Menu

پربازدیدترین های فعالیت های فرهنگی

با حمايت شرکت کار و انديشه نمايش دورهمي زنان شکسپير در سالن استاد سمندريان مجموعه ايرانشهر به روي صحنه رفت 1393/08/19
نهمين دوره ي مسابقات ملي پل هاي ماکاروني با حمایت شركت كار وانديشه در دانشگاه صنعتي اميرکبير برگزار گرديد. 1393/08/20
حضور شرکت کار و اندیشه در کنسرت خیریه استاد شهرام ناظری 1393/08/20
همايش يك روزه دياليز صفاقي جهت نفرولوژيست ها و بازديد از شرکت داروسازی ثامن، با حضور بيش از هشتاد نفرولوژيست برگزار گرديد. 1393/08/20
21 بهمن مسابقات اسنوبرد و عکاسی EBARA GAMES برگزار گردید 1393/08/20
معرفی و خلاصه کتاب روحي براي آفريدن 1393/08/20
زنگ افتتاح نمايش «آرسنيک و تور کهنه» که از حمايتهاي شرکت کار و انديشه بهره ميبرد، در شامگاه 11 مردادماه با حضور عليرضا خمسه نواخته شد. 1393/08/20
نمایش هملت با حمایت کارو اندیشه به روی صحنه رفت 1393/10/03
کار و انديشه حمايت کننده نمايش رد پاي صورتي 1393/10/03
نخستين کنگره بين المللي سرطان کودکان در بيمارستان محک، با همکاري انجمن خون و سرطان ايران و انجمن خون و سرطان آلمان برگزار گردید 1393/10/03

پربازدیدترین اخبار

پروژه های بین المللی
کار‌و‌اندیشه حـامی مـاهی‌های قرمز
KHS برنده جايزه بهترين بسته بندي آلمان
سمینـار ٣ روزه تعمیر و نگهداری چیلر
شادمانه های 25 سالگی محک
پنجمین کنفرانس صنعت احداث و انرژی
مسابقات بین المللی تنیس فیوچرز کیش
کار و اندیشه بر فراز قله کلیمانجارو
تأمین ١٥٠٠ تن تبرید در پتروشیمـی کـاوه
تجلیل از «کـار و اندیشـه» در همایش نام و نشان ماندگار
همايش كمپانی Stilmas در زمينه تجهيزات آب سازی مورد استفاده در صنايع دارويی
حضور کار و اندیشه در پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی تاسیسات و سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی
برگزاری همايش كمپاني Union دانمارك در زمينه" سيستم هاي بازيافت گاز كربنيك" در ایران
همکاری کار و اندیشه در پروژه های سفارتخانه چین و ژاپن
چیلر سانتریفیوژ مغناطیسی هایر به اروپا صادر می شود
افتتاح آزمایشگاه مشترک هایر و میتسوبیشی الکتریک
تامین سیستم تهویه مطبوع مجتمع تجاری و فرهنگی کوروش
شرکت در نظر سنجی خدمات پس از فروش مشتریان تهویه مطبوع
بیست و سومین همایش بین المللی مهندسی مکانیک
افتتاح نمایشگاه دائمی کـارواندیشـه در اصفهـان سیتـی سنتـر
تجلیل از مديران كار و انديشــه در جمع فارغ التحصیلان برتر دانشـگاه آزاد اسلامی
کار و اندیشه همه شما را به نوشیدن 1 لیوان آب دعوت میکند!
حضور کار و اندیشه در بيست و سومين نمايشگاه بين المللی Agrofood
کار و اندیشه، پایگاهی برای تکیه اهالی فرهنگ و هنر
حمایت شهرام ناظری و کار و اندیشه از بیماران جذامی شهر مهاباد
درخشش نمایش هم هوایی در جشنواره تئاتر فجر
سمینار بیهوشی کودکان تبریز با همکاری کـار و اندیشـه
کار‌و‌اندیشـه ارائه‌کننده‌ خدمات مهندسی، صنعتی و پزشکی در کشور
سمینار دیالیز صفاقی در بیمارستان لبافی نژاد
با شعار " خانواده ای برای حمایت" به استقبال روز جهانی هموفیلی می رویم
کار و اندیشه و نخستین شب‌های موسیقی بارانا
سعي کرده ايم از بهترين امکانات براي رفاه حال مردم در اين مجموعه استفاده کنيم.
کار و اندیشه در بزرگداشت روز ملی خلیج فارس
چيلرهاي جذبي گزينه مناسبي براي استفاده در کشورمان هستند
گردهمايي تومور ويلمز با همکاری کار و اندیشه در بيمارستان امير در شيراز

مدیریت خود

Individual-person.jpg

1395/09/07 | کارواندیشه

مدیریت خود یا خود مدیریتی کجا و چه موقع بهترین تاثیر را خواهد داشت؟

 مدیریت خود یا خود مدیریتی، مفهومی جالب و کلیدی است که زمان زیادی از ابداع آن نمی­گذرد اما با این وجود، باعث فراوانی در ارتباط با فواید آن در مجامع علمی و مدیریتی مطرح شده است. با این همه، اغلب صاحب نظران بر این اعتقادند که کار آرایی خود مدیریتی فقط در شرایط خاص و در زمان مناسب نمایان خواهد شد. علاوه بر این، باید دانست مدیریت خود، فرایندی محدود و هدفمند باید باشد این فرایند برای رشد و تعالی تمام کسانی که در جستجوی راهی برا دگرگون ساختن خود و ایجاد تغییر در محیط پیرامون­شان هستند امری حیاتی و کلیدی به حساب می­آید. تجربه ثابت کرده که هر چه یک سازمان بزرگ­تر و گسترده­تر شود، پیاده کردن موفق یک مدل ثابت و از پیش تعیین شده در آن دشوارتر و گاه غیرممکن می­گردد و در چنین شرایطی است که خود مدیریتی می­تواند مفید به فایده باشد.

به عقیده برخی از کسانی که اصول خود مدیریتی را به طور کامل اجرا کرده­ اند، هیچ زمان و محدوده زمانی خاصی را نباید برای اجرای این نوع مدیریت قائل شد چرا که مدیریت خود در واقع مدیریت زمان و درباره زمان است. مدیریت خود بهترین ابزار برای مدیریت نیروهای حرفه­ای و زبده، به ویژه در سازمان­ های پهن و گسترده­ای است که در آنها ارتقای شغلی محدود و کند است. در واقع در محیط سرشار از پیچیدگی­ های فزاینده کنونی که به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست فقط ساختار تصمیم­ گیری غیر متمرکز در درون سازمان می ­تواند به نتایج مطلوبی متنهی گردد و برای تحقق چنین ساختاری باید در ابتدا خود را مدیریت کرد سپس دیگران را.

با شکل گیری و گسترش فرهنگ خود مدیریتی در تمام سطوح یک سازمان و فراهم بودن زمینه ­های لازم برای هویدا شدن فواید آن می­توان امیدوار بود که کارمندان و مدیرانی داشت که مدیریت خود را یک وظیفه و مسئولیت فردی و امری ضروری می­دانند و در کنار هم، سازمانی را تشکیل می­دهند که در آن با همسوسازی اهداف و اقدامات بتوان کارآمدی و کارایی سازمانی را تضمین نمود.

با این همه، خود مدیریتی برای همگان و در هر شرکتی مناسب و مفید فایده نخواهد بود بلکه فقط به درد افراد و سازمان­هایی می­خورد که برای مدیریت خود ارزش قائل هستند و آن را امری ضروری و سازنده می­دانند. یکی از ملزومات و پیش شرط ­های اصلی برای موفقیت این فرایند در یک سازمان وجود الگوهای ارتباطی و تعاملی بین سطوح فوقانی و تحتانی سازمانی است که در آن کلیه اعضا، نگرش و آگاهی روشنی از اهداف و دیدگاه­ های سازمان دارند و در همه حال خود را آماده دگرگون سازی و تغییر فردی و سازمانی می­ سازند.

در سازمانی که بر محور مدیریت خود شکل گرفته است، تعداد واحدهایی که زیر نظر یک مدیر فعالیت می­کنند و آن مدیر مسئولیت کنترل و هدایت آنها را بر عهده دارد به ده یا بیست یا حتی سی واحد می­ رسد بدون اینکه کمترین خدش ه­ای به کیفیت فرایند مدیریت و کنترل وارد آید. عامل اصلی در تحقق این رویا که به کاهش چشمگیر پیچیدگی سازمانی منتهی می ­شود در مقبولیت و مطلوبیت خود مدیریتی نزد کارکنان سازمان نهفته است. هنگامی که تک تک کارکنان سازمان از صمیم دل به مدیریت و کنترل خود و تغییر دادن خواسته ­های خود در مسیر تحقق اهداف سازمانی اعتقاد داشته باشند. تنها وظیفه و کارکرد مدیران به حل و فصل مسائل احتمالی و انتقال پیام ­های سازمانی به زیر مجموعه ­های خود محدود می ­شود و بقیه کارهای نظارتی و کنترلی به وسیله پرسنل انجام می­شود. در چنین ساختاری کلیه فرایندهای اجرا، مشاوره، استخدام، آموزش، تنبیه و تشویق عمدتاً توسط تک تک افراد و به صورت خودجوش انجام می­شود.

تاکنون شرکت­ها و سازمان­ های بسیاری اقدام به اجرای اصول خود مدیریتی نموده ­اند و به نتایج درخشانی دست یافته­ اند. یکی از این شرکت­ ها، شرکت تاکوبل بود که از این طریق توانست مراکز فروش محصولات خود یعنی لباس و پوشاک را 25 برابر کند. در این شرکت هر کدام از پرسنل به نوبه خود یک مدیر به حساب می­آمدند چرا که با اجرای اصول خود مدیریتی، تفاوتی بین دیدگاه­ های خود با دیدگاه­ های مدیران ارشد و کلیت شرکت احساس نمی­کردند. در نتیجه حاکم بودن چنین محیطی در این شرکت، تعداد واحدهای زیر نظر هر مدیر به طور میانگین، 25 واحد بود و همین مسئله باعث شده بود تا این شرکت بتواند ظرف پنج سال بعد از اجرای اصول خود مدیریتی، تعداد موقعیت­های فروش آنلاین محصولات خود را به بیش از 100.000 نقطه در اقصی نقاط جهان برساند.

در این شرکت، تیم ­های مدیریتی متعددی شکل گرفت که سرشار از نوآوری و ابتکار بودند و همه کارها در درون همین گروه­ها انجام می ­شد. به عنوان مثال در این شرکت، تمام کارکنان به صورت خودجوش و مشارکتی و در ساعات استراحت یا وقت ناهار به آموزش نیروهای جدیدالورود می­ پرداختند. نکته جالب­تر درباره این شرکت، آنکه  چرخش و جابجایی نیروها در بخش­ها و پست­ های مختلف به صورت خودجوش و بر اساس توافق و هماهنگی بین کارکنان انجام می­شد و همین مسئله موجب شده بود تا بهره­وری نیروها در مقایسه با زمانی که روش­های سنتی مدیریت در این شرکت اعمال می شد تا 60درصد افزایش یابد و میزان رضایتمندی مشتریان نیز تا حد قابل توجهی ارتقا پیدا کند.

توانایی «نه» گفتن

یکی از موانع اصلی که در نتیجه پیاده شدن درست و کامل اصول خود مدیریتی در سازمان­ ها برطرف می­شود، شکل گیری شناخت کامل افراد از خود و توانایی­ های خود و در نتیجه توانایی «نه» گفتن افراد به کارها و توقعاتی است که به عقیده خود آنها از عهده­ شان خارج است. خیلی­ ها هستند که به رغم برخورداری از انرژی، استعداد و انگیزه­ های کافی برای کار کردن، عملکرد مطلوبی در سازمان­ ها و شرکت­ های مطبوع خود ندارند. آن هم به این دلیل ساده که می­کوشند تا در همه چیز و همه کار خوب باشند ولی در نهایت در هیچ زمینه­ ای به عملکرد خوب و بی نقص دست نمی ­یابند. مشکل اصلی چنین افرادی در عدم توانایی آنها برای نه گفتن به کارها و فعالیت­ هایی که در آنها تخصص و مهارت کافی ندارند، نهفته است. آنها در واقع به این واقعیت غیرقابل انکار بی اعتنا هستند که وقتی در یک چیز خوب و با قابلیت بالا هستند در چیزهای دیگر به آن اندازه خوب نیستند و در نتیجه باید به آن نه بگویند.

پس از آنکه افراد آموختند که کجا و چطور «نه» بگویند بایستی بیاموزند که چگونه باید با دیگران تعامل کنند تا بدین وسیله نقاط ضعف خود را بپوشانند یا از میان بردارند. این ارتباطات درون سازمانی در نهایت به شکل گیری تیم ­های کاری منسجم و قدرتمند منتهی می ­شود که در آنها همه اعضا ضمن مدیریت خود به مدیریت دیگران و کمک کردن داوطلبانه به هم (نه از سر اجبار و بر اساس خواسته ­های مدیریت ارشد) می­پردازند.

در سال­ های اخیر، مبحث خود مدیریتی و مدیریت خود مورد توجه بسیاری از نظریه پردازان و صاحب نظران دنیای کسب و کار و مدیریت قرار گرفته است. به عنوان نمونه گری هامل، نویسنده کتاب مشهور «آینده مدیریت» بر نقش تعیین کننده خود مدیریتی در توانمند سازی کارکنان برای تعریف دقیق کاری که در سازمان انجام می­ دهند، تاکید می­کند و آن را یکی از رموز موفقیت چشمگیر شرکت­ هایی چون گوگل و زاپوس می­داند و معتقد است که افراد با پیاده کردن درست و کامل اصول خود مدیریتی هم خود به تکامل و عملکرد مطلوب دست می ­یابند و هم موقعیت سازمان و شرکت متبوع خود را ارتقاء می ­بخشند.

نویسنده: جیمز هسکت

منبع: هاروارد بیزینس ریویو، ژوئن 2015

به کوشش: مدیریت شرکت کارواندیشه


 


Individual-person.jpg