکمی چیست؟

پاسخ: در چیلرهای تراکمی، کمپرسور، مبرد را فشرده کرده و از یک فشار اولیه پائین به یک فشار ثانویه بالا می رساند. منظور از فشار کارکرد سیستم همین دو فشار است.

در بین انواع مبدل های حرارتی(پوسته و لوله و صفحه ای) کدام یک بازده و کاربرد بیشتری در چیلرها دارد؟

پاسخ: مبدل های حرارتی صفحه ای بازده بهتری دارند اما نگهداری آنها دشوارتر است به همیمن دلیل مبدل های پوسته و لوله در چیلرها مرسوم تر هستند. همچنین مبدل پوسته و لوله به دو صورت می تواند وجود داشته باشد. حالت اول: آب در لوله و مبرد در پوسته

حالت دوم: مبرد در لوله و آب در پوسته

حالت اول که به نوع مستغرق(Flooded) مشهور می باشد در چیلر ها مرسوم تر است چون در این حالت خود مخزن کندانسور عمل Rreciever را انجام می دهد.

تن تبرید چیست؟

پاسخ:یکی از واحد های متداول در صنعت تهویه مطبوع میباشد که میزان انرژی تولیدی دستگاه را نشان میدهد.هر 12000btu/hبرابر یک تن تبرید میباشد.

ضریب عملکرد چیست؟

پاسخ:ضریب عملکرد یا copبرابر است با انرژی تولیدی دستگاه تقسیم بر مقدار کار انجام شده آن.

انواع رایج چیلر های تراکمی کدامند؟
پاسخ:چیلر های تراکمی اصولا بر دونوع هوا خنک و آب خنک میباشند.کندانسور چیلر تراکمی از نوع آب خنک با آب خنک شده و بنابراین نیاز به برج خنک کن دارد.ولی کندانسور چیلر تراکمی هوا خنک با هوا خنک شده و نیاز به برج ندارد
حدود مصرف برق چیلر های تراکمی چقدر است؟

پاسخ:مصرف برق چیلر تراکمی هواخنک به ازای هر تن تبرید حدود 2/1کیلووات و چیلر تراکمی آب خنک به ازای هر تن تبرید حدود8/0کیلووات میباشد.

سوالات متداول در مورد فن كويلهاي سقفي

سوالات متداول در مورد فن كويلهاي سقفي
كاربرد و موارد استفاده از فين هاي روكش دار در فن كويل ها

فين هاي روكش دار در دو نوع blue و مسي براي جلوگيري از خوردگي فين ها در مناطق داراي رطوبت بسيار زياد همراه با آلاينده هاي نمكي و اسيدي در هوا ، مانند مناطق صنعتي جنوب كشور توليد مي گردند، لازم به ذكر است كه به دليل كاهش هدايت گرمايي و افت انتقال حرارت روكش ها و مصرف بيشتر انرژي فن كويل و متعاقباً ساير تجهيزات مدار تهويه، استفاده از فن كويل با فين روكش دار در مناطق بدون آلاينده هاي اسيدي، نمكي و مرطوب توجيهي ندارد.

لازم به ذكر است كه معمولاً سازندگان معتبر، فين فن كويلهاي بدون روكش خود را جهت نصب در مناطق بدون آلاينده هاي اسيدي و نمكي و مرطوب  به مدت 30 سال گارانتي مي نمايند.

ضمائم: مدارك تست خوردگي فين ها بر اساس استاندارد صنعتي ژاپن JIS

آيا موتورهاي هرمتيك (Hermetic)در فن كويل ها كاربرد دارد؟

موتورهاي هرمتيك به موتورهايي اطلاق مي‌گردد كه كاملاً آب بند بوده و هوا ، رطوبت،  گرد و غبار به داخل سيم پيچ موتور نفوذ نمي نمايد، اين گونه موتورها در كمپرسورها و دستگاه هاي تبريد استفاده مي‌گردند و توسط خود مايع مبرد ( Refrigerant) و يا ماده جاذب خنك كاري و روان كاري مي‌شوند.((Self lubricated

در مورد نفوذ رطوبت و يا گرد و غبار براي موتور ها از شاخص دو رقمي IP يعني Isolation Protection استفاده مي‌گردد، كه رقم اول مربوط به درجه نفوذ گرد و غبار (حداكثر6) و رقم دوم معيار نفوذ آب به موتور(حداكثر 6) مي‌باشد،كه IP موتورهاي هرمتيك با تعريف فوق 66 است، لازم به ذكر است كه در فن كويلهاي سقفي موتور قبل از كويل قرار مي‌گيرد و به هيچ وجه امكان نفوذ آب به موتور و خنك كاري موتور با مايع مبرد و يا جاذب وجود ندارد و در هيچ مرجعي استفاده از موتور هرمتيك براي فن كويل ها توصيه نمي گردد.

آيا امكان سوختن سيم پيچ يكي از سرعتها (Hi,Med,Low) و كار كردن موتور با ساير سرعت ‌ها وجود دارد؟

جهت ايجاد ميدان مغناطيسي كه باعث چرخيدن موتور مي گردد لازم است كه نول و فاز به سيم پيچ موتور متصل باشند در صورت قطع اتصال مربوطه برق به سيم پيچ نمي رسد، گشتاور مربوطه ايجاد نشده و موتور كار نخواهد نمود، حتي در صورت سوختن قسمتي از سيم پيچ به نحوي كه امكان برق رساني به بقيه قسمتها ميسر باشد امكان چرخش موتور وجود نخواهد داشت بنابراين ادعاي برخي از سازندگان مبني بر كاركردن فن كويل با دورهايي متفاوت در صورت سوختن قسمتي از سيم پيچ صحيح نمي باشد.

تفاوت طول سيني فن كويل ها به چه دليلي است؟

سيني فن كويل وظيفه جمع آوري آبهاي تقطير شده بر كويل را به عهده دارد، عامل تعيين كننده طول ايده آل مورد نياز سيني براي هر پروژه شير برقي مي‌باشد، در پروژه هايي كه از شير برقي جهت كنترل جريان آب ورودي و متناسباً دماي اتاق، استفاده مي‌گردد از سيني بلند جهت قرارگيري شير برقي بر روي آن استفاده مي گردد.

استفاده از سيني بلند براي قرار گرفتن شلنگهاي اتصال و جمع آوري كندانس شلنگ ها
در هنگام نصب فن كويل، عموماً نصب مستقيم لوله ها و كويل ها از طريق شلنگ بر روي سيني امكان پذير نمي باشد و در عمل سيني براي اين كار كاربردي ندارد، ضمن اينكه شلنگ هاي اتصال كاملاً عايق مي باشند و ايجاد كندانس بر روي آنها امكان پذير نمي باشد
مشكلات استفاده از فن كويل سيني بلند

الف) افزايش طول دريچه دسترسي و نامتناسب بودن آن با دريچه دهش دستگاه

ب)آسيب به زيبايي و معماري داخلي

ج)عدم امكان نصب دستگاهها در سقف هايي با محدوديت فضا

تفاوت فن هاي پلاستيكي و آلومينيومي

فن هاي پلاستيكي كه در برابر حرارت مقاومت كمي دارند براي استفاده در كشورهاي گرمسير كه در آنها دماي آب ورودي به كويلها در زمستان حداكثر 65 درجه سانتيگراد مي باشد طراحي و ساخته مي شوند، در صورت استفاده از اين نوع فن ها در كشورهاي سردسير  مانند ايران، كه دماي ورودي آب كويل ها در زمستان ها 80 درجه سانتيگراد مي باشد، پس از مدتي كوتاه به دليل مجاورت فن پلاستيكي  و كويل دستگاه، فن تغيير شكل مي دهد و سبب ايجاد صدا و از كار افتادن دستگاه مي گردد.

توضيح آنكه فن هاي آلومينيومي براي كشورهاي سردسير كه دماي آب ورودي كويلها در زمستانها 80درجه سانتيگراد تنظيم مي گردند طراحي و ساخته مي شوند.

توجه به ميزان صداي فن كويل چه اهميتي خواهد داشت؟

مهمترين اولويت انتخاب فن كويل ها مي بايست ميزان صداي كاركرد آنها در سرعتهاي مختلف ‌باشد، زيرا كه صداي بيش از حد امكان آسايش و آرامش را از استفاده‌كنندگان دستگاه سلب مي‌نمايد.

با توجه به اينكه ميزان صداي دستگاه ها در كاتالوگ ها توسط سازندگان، بر اساس معيارهاي مختلفي همچون سطح فشار صدا(Pressure level) ، سطح قدرت صدا( Power Level) ، در فواصل متفاوت اندازه گيري و بيان  مي شود،  توصيه مي‌گردد كه ميزان صداي هر دستگاه  به طور عملي از روي نمونه ي فن كويل شركتهاي عرضه كننده  ارزيابي گردد.

برخي از كارفرمايان به علت صداي زياد برخي از فن كويل ها، با پرداخت هزينه بيشتر و اسيب رساندن به معماري داخلي ظرفيت مورد نياز در يك فضا را تقسيم مي نمايند، توضيح آنكه براي فن كويل هاي ابارا- سينكو به واسطه صداي بسيار كم در هنگام كار، نيازي به استفاده از ظرفيتهاي كمتر و افزايش تعداد فن كويلها براي كاهش صدا نمي باشد.

نقش و اهميت فيلتر و تفاوت هاي آنها در فن كويل ها چيست؟
فيلتر، هواي ورودي به فن كويل را تصفيه مي نمايد و مانع ورود خاك و ذرات گرد و غبار به داخل فن كويل مي‌گردد ، فيلتر نقش بسزايي در ممانعت از ورود اجسام خارجي به فن ها و افزايش طول عمر مفيد دستگاه دارد. از ويژگيهاي فيلتر مرغوب مي توان به جنس و تعداد لايه‌هاي آن، قابليت دسترسي و شستشوي سريع و آسان اشاره كرد.
حداقل ارتفاع مناسب فن كويلهاي سقفي توكار

فن كويلهاي سقفي توكار در ارتفاع هاي مختلف طراحي و ساخته مي شوند كه به طور كلي  هر چه ارتفاع آنها كمتر باشد ارتفاع سقف كاذب نيز متناسباً كاهش مي يابد و هرچه ارتفاع دستگاه كمتر شود، موتور با دور بالاتر با صداي كاركرد و مصرف برق بيشتر براي تامين ظرفيت مشابه مورد نياز مي باشد  با توجه به اينكه صداي كاركرد فن كويل ها داراي اهميت ويژه اي مي باشد مي توان حداقل ارتفاع ايده آل فن كويل جهت استفاده از موتورهاي با دور كاركرد پايين تر كه صداي آنها محسوس نباشد را 25 سانتيمتر عنوان نمود.

استاندارد ساخت دستگاهها چيست؟

JIS ژاپن

مارك و شركت سازنده موتور؟

سينكو تايوان

تحمل فشار كاري لوله هاي مسي؟

250psi يا 17bar

جنس عايق و ضخامت آن؟

Kflexضخامت 10 ميليمتر

آيا امكان تزريق هواي تازه به محيط وجود دارد؟

دريچه مخصوص هواي تازه بر روي فن كويلها تعبيه شده است

ضخامت بدنه دستگاه؟

يك ميليمتر

آيا محافظ ترمينال برق دارد؟

دارد

آيا محافظ كويل دارد؟

دارد

جنس سيني درين دستگاه؟

استينلس استيل

موتور ها چند سرعته مي باشند؟

سه سرعته

نحوه ساخت سيني ؟

به صورت يكپارچه و شيب دار (دستگاه كاملا تراز نصب مي شود)

تعداد رديف هاي كويل ؟

سه رديفه

جنس بدنه دستگاه ؟

آهن گالوانيزه گرم

تعداد فين هاي كويل در هر اينچ ؟

12fpi

فن كويلها ساخت كدام كشور مي باشد؟

تايوان

گارانتي چند سال مي باشد؟

دو سال

خدمات پس از فروش و تامين قطعات يدكي چند سال از طرف شركت كار و انديشه تضمين مي گردد؟

بيست سال

سوالات متداول در مورد چيلر هاي جذبي

سوالات متداول در مورد چيلر هاي جذبي
چگونه چيلر هاي جذبي به وسيله حرارت ، آب خنك توليد مي كنند؟ چگونه از مشخصات فني ذكر شده در كاتالوگ دستگاه بايد استفاده كرد؟
محلول ليتيم برمايد چيست؟ هدف از انجام فوري عايق كاري حرارتي و برودتي در چيلر هاي جذبي چيست؟
منظور از چيلر هاي دو اثره چيست؟ آيا امكان حمل و نقل چيلر هاي جذبي به صورت دو تيكه وجود دارد؟
مزاياي چيلر هاي جذبي چيست ؟ از چه نوع كابلهايي براي تغذيه و اتصال دستگاه چيلر به ديگر تجهيزات بايد استفاده شود؟
چيلر هاي جذبي شعله مستقيم چگونه كار مي كند؟ دستگاه ميكروفيلتر چيست؟
تن تبريد (Rt) چيست؟ كار سيستم purge چيست؟
ضريب عملكرد (COP) چيست؟ به چه منظور از رپچرديسك استفاده مي شود؟
چه تمهيداتي در چيلر هاي جذبي كه صرفه جويي انرژي بيشتري انجام مي دهند در نظر گرفته شده است؟ حداقل دماي ورودي آب برج خنك كن به چيلر هاي جذبي ابارا چقدر است؟
چگونه چيلر جذبي را انتخاب كنيم ؟ بازده و كار آيي دستگاه در حالت بار كم (Partial Load) چگونه است؟
نكات مهم در رابطه با دماي ورودي آب برج خنك كن در چيلر هاي جذبي ميزان شارژ محلول ليتيم برمايد چقدر است ؟
كريستاليزاسيون و روش هاي پيشگيري از آن با توجه به اينكه COP چيلر هاي تراكمي اسكرو تقريبا 4 برابر چيلر هاي جذبي شعله مستقيم مي باشد به چه دليل هنوز از چيلر هاي جذبي استفاده مي شود؟
اگر در زمان كاركرد دستگاه برق قطع شودچه اتفاقي مي افتد؟ انواع مختلف چيلر هاي جذبي چه مي باشند ، مزايا و معايب هر كدام چيست؟

چگونه چيلر هاي جذبي به وسيله حرارت ، آب خنك توليد مي كنند؟

چرخه عملكرد چيلر هاي جذبي به صورت زير مي باشد:

چيلر هاي جذبي با تكرار فرآيند بالا و تبخير مايع مبرد ، آب خنك توليد مي كنند. مايع مبرد در چيلر هاي جذبي آب مي باشد و به هيچ عنوان از CFC استفاده نمي شود. و مصرف برق خيلي كمي براي تجهيزات جانبي نياز دارند و مناسب براي محيط زيست مي باشند.تجهيزات اصلي چيلر شامل اواپراتور ، ابزربر ، كندانسور وژنراتو ر مي باشند.

اواپراتور:‌در شرايط خلا مايع مبرد(آب مقطر) تبخير مي شود و حرارت مورد نيازبراي تبخير را از آب داخل لوله ها دريافت مي كند كه موجب خنك شدن آب داخل لوله ها مي شود.

ابزربر: بخارات آب اواپراتور در ابزربر جذب محلول جاذب (ليتيم برمايد) مي شود تا شرايط خلا داخل اواپراتور ثابت بماند.

ژنراتور: ليتيم برمايد رقيق در ژنراتور حرارت داده شده و تغليظ مي گردد، اين حرارت مي تواند به وسيله مشعل ،‌آب داغ و يا بخار باشد.

كندانسور: بخار حاصله از ژنراتور دركندانسور دستگاه توسط آب برج خنك كننده تقطير و مجددا به اواپراتور بر مي گرددو سيكل برودتي دستگاه به همين صورت تكرار مي گردد.

محلول ليتيم برمايد چيست؟

ليتيم برمايد پودر سفيد رنگي است كه از برم (Br) و ليتيم (Li) تشكيل شده است. كه به ترتيب از آب دريا و سنگ معدن استخراج مي شوند.ليتيم برمايد يك ماده ثابت مانند NaCl مي باشدو ليتيم برمايد محلول در آب فرار و قابل تجزيه شدن نيست.و همچنين سمي و مضر براي انسان ها نمي باشد.

محلول ليتيم برمايد مشخصات زير را دارد:

1- پايدار (مزيت)

2- جاذب قوي (مزيت)

3- خورندگي بالا در مقابل مواد فولادي (ضرر)

4- قابليت كريستال شدن در غلظت هاي بالا (ضرر)

افزودني هاي زير در محلول ليتيم برمايد مورد استفاده قرار مي گيرد:

1- ماده ضد خورندگي

2- الكل به عنوان تسريع كننده

3- تنظيم كننده PH

نمودار زير Duhring Chart نام دارد كه ارتباط بين دماي اشباع ، فشار اشباع و غلظت محلول ليتيم برمايد را نشان مي دهد.

منظور از چيلر هاي دو اثره چيست؟

در چيلر هاي جذبي تك اثره كه بخار مبرد تشكيل شده در ژنراتور مستقيما توسط آب برج خنك كن خنك مي شود و به ميزان بيشتري انتقال حرارت در برج خنك كن نياز دارد.

براي استفاده ازاين گرماي تلف شده بخار آب در چيلر هايي با بازدهي بيشتر ، چيلر هاي جذبي دو اثره به وجود آمدند.چيلر هاي جذبي دو اثره از اين گرماي تلف شده براي گرم كردن محلول آبي ليتيم برمايد و تبخير آب در يك مرحله ديگري استفاده مي كنند.

بدين صورت كه از بخار مبرد تبخير شده از محلول ليتيم برمايد در ژنراتور اوليه براي گرمايش مجدد محلول استفاده مي شود.اگر دماي بخارمبرد و محلول گرم شده در يك ژنراتور با هم برابر باشد امكان تبادل حرارتي بين آنها وجود نخواهد داشت.

بنابراين جهت استفاده از اين گرماي اضافي به طور موثر ،‌در چيلر هاي دو اثره ژنراتور ديگري به نام ژنراتور دماي پائين در نظر گرفته شده است كه در آن آب گيري و تغليظ محلول با دماي جوش پائينتر در فشار پائينتر اتفاق مي افتد.

به بيان ديگر چيلر جذبي دو اثره با فشار بخاري برابر 0.8 مگا پاسكال بيشتراز فشار بخار مصرفي چيلر هاي تك اثره (0.15 مگا پاسكال ) كار مي كنند.

چيلر هاي جذبي دو اثره بين  تا  انرژي كمتري نسبت به نوع تك اثره مصرف مي نمايند لذا  ،‌بازده بيشتري دارند.

مزاياي چيلر هاي جذبي چيست ؟

كاركرد مطمئن در شرايط خلا

فضاي داخلي چيلر هاي جذبي در شرايط خلا و در فشاري پايين تر از فشار اتمسفريك كار مي كنند. تحت فشار نبودن مخازن اطمينان بيشتري را حاصل مي نمايد.

v مصرف برق كمتر

اين چيلر ها بيشتر متكي به بخار و سوخت هاي گازي و مايع هستند تا برق شهري و در نتيجه مصرف برق بسيار كمي جهت تجهيزات كمكي دستگاه لازم است.

v كاهش مصرف برق در ساعات پيك كار روزهاي تابستان

اين چيلر ها تنظيم بار الكتريكي را توسط كاهش مصرف برق در ساعات پيك مصرف كه متناسب با تقاضاي سيستم هاي تهويه مطبوع مي باشد را انجام مي دهند.

v استفاده از مبرد غير CFC

در اين چيلر ها از آب مقطر به عنوان مبرد استفاده مي شود و فاقد هر گونه مدارCFC كه مخرب لايه ازن است ، مي باشد. در نتيجه نيازي به آماده سازي آنها براي تعويض مبرد CFC وجود ندارد و به خاطر سازگاري آنها با محيط زيست توجه روز افزوني را به خود جلب نموده است.

v استفاده موثر از گرماي مازاد

با توجه به پيشرفت هايي كه در افزايش بازدهي سيستم هاي توليد همزمان حاصل آمده توجه بيشتري به استفاده از حرارت توليدي اضافي در اين چيلر ها شده است. چيلر هاي كه مستقيما با اب داغ كار مي كنند از آب داغ به عنوان منبع انرژي حرارتي استفاده مي كنندو همچنين چيلر هايي كه براساس حرارت حاصل از احتراق (شعله مستقيم) كار مي كنند در بازار نيز وجود دارند.

v محافظت از محيط زيست با استفاده از گاز طبيعي

گاز طبيعي فاقد مواد سولفوري است و توليد گازهاي و كمتري نسبت به نفت و زغال سنگ را توليد

مي كند. و نيز عدم وجود گاز هاي سمي در گاز هاي توليدي حاصل از احتراق ،‌استفاده از گاز طبيعي را بيشتر مورد توجه قرار داده است. منابع گاز طبيعي در جهان فراوان هستند و انتظار مي رود كه استفاده از آن به سالم نگه داشتن محيط زيست كمك نمايد.


چيلر هاي جذبي شعله مستقيم چگونه كار مي كند؟

چيلر هاي جذبي شعله مستقيم از گرماي توليد شده توسط احتراق گاز طبيعي در مشعل استفاده مي كنند. اين مدل ها در لوله هاي اواپراتور جهت گرمايش و يا سرمايش ، آب گرم و يا سرد توليد مي كنند.

قبلا از چيلر هاي قديمي و ديگ هاي بخار براي گرمايش و سرمايش استفاده مي گرديد. ولي در اين نوع چيلر ها هر دو عمل گرمايشي و سرمايشي در يك دستگاه انجام مي شود. اين مدل ها جاي كمتري براي نصب نياز دارند و در نتيجه سيستم را ساده تر مي كند.

تن تبريد (Rt) چيست؟

يك تن تبريد ، مقدار گرمايي است كه از يك تن آب خالص در دماي صفر درجه سانتيگراد گرفته مي شود تا به يك تن يخ با دماي صفر درجه سانتيگراد در يك ساعت تبديل شود.

واحد تن تبريد كه بيشتر رايج است ، تن تبريد آمريكايي (USRt) مي باشد كه در آن يك تن آب برابر با 2000 پوند مي باشد.

در سيستم SI واحد اندازه گيري ظرفيت سرمايشي برحسب W و يا KW بيان مي شود.

ضريب عملكرد (COP) چيست؟

COP مخفف Coefficient Of Performance و به معناي ضريب عملكرد مي باشد و از آن براي اندازه گيري بازده چيلر هاي جذبي استفاده مي شود و طبق معادله زير محاسبه مي گردد.

COP=انرژي داده شده /ظرفيت سرمايشي

COP در چيلر هاي تك اثره و دو اثره به ترتيب 0.7 و 1.2 مي باشد.

چه تمهيداتي در چيلر هاي جذبي كه صرفه جويي انرژي بيشتري انجام مي دهند در نظر گرفته شده است؟

چيلر هاي جذبي با صرفه جويي انرژي مي توانند با انجام تغييراتي كه در زير به آنها اشاره مي شود ، ضريب عملكرد بالاتري را ارائه نمايند. :

اين تغييرات هزينه هاي اوليه را بالا مي برند . توصيه مي گردد كه در هنگام انتخاب دستگاه به هزينه هاي اوليه آن هم توجه شود.

الف) استفاده از مبدل حرارتي براي گازهاي حاصل از احتراق

ب) استفاده از لوله هاي انتقال حرارت با ضريب هدايتي بالا

ج)استفاده از مبدل حرارتي صفحه اي

د) بهبود سيكل محلول و بازيافت حرارت

چگونه چيلر جذبي را انتخاب كنيم ؟

اطلاعات زير براي انتخاب مدل مناسب با توجه به مشخصات فني دستگاه لازم مي باشد.

a) ظرفيت سرمايشي (گرمايشي)

b) دماي آب سرد ورودي و خروجي از دستگاه و نيز دبي مورد نياز

c) دماي آب برج ورودي و خروجي از دستگاه و نيز دبي مورد نياز

d) نوع منبع حرارتي با فشار،‌دما،‌ارزش حرارتي و وزن مخصوص

e) ولتاژ و فركانس برق اصلي

f) نوع كاربرد و متوسط زمان كاركرد ساليانه

مشخصات اضافي

a) تخليه خودكار گازهاي غير قابل تقطير

b) محفظه هاي آب ويژه براي فشار كاري بالاتر از فشار كاري استاندارد دستگاه

c) سيستم تميز كاري خود كار لوله ها (ETACS)

d) ظرفيت حرارتي ويژه

نكات مهم در رابطه با دماي ورودي آب برج خنك كن در چيلر هاي جذبي

دماي آب برج به طور قابل ملاحظه اي بر كاركرد چيلر اثر مي گذارد:

a) دماي ورودي بالاي آب برج باعث افزايش دما و فشار داخل ژنراتور دما بالا و در شرايط حاد باعث توقف كار دستگاه چيلر مي شود.دماي ورودي آب برج در حد مشخص شده نگهداريد.(32-25 درجه سانتي گراد)

b) پائين بودن زياد دماي آب برج امكان كريستاليزه شدن محلول را افزايش مي دهد . دماي ورودي آب برج را بالاتر از عدد مشخص شده(15 درجه سانتي گراد) نگهداري گردد.در صورت نياز از يك شير by-pass و يا يك شير سه راهه (Three valve ) استفاده كنيد.

c) تغييرات ناگهاني دماي آب ورودي برج خنك كن كاركرد عادي دستگاه ا مختل مي كندو نتايج نامطلوبي را روي دماي آب سرد خروجي مي گذارد. از تغييرات دماي ناگهاني آب ورودي برج خنك كن جلوگيري نمائيد.رنج مجاز تغييرات دمايي كمتراز 0/3 درجه سانتي گراد در دقيقه مي باشد.

d) كاهش تبادل حرارتي آب برج تاثير منفي روي عملكرد چيلر مي گذارد كه باعث پائين آمدن ظرفيت سرمايشي و بالا رفتن دما و فشار در ژنراتور دما بالا مي گردد.

جهت جلوگيري از پائين آمدن كيفيت آب برج خنك كن كارهاي زير را انجام دهيد.

 • براي حفظ كيفيت آب برج از مواد افزودني مجاز شيميايي استفاده كنيد. (پمپهاي تزريق خودكار مواد شيميايي)
 • به صورت دوره اي آب برج را تخليه كنيد تا از افزايش غلظت املاح آن جلوگيري شود.
 • آب برج را به صورت دوره اي به طور كامل تعويض كنيد.
 • لوله هاي ابزربر و كندانسور رابه صورت دوره اي بررسي كنيد و در صورت نياز با برس مخصوص و يا مواد شيميايي تميز نماييد.
كريستاليزاسيون و روش هاي پيشگيري از آن

غلظت بالا و دماي پائين محلول آبي ليتيم برمايد را مطابق منحني زير در معرض خطر كريستاليزاسيون قرار مي دهد.

دستگاه چيلر جذبي براي جلوگيري از كريستاليزاسيون از وسايل حفاظتي زير استفاده مي كند.

a) لوله سر ريز (J-Loop)

هنگامي كه مسير برگشت محلول غليظ از ژنراتور در اثر كريستاليزاسيون مسدود شده باشد محلول داغ و غليظ از ژنراتور از طريق اين لوله به سمت ابزربر كه محلول رقيق در آن قرار دارد باز مي گردد.

b) لوله سر ريز مبرد

سطح مبرد موجود در اواپراتور با افزايش غلظت محلول بالا آمده و اين لوله باعث مي شود كه مبرد به ابزربر باز گرددو محلول داخل آن را رقيق نمايد.

اگر در زمان كاركرد دستگاه برق قطع شودچه اتفاقي مي افتد؟

قطع ناگهاني برق در هنگام كاركرد دستگاه باعث مي شود دستگاه بدون انجام عمليات رقق سازي متوقف شود. در نتيجه محلول غليظ داخل چيلر امكان كريستاله شدن را دارد. بنابراين اقدامات زير بايد در هنگام قطع برق انجام شوند:

 • دستگاه را بلافاصله بعد از اتصال برق روشن نمائيد.
 • اگر احتمال وجود كريستاليزاسيون هست عمليات رقيق سازي را به دفعات انجام دهيد. براي انجام عمليات رقيق سازي ابتدا شاسي Start و سپس شاسي Stop دستگاه را فشار دهيد تكرار اين كار به دفعات تا حدي از ادامه كريستاليزاسيون جلوگيري مي كند.
 • اگر با انجام كارهاي فوق كريستال برطرف نگرديد كريستاليزاسيون جدي بوده و عمليات خاصي را بايد براي برطرف كردن آن انجام داد.

عمل كريستاليزاسيون لايه ضدخورندگي سطوح داخلي را مختل مي سازد و احتمال آلوده شدن محلول نيز وجود دارد. پس از برطرف كردن كريستاليزاسيون حتما محلول را آناليز و در صورت نياز فيلتر و تنظيم نمائيد.


چگونه از مشخصات فني ذكر شده در كاتالوگ دستگاه بايد استفاده كرد؟

ظرفيت سرمايش

واحد :USRt و يا kW

 • ظرفيت گرمايشي

واحد: كيلو وات و يا كيلو كالري بر ساعت

 • مقدار آب در گردش

واحد :‌L/min (ليتر بر دقيقه)

 • افت فشار (Pressure Drop)

افت فشار ورودي / خروجي مورد نظر

واحد: متر آب mAq

تعداد پاس ها

تعداد مسير هاي رفت و برگشت بين ورودي و خروجي مي باشد.

اگر تعداد پاس ها فرد باشد فلنج هاي ورودي و خروجي در دو طرف دستگاه قرار دارند.

 • سوخت

مشخصات فني مشعل به ارزش حرارتي ،‌چگالي تركيبات و فشار سوخت بستگي دارد.

17

هدف از انجام فوري عايق كاري حرارتي و برودتي در چيلر هاي جذبي چيست؟

هدف از انجام فوري عايق كاري به شرح زير مي باشد:

·        جهت كاهش اتلاف انرژي حرارتي (در صورت عايق نبودن اتلاف حرارتي بين 3 تا 5 درصد مي باشد)

·        جهت جلوگيري از صدمات سوختگي

·        جهت جلوگيري از گرم شدن تجهيزات  الكتريكي در محاورت حرارت شديد و صدمه ديدن آنها

·        جهت جلوگيري از تشكيل قطرات آب روي بدنه اواپراتور و پوسيدگي آن

·        جهت جلوگيري از بروز آتش سوزي

عايق كاري براي چيلر هاي RCD/RCW  بايد توسط خريدار در محل انجام گيرد .شركت ابارا دستورالعمل انجام عايق كاري را در اختيار مشتريان مي گذارد.

به نكات زير در رابطه با عايق كاري ها توجه كنيد

1-    چون داخل دستگاه چيلر تحت خلا مي باشد ، جوشكاري بر روي بدنه دستگاه مجاز نمي باشد.

2-    دقت كنيد كه به ادوات كنترلي و سيم كشي ها آسيب نرسانيد.

3-    اطمينان حاصل نمائيد كه عايقكاري دستگاه چيلر مانع از بازرسي و كار عادي دستگاه نگرددو عمليات تعمير و نگهداري به راحتي انجام شود.

آيا امكان حمل و نقل چيلر هاي جذبي به صورت دو تيكه وجود دارد؟

حمل و نقل چيلر ها به صورت سفارشي و در شرايطي كه محدوديت هايي در حمل و نقل از جمله قوانين راه و ترابري و محدوديت ابعادي در راه ها وجود داشته باشد. در هنگام خريد به صورت دو تكه وجود دارد.

چيلر هايي كه به صورت دو تكه حمل مي شوند بايد در محل پروژه مجددا مونتاژ شوند.

نصب مجدد آ ن با جوشكاري معمولي انجام پذير است ولي از لحاظ نشتي هوا بايد بررسي شود . بنابراين عمليات نصب مجدد بايد زير نظر بازرس كارخانه سازنده انجام گيرد.

از چه نوع كابلهايي براي تغذيه و اتصال دستگاه چيلر به ديگر تجهيزات بايد استفاده شود؟

انواع كابل هاي ارتباطي كه بين چيلر و تجهيزات ديگر استفاده مي شود در زير آمده است.

 • انواع كابل هاي ارتباطي

1- كابل برق : برق اصلي دستگاه را تامين مي كند.

2- كابل فرمان از اتاق كنترل مركزي (CCR): از راه دور چيلر را روشن و يا خاموش مي كند.

3- كابل برگشت به اتاق كنترل : سيگنال هاي برگشتي از جمله وضعيت توقف و هشدار ها را مي فرستد.

4- كابل هاي ارتباطي به تابلو كنترل پمپ كمكي : به چيلر امكان آن را مي دهد كه به طور اتوماتيك پمپ هاي كمكي را به كار گيرد.

5- كابل براي فرمان توقف اضطراري

v فرمان هاي اضطراري توقف از جمله نشت گاز ،‌زمين لرزه، دماي بالاي محيط را به دستگاه منتقل مي كند.

6- كابل نظارت از راه دور : براساس سفارش مشتري

 • نكات مهم

1- به طور معمول هيچ سيگنال ولتاژ براي ارتباطات استفاده نمي شود.

2- نوع فرمان روشن/خاموش از اتاق فرمان را بررسي مي كند.

3- از كابل هاي مشخص شده در نقشه استفاده كنيد.

4- از سيگنال هاي ارتباطي متناسب با ظرفيت كنتكتها استفاده كنيد.

دستگاه ميكروفيلتر چيست؟

پس از كاركرد طولاني دستگاه چيلر به خاطر جداشدن پوشش هاي محافظتي از ديواره داخلي دستگاه،‌محلول به تدريج آلوده مي شود.

اين محلول آلوده ممكن است مانعي در مسير جريان ايجاد كند و باعث كاهش راندمان دستگاه و توليد گازهاي غير قابل تقطير و ايجاد خورندگي گردد.در هنگام تعميرات دستگاه مي بايست اين محلول را از دستگاه خارج و آلاينده هاي آن از محلول جدا گردند.درصد آلودگي ها در چيلر هايي كه با بار زياد كار مي كنند نسبت به شرايط استاندارد بيشتر مي باشد. بنابراين درصورت سفارش يك دستگاه ميكرو فيلتر بر روي آن نصب مي گردد تا به طور اتوماتيك و پيوسته ذرات و مواد معلق در محلول  را در حين كاركرد چيلر جدا نمايد و محلول تصفيه گردد.

كار سيستم purge چيست؟

دستگاه چيلر جذبي عمليات تبريد را در شرايط خلا زياد و در فشاري حدود 0.9 كيلو پاسكال انجام مي دهد. اين عمليات نياز به يك اختلاف فشار ناچيزي دارد كه با خنك كردن محلول ليتيم برمايد غليظ ايجاد مي شود. در شرايط خلا  زياد حتي مقدار كمي از گازهاي غير قابل تقطير درعملكرد دستگاه تاثير منفي خواهند  گذاشت.

مشكلات گازهاي غير قابل تقطير:

1-    كاهش راندمان دستگاه  و افزايش مصرف سوخت

2-    افزايش غلظت محلول جاذب (افزايش احتمال كريستاليزاسيون)

3-    افزايش دماي مايع جاذب (تخريب روكش محافظتي سطح فلزي          مصرف بيشتر ماده ضد خورندگي           ايجاد آلودگي و توليد گازهاي غير قابل تقطير سريع تر)

به دليل مشكلات فوق گازهاي غير قابل تقطير مي بايست به سرعت تخليه گردند.

روكش محافظتي ضد زنگ كه توسط ماده ضد خورندگي روي سطوح فلزي تشكيل مي شود ، خود نيز باعث ايجاد اين گازها مي شود. بنابراين گازهاي جدا شده از محلول در يك مخزن ذخيره شده و سپس توسط سيستم پرج تخليه مي گردند.

اين سيستم بسيارموثر مي باشد زيرا همواره در حال خارج كردن گازهاي غير قابل كندانس در حين كار دستگاه چيلر مي باشد.

به چه منظور از رپچرديسك استفاده مي شود؟

هنگامي كه فشار داخل دستگاه چيلر به علت نشتي در لوله هاي آب برج خنك كن و يا آب چيلد بالا رود، رپچرديسك پاره شده و از تغيير شكل و وارد شدن صدمات به بدنه دستگاه چيلر جلوگيري مي كند.

استفاده از رپچرديسك براي مخازن تحت فشار طبق استانداردهاي مخازن تحت فشار ضروري نمي باشدولي دستگاه چيلر جذبي يك مخزن تحت خلا مي باشد.نشتي سيالات خارجي به داخل دستگاه چيلر از طريق يك لوله آسيب ديده به راحتي قابل تشخيص مي باشد.

1-    محلول داخل دستگاه بسيار رقيق مي گردد و كارآيي چيلر شديدا كاهش مي يابد.

2-    سطح مبرد دستگاه مدام در وضعيت سطح بالا قرار دارد. (High- level)

رپچرديسك هنگامي عمل مي كند ، محلول ليتيم برمايد رقيق به بيرون از دستگاه پاشيده مي شود . توصيه مي شود كه يك مخزن پلاستيكي جداگانه در انتهاي لوله خروجي از رپچرديسك قرار گيرد تا از هدر رفتن محلول ليتيم برمايد كه هم بسيار گران و خورنده مي باشد و سرازير كردن آن به فاضلابها ي محلي بر اساس قوانين زيست محيطي مجاز نمي باشد.

 
حداقل دماي ورودي آب برج خنك كن به چيلر هاي جذبي ابارا چقدر است؟

دماي نامي  آب ورودي برج خنك كننده به دستگاه 32 درجه سانتي گراد در نظر گرفته شده ولي در مقاطعي از كاركرد دستگاه دماي آب برج خنك كن پائين تر از اين مقدار هم مي آيد.

پائين آمدن دماي آب برج خنك كن از حد مجاز آن خطرات زير را به دنبال خواهد داشت :

1-    اختلاف فشار بين قسمت هاي دما بالا (ژنراتور) و دما پائين (ابزربر) بسيار كم مي شود و در نتيجه گردش محلول در دستگاه دچار اشكال مي گردد.

2-    گردش محلول داخلي دستگاه نا پايدار مي باشد و غلظت آن در صورت تداوم افزايش مي يابد و خطر كريستاليزاسيون وجود دارد.

3-    كنترل دماي آب چيلد نا پايدار مي شود زيرا كاهش غلظت محلول باعث كم شدن جذب بخار مبرد در اواپراتور مي گردد و پمپ مبرد نمي تواند به صورت پيوسته كار كند.

چيلر هاي ابارا تا هنگامي كه دماي آب برج به زير 15 درجه سانتي گراد نرسد به صورت پايدار و بدون هيچ مشكلي كار مي كنند.

در مواردي كه از دستگاه به عنوان تهويه مطبوع استفاده گردد (فصل تابستان) خيلي به ندرت پيش مي آيد كه دماي آب برج به زير 15درجه سانتي گراد برسد ،‌به همين دليل براي كنترل دماي آب ورودي برج خنك كن به چيلر هاي ابارا نياز به شير سه راهه نمي باشد.

بازده و كار آيي دستگاه در حالت بار كم (Partial Load) چگونه است؟

در بيشتر مواقع دستگاه چيلر در حالت بار كم كار مي كند و در حالت بار كامل (Full load) براساس مشخصات استاندارد دستگاه قرار ندارد.

دستگاه چيلر در اين وضعيت يعني 50 تا 60درصد بار كامل خود بازدهي خوبي دارد و مصرف گاز و بخار دستگاه كاهش مي يابد.

همانطور كه در سوال 29 توضيح داده شد ، دستگاه چيلر تا زماني كه دماي آب برج خنك كننده آن زير 15 درجه سانتي گراد نرسيده به راحتي كار مي كند و پائين آمدن دماي ورودي آب برج خنك كن تا اين حد منجر به كاهش مصرف انرژي نيز ي شود.

2
ميزان شارژ محلول ليتيم برمايد چقدر است ؟

مقدار استاندارد محلول آبي ليتيم برمايد براي شارژ بستگي به تناژ هر دستگاه متفاوتمي باشد مقدار تقريبي آن در زير آورده شده است.

شعله مستقيم (گاز سوز )RCD,RCP

تقريبا

دو اثره بخار RCW

تقريبا

تك اثره بخار 16JH

تقريبا

توجه: تن برودتي دستگاه با ضرب كردن شماره مدل دستگاه در عدد 10 به دست مي آيد.

مثال : RCDG025

مقدار تقريبي محلول براي شارژ=8.5*250=2125 كيلوگرم

در هنگاه راه اندازي اوليه دستگاه مقادير شارژ مبرد و محلول را بررسي و تنظيم نمائيد.     

با توجه به اينكه COP چيلر هاي تراكمي اسكرو تقريبا 4 برابر چيلر هاي جذبي شعله مستقيم مي باشد به چه دليل هنوز از چيلر هاي جذبي استفاده مي شود؟

COP چيلر هاي شعله مستقيم 1 الي 1.25 مي باشد و چيلرهاي تراكمي اسكرو بين 2.8 الي 4.5 مي باشد. ولي نيرو محركه چيلر هاي تراكمي الكتريسيته مي باشد و جهت توليد و انتقال الكتريسيته مي بايست ابتدا سوخت در نيروگاهها تبديل به انرژي الكتريكي گردد . راندمان متوسط نيروگاههاي مختلف بخار،‌گاز و يا سيكل تركيبي در كشور حدود 33% مي باشد، يعني 67% انرژي سوخت در اين نيروگاهها هدر مي رود. اگر تلفات خطوط انتقال نيرو را هم حدودا 23% به آن اضافه كنيم راندمان كلي سيستم توليد و انتقال نيرو كمتر از 25% خواهد گرديد. در حاليكه در چيلر هاي جذبي سوخت مستقيما تبديل به برودت ميگردد لذا COP كلي سيستم (Overall COP) چيلر هاي جذبي شعله مستقيم بيشتر از چيلر هاي تراكمي مي باشد.

انواع مختلف چيلر هاي جذبي چه مي باشند ، مزايا و معايب هر كدام چيست؟

تقسيم بندي بر اساس سيكل كاركرد

الف) تك اثره

اين نوع چيلر ها با استفاده از بخار با فشار 100 تا 150 كيلو پاسكال و يا آب داغ با دماي 90 تا 130 درجه سانتيگراد به عنوان منبع حرارتي توليد برودت مي كند.بازده نسبتا كمي دارند ولي ساختار بسيار ساده اي دارند و بيشتر در پروژه هاي بازيافت انرژي كاربرد دارند.

ب)دو اثره

با استفاده از بخار با فشار 500 تا 800 كيلو پاسكال و يا مشعل به عنوان منبع حرارتي ، آب سرد توليد مي كنند. ضريب عملكرد بالايي دارند و هزينه هاي نگهداري كمتري دارند ولي بسيار پيچيده تر و گرانقيمت تر مي باشند. چيلر هاي جذبي شعله مستقيم از انواع دو اثره چيلر هاي جذبي مي باشند.

تقسيم بندي بر اساس نوع كاركرد :‌

 • چيلر هاي جذبي

با استفاد ه از بخار و يا آب داغ به عنوان منبع حرارتي آب سرد توليد مي كنند.

 • چيلر / هيتر هاي جذبي شعله مستقيم

با سوختن گاز شهري و يا گازوئيل به طور مستقيم آب گرم و يا سرد توليد مي كنند.

 • پمپ حرارتي جذبي

با بازيافت حرارت از آبهاي ولرم غير قابل استفاده ، آب داغ و يا بخارقابل مصرف در فرآيندهاي مختلف را توليد
مي كنند.

 • نوع دو گانه سوز

داراي مشعلي هستيد كه مي توانند از گاز و گازوئيل به عنوان سوخت استفاده كنند.

 • سرمايش و گرمايش همزمان

مي توانند همزمان گرمايش و سرمايش توليد كنند.

 • بازيافت حرارت توليدي

از حرارتي كه در كندانسور نيروگاهها تلف مي شود براي توليد برق گرما و سرما به طور همزمان استفاده مي شود.(Combined cooling ,Heating Power Plant)