بررسی سیستم CHP در شرایط ایران و توجیه فنی و اقتصادی آن با توجه به وضعیت موجود

استفاده مناسب از منابع انرژی و کاهش هزینه از موارد قابل توجهی است که با گذشت زمان نه تنها از اهمیت آن کاسته نشده بلکه با توجه به بحران انرژی و افزایش قیمت حامل های سوخت، اهمیت فزآینده ای یافته است...

                                   

پیش گفتار 

استفاده مناسب از منابع انرژی و کاهش هزینه از موارد قابل توجهی است كه با گذشت زمان نه تنها از اهمیت آن کاسته نشده بلکه با توجه به بحران انرژی و افزايش قيمت حامل ­های سوخت، اهمیت فزاینده­ای يافته است. در دهه‌ های اخیر همواره موضوع استفاده از واحد­های تولید هم زمان CHP به دلیل مزایای فنی که دارند به عنوان یک راه حل و راه کار برای افزایش بازدهی و غلبه بر مشکلات صنعت برق مطرح بوده است.

تعریف تولید هم زمان

در روش معمول نیاز الکتریکی واحد­های صنعتی، ساختمان­ های تجاری، اداری و مسکونی از شبکه و نیاز حرارتی آن ­ها در همان محل به روش ­های مرسوم از جمله استفاده از دیگ­ های حرارتی تامین می ­گردد، اما با استفاده از سیستم تولید هم زمان می­ توان هر دو شکل انرژی را با استفاده از یک سیستم واحد با بازده بسیار بالا، تامین کرد. سیستم تولید هم زمان از یک محرک اولیه (موتور گازسوز یا دیزلی، توربین گاز، میکرو توربین و غیره) و یک ژنراتور جهت تولید برق بهره می ­برد و با استفاده از مبدل­ های حرارتی و سایر تجهیزات، گرمای اتلافی را به شکل حرارت با دمای بالا (حرارت قابل استفاده) بازیافت می­ کند.

سیستم ­های CHP از سه جز اصلی محرک­ اولیه (موتور گاز سوز، توربین گاز و یا وسایل مشابه)، ژنراتور (شامل تجهیزات الکتریکی) و دستگاه­ های بازیابی حرارتی تشکیل شده که ضمن تولید برق انرژی حرارتی نیز فراهم می­ کنند. همان­ طور که در شکل زیر دیده می­ شود با مصرف سوخت در یک محرک اولیه ضمن تولید برق، انرژی حرارتی قابل توجهی که در بعضی از شرایط به بیش از دو برابر انرژی الکتریکی می­ رسد نیز تولید می­ شود، این انرژی حرارتی را می­ توان به صورت مستقیم مصرف کرده و یا از آن برای تولید سرمایش بهره برد.

انواع مولدهای تولید

مولدهای رایج مورد استفاده در سیستم ­های تولید هم زمان برق و حرارت عبارتند از: موتورهای گازسوز و دیزلی، توربین­ های بخار و گازی، میکرو توربین ها، پیل سوختی و موتورهای استرلینگ. متداول ­ترین مولد مورد استفاده در سیستم تولید هم زمان، موتورهای گازسوز می ­باشند که برخی از مهم­ ترین مزایای آن عبارتند از:

 • – راندمان الکتریکی بالاتر و در نتیجه سوخت کم­ تر

 • – طیف وسیع توان الکتریکی تولیدی

 • – هزینه سرمایه ­گذاری نسبتا کم

 • – راه ­اندازی سریع

 • – امکان انتقال موتور و سایر اجزای سیستم

 • – قابلیت بازیافت انرژی حرارتی با راندمان بالا

 • – قابلیت کارکرد در بار جزئی با راندمان بالا

 • – پایین بودن آلاینده ­های زیست محیطی
 • – عمر بالا
 • و…

امروزه در بسیاری از کشورهای جهان کاربرد طرح­ های تولید پراکنده هم برای تولید برق و هم تولید هم زمان برق و گرما در بخش­ های مختلف مورد استقبال قرار گرفته اند. برخی از موارد استفاده عبارتند از:

 • – مراکز تجاری شامل مراکز خرید و فروشگاه ­ها، پارک ­های تجاری، مجتمع­ های ورزشی و تفریحی و غیره

 • – مجتمع ­های اداری و مسکونی

 • – مراکز درمانی و بیمارستان ها

 • – صنایعی مانند فولاد، پتروشیمی، سیمان، تولید مواد غذایی، خودروسازی، داروسازی، لاستیک­ سازی، لبنیاتی و… 

 • – کارگاه­ های تولیدی، گل خانه­ ها و غیره

مزایای سیستم ­های CHP باعث گسترش این سیستم­ ها در سراسر دنیا و مخصوصا کشورهای پیشرفته شده است. در جدول زیر ظرفیت نصب شده در برخی از کشورهای جهان تا سال 2009 ارائه شده است، برای مقایسه بهتر بد نیست بدانیم که در همین تاریخ ظرفیت اسمی تولید برق کشور ما، 49,805 مگاوات بوده است.

همان­ طور که می­ بینید در در سال 2009 در کشوری مانند آمریکا ظرفیت نصب شده سیستم CHP بیش از کل ظرفیت تولید برق کشور ما بوده است و یا در برخی کشورهای دیگر مانند روسیه، آلمان و چین ظرفیت تولید CHP با کل ظرفیت تولید برق کشور ما قابل مقایسه بوده است. تمام این مسائل نشان می‌ دهند که سیستم CHP در کشورهای صنعتی معتبر توجیح مناسبی داشته و در صورت فراهم بودن شرایط و تعرفه‌ های جهانی حامل‌ های انرژی می‌ توانند مزایای مناسبی ارائه داده و برای بسیاری از استفاده‌ ها مناسب باشند. تفاوت‌ هایی در ایران وجود دارد که می‌ توانند باعث ایجاد شرایط متفاوتی گردند؛ برای روشن شدن تفاوت‌ ها در ادامه به بررسی جنبه‌ های مختلف استفاده از این سیستم در شرایط ایران پرداخته می‌ شود.

در ایران با توجه به هزینه پایین‌ تر حامل‌ های انرژی نسبت به مقادیر جهانی، وجود تعرفه‌ های گمرکی، عدم وجود تولیدات داخلی، نوسانات بازار، تغییرات شدید نرخ ارز، عدم وجود اطمینان برای سرمایه‌ گذاران و … این سیستم توجیه نداشته و نمی‌ تواند بازار مناسبی داشته باشد، اما با توجه به مشکلات موجود در جهت تامین برق در کشور، دولت با توجه به شرایط موجود و در جهت کاهش مشکلات خود، اقدام به وضع قوانین حمایتی و انجام تبلیغات مناسب در این زمینه کرده تا بتواند با بهبود شرایط سرمایه‌گذاران را تشویق به سرمایه‌گذاری کند. در واقع از یک طرف پیشی گرفتن نرخ رشد تقاضای برق از نرخ رشد عرضه آن باعث ایجاد کمبود در تامین برق مخصوصا در شرایط پیک بار شده و از طرف دیگر هم با توجه به کمبود همیشگی نقدینگی و عدم سود دهی تاسیس نیروگاه‌ های جدید امکانات لازم برای تاسیس نیروگاه‌ های تازه برای دولت برقرار نمی‌ باشد، لذا یک راه‌ کار مناسب می‌ تواند جذب سرمایه‌ گذار در زمینه نیروگاه‌ های مقیاس کوچک باشد. در نمودارهای زیر ضریب ذخیره تابستانی و کمبود ضریب ذخیره تولید نشان داده شده است[1] تا موضوع تامین برق به درستی روشن شود. برای داشتن یک شبکه پایدار و مطمئن باید به ضریب ذخیره 26% رسید.

[1]–  صنعت برق ایران در سال 1394- شرکت توانیر

بنابراین با در نظر داشتن موارد بالا  به طور خلاصه در ایران می­ توان مزایای زیر را برای سیستم CHP برشمرد.

 • کاهش پرباری شبکه (در جهت منافع ملی): با توجه به تلفات بالا و مشکلات ناشی از پرباری در صورت احداث نیروگاه مقیاس کوچک و افزایش ظرفیت شبکه می‌ توان به کاهش پرباری شبکه کمک کرد.

 • توسعه پدافند غیرعامل و افزایش قابلیت اطمینان: با توجه به وضعیت موجود در کشور و احتمال اقدام تروریستی استفاده از نیروگاه‌ های مقیاس کوچک می‌توان قابلیت اطمینان شبکه را افزایش دهد. به همین جهت دولت عموما اجازه استفاده از سیستم به صورت جدا از شبکه را نداده (جز در موارد خاص) و تمام برق تولیدی باید ابتدا به شبکه سراسری تزریق شده و سپس از شبکه دوباره توسط مصرف‌کننده وارد گردد تا در صورت ایجاد شرایط بحرانی دولت بتواند از ظرفیت آن استفاده کند.

 • کاهش آلودگی ­ها و امکان فروش حق انتشار آلاینده­ ها (Emission Right) طبق پیمان کیوتو: البته امکان استفاده از حق فروش آلاینده‌ ها در ایران وجود ندارد اما اگر طراحی مناسب و مهندسی بوده و از تمام ظرفیت‌های سیستم CHP استفاده شود می‌ توان در مقیاس کلی به کاهش آلاینده‌ ها کمک کرد. البته باید در نظر داشت که در مقایسه کوچک و محلی باعث تمرکز آلاینده‌ های می‌شود به همین جهت دولت تنها تا ظرفیت‌ های مشخصی اجازه استفاده از این سیستم را در محدوده شهری صادر خواهد کرد.

 • حذف تلفات 15درصدی شبکه انتقال و توزیع: با توجه به نزدیکی سیستم CHP به محل تولید تلفات مربوط به شبکه انتقال تا حدی زیادی کاهش خواهد یافت.

 • حذف هزینه­ های ایجاد پست برق: البته در این زمینه باید توجه داشت که تجهیزاتی به مجموعه برای اتصال سیستم به شبکه برق اضافه می‌ گردد. در ضمن با توجه به مصرف بالای گاز برای ظرفیت‌ های بالا نیاز به ایجاد ایستگاه گاز می‌ باشد که هم هزینه در بر داشته و هم نیاز به اختصاص فضا دارد.  

 • افزایش بازدهی استفاده از سوخت: با توجه به استفاده از برق و گرمای اتلافی در صورت طراحی درست در مجموع بازدهی کل سیستم افزایش خواهد یافت.

ارائه سوخت رایگان تا 5 سال: یک مزیت بسیار عالی برای سیستم CHP همین مورد است اما کمی غیرواقعی بیان شده است. در ابتدا باید گفت این موضوع تنها برای سیستم‌ هایی واقعیت می‌ یابد که تمام برق خود را به شبکه و با نرخ 996 ریال به ازای هر کیلووات بفروشند یعنی حتی اگر خود تولید کننده هم نیاز به مصرف برق داشته باشد باید ابتدا با قیمت های تعیین شده تمام برق را به شبکه فروخته و با توجه به تعرفه‌ های موجود برق خود را مطابق عرف خریداری نماید در غیر این صورت هزینه سوخت (گاز طبیعی) باید مطابق تعرفه‌ ها پرداخت گردد. در ضمن سوخت واقعا رایگان نمی‌ باشد و با توجه به قوانین وزارت نیرو به ازای هر کیلووات 0.2 مترمکعب گاز به صورت مجانی تعلق می‌ گیرد. این مقدار برای بازدهی الکتریکی حدود 55% می‌ باشد حال آن که در هیج کجای دنیا بازدهی سیستم CHP به این مقدار نمی‌ رسد و بازدهی الکتریکی برای ظرفیت های بالا (بیش از 400 کیلووات) بین 38 تا 44 درصد می‌ باشد. این یعنی در صورتی هم که تمام برق به شبکه فروخته شود تنها 70 تا 80 درصد از سوخت مصرفی به صورت رایگان در اختیار تولید کننده قرار می‌ گیرد.

وب سایت بوش

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.