بررسی فنی و اقتصادی دیگ‌ های چگالشی و مقایسه‌ ی آن با دیگ‌ های فولادی برای یک مجتمع مسکونی در تهران

مقدمه

بحران انرژی و مشکلات زیست‌ محیطی در قرن جدید همواره از مباحث روز بوده و توجهات زیادی را به خود معطوف نموده است. به‌همین دلیل همواره محققان در تلاش بوده‌ اند تا در بخش‌ های مصرف‌کننده‌ ی انرژی با ایجاد بهبود‌هایی موثر به کاهش مصرف انرژی و آلاینده‌ ها کمک نمایند. یکی از بخش‌ هایی که سهم بسیار زیادی در مصرف انرژی و تولید آلاینده‌ ها در دنیا دارد، ساختمان‌ ها با سهم تقریبی 40% از مصرف کل انرژی می‌ باشند[1]. با توجه به سهم بالای مصرف انرژی در ساختمان‌ ها، این بخش همواره در سال‌ های اخیر تحقیقات زیادی را در زمینه‌ های مختلف به خود اختصاص داده است[2-4]. در کنار تحقیقات تئوری مختلف برای بهینه‌ سازی مصرف انرژی در سال‌ های اخیر همواره محصولاتی با بازدهی بالا به بازار ارائه شده که توانسته‌ اند سهم قابل توجهی در کاهش مصرف انرژی در دنیا داشته باشند. یکی از تجهیزات جدیدی که در سال‌ های اخیر مطرح شده و توانسته در کنار عملکرد مناسب و اقتصادی بازار زیادی را نیز به خود اختصاص دهد دیگ چگالشی می‌ باشد. با توجه به تفاوت محسوس هزینه‌ ی حامل‌ های انرژی در ایران نسبت به سایر نقاط دنیا، یکی از دغدغه‌ های کارفرمایان و مشاوران فعال در زمینه‌ ی ساختمان‌ ها اقتصادی بودن استفاده از تجهیزات جدید در شرایط ایران است. بنابراین در این تحقیق به بررسی توجیه اقتصادی استفاده از دیگ‌ های چگالشی در شرایط ایران (در شهر تهران) و مقایسه‌ ی آن با دیگ‌ های فولادی پرداخته شده است.

تشریح عملکرد دیگ‌ های چگالشی

در دیگ‌ ها برای تولید گرمایش معمولا از گاز متان به‌ عنوان سوخت تحت واکنش زیر استفاده می‌شود.

CH4+2O2→2H2O+CO2+Q (1)

آب موجود در محصولات احتراق با توجه به مقدار گرمای استحصال شده از محصولات احتراق می‌تواند به صورت مایع و یا بخار باشد. در صورتی که آب موجود در محصولات احتراق به صورت مایع درآید با اکسیدهای گوگرد و کربن‌ دی‌ اکسید موجود ترکیب شده و به تشکیل اسید منجر خواهد ‌شد. اسید قابلیت خورندگی بسیار بالایی داشته و می‌ تواند در زمان کوتاهی باعث خرابی دیگ گردد، به‌ همین دلیل در دیگ‌ های مرسوم همواره تلاش می‌ شود تا با محدود کردن دمای گازهای خروجی از تشکیل آب و در نتیجه ایجاد اسید جلوگیری شود. در واقع در دیگ‌ های مرسوم گرمای نهان تبخیر آب که معادل 10.2% از کل انرژی سوخت [1] است قابل استفاده نبوده و تمام گرمای در دسترس همان گرمای محسوس یا ارزش حرارتی پائین سوخت[2] می‌باشد (شکل 1).

                                      

                                                    شکل 1: نسبت گرمای نهان و گرمای محسوس برای گاز طبیعی

 بنابراین بازدهی در این دیگ‌ ها بر اساس ارزش حرارتی پایین و به‌ صورت زیر تعریف می‌ شود.

ηLv =G(hout-hin)/B.QLv(2)

در دیگ‌ های چگالشی به‌ دلیل طراحی مناسب و استفاده از مواد خاص برای مبدل‌ ها (‌آلومینیوم سیلیکون)، مقاومت بالایی در برابر خوردگی ناشی از تشکیل اسید ایجاد شده[3] وجود داشته و بدون نگرانی می‌ توان عمده‌ ی گرمای موجود در محصولات احتراق شامل گرمای نهان تبخیر آب را نیز مورد استفاده قرار داد[6،5]. هر‌چند که گرمای نهان تبخیر در دیگ‌ های چگالشی قابل استحصال است، برای ایجاد قابلیت مقایسه‌ ای، رابطه‌ ای که برای بازدهی دیگ‌ های مرسوم استفاده می‌ شده در دیگ‌ های چگالشی هم حفظ شده است. بنابراین با این تعریف در‌حالی که بازده‌ ی دیگ‌ های مرسوم به 94% محدود می‌ شود، دیگ‌ های چگالشی می‌ توانند به بازدهی بالا تا حدود 110% برسند.  

دیگ‌ های چگالشی اولین بار در سال 1970 مطرح شدند. با گذشت زمان این دیگ‌ ها بیش ­تر مورد توجه قرار گرفته و تحقیقات زیادی روی آن‌ ها انجام شد. امروزه نیز این نوع دیگ‌ ها در برخی از کشورها (به‌ خصوص کشورهای اروپایی) به‌ طور گسترده‌ ای مورد استفاده قرار می‌ گیرند[7]. قوانین اتحادیه اروپا در زمینه‌ ی حداقل بازدهی برای دیگ‌ ها، کمپانی‌ های سازنده را بیش از پیش به سمت دیگ‌ های چگالشی سوق داده است[8]. گزارشات موسسه BSRIA Inc. نشان می‌ دهد که سهم بازار دیگ‌ های چگالشی در آمریکا در بخش تجاری از 30% در سال 2012 به 60% در سال 2016 رسیده است[9].

ديگ‌ ها‌ی چگالشی به‌طور معمول با حالت جريان مخالف و دمای آب برگشتی پايين ­تر از دمای تقطير آب پيكره‌ بندی می شوند و همان‌ طور که در شکل 2 دیده می‌ شود در آن‌ ها مشعل در قسمت بالایی دیگ قرار می‌ گیرد.

                                   

                                             شکل 2: تصویری از دیگ چگالشی بوش و محل قرار گیری مشعل[5]

دیگ‌ های چگالشی در صورتی به بالاترین بازده می‌ رسند که در آن‌ ها چگالش رخ دهد. برای این کار باید دمای آب برگشت زیر دمای نقطه‌ ی شبنم گازهای خروجی (55 درجه سانتی ­گراد) و به‌ صورت ایده‌آل 52 سانتی گراد باشد. در دیگ‌ های غیر چگالشی معمولا دمای رفت و برگشت در طیف 71 تا 82 درجه سانتی ­گراد می‌ باشد[6]. در صورتی که بر اساس استاندارد اشره[4] برای بازدهی مناسب ديگ‌ های گرمايشی، دمای منبع آب گرم و آب گرم برگشتی باید به ترتیب 140 و 120 فارنهایت (60 و 49 درجه سانتی‌ گراد) در‌نظر گرفته شود[10]. البته حتی در‌ صورتی که چگالش در دیگ‌ های چگالشی رخ ندهد، این دیگ‌ ها بازدهی بالاتر از دیگ‌ های غیر چگالشی دارند[11]. چرا که در این دیگ‌ ها بهبود‌های دیگری نیز ایجاد شده است که از آن جمله می‌ توان به‌ وجود مشعل پیش اختلاطی[5] تابشی یک‌ نواخت و عایق­ بندی بسیار مناسب‌ تر اشاره نمود [5]. در ضمن در کنار بازدهی بالای انرژی نباید از مزایای دیگر دیگ‌ های چگالشی مانند عملکرد بدون صدا، عدم محدودیت حداقلی برای حجم آب در گردش و… غافل شد.

مرور منابع

در سال 1985 رناتور و همکاران[6] به بررسی اثر دیگ­ های چگالشی بر روی بازدهی سیستم‌ های گرمایشی پرداختند[12]. در سال 1990 سیریلو و همکاران استفاده از دیگ چگالشی در سیستم گرمایشی ساختمان را بررسی نمودند[13]. لازارین و همکارانش ضریب عملکرد یک سیستم گرمایشی را در صورت استفاده از دیگ ­های چگالشی مورد بررسی قرار دادند[14] و نشان دادند که در صورت استفاده از دیگ ­های چگالشی حداقل می‌ توان 15% بازده‌ی سیستم حرارتی را افزایش داد. حسن و همکاران در سال 2009 به بررسی تاثیر استفاده از دیگ­ های چگالشی در سیستم گرمایش از کف ساختمان پرداختند[15]. در این پژوهش به ازای دماهای مختلف محیط، دمای آب برگشتی بهینه و همچنین سطح انتقال حرارت لازم برای رادیاتورها محاسبه شده است. در سال 2012 چن و همکاران به بررسی کاربردهای صنعتی دیگ ­های چگالشی پرداختند[6]. ویگنالی تاثیرات زیست‌ محیطی دو دیگ گاز سوز چگالشی و معمولی در کشور ایتالیا را برای شرایط آب و هوایی و کلاس انرژی مختلف بررسی کرده و به این نتیجه رسید که دیگ‌ های چگالشی 23% تاثیرات زیست محیطی کم‌ تری نسبت به دیگ‌ های مرسوم دارند [16]. بالانسکو در تحقیقی به بررسی تجربی بهینه ­سازی سیستم احتراق در دیگ‌ های چگالشی با ظرفیت 36 کیلووات پرداخته است[17]. طایفه و همکاران سه سیستم گرمایشی مختلف شامل دیگ‌ معمولی، دیگ چگالشی و پمپ حرارتی را جهت گرمایش یک دفتر کار مورد بررسی قرار دادند. نتایج نشان دادند که علاوه بر مزایای اصلی و سایر مزایای جانبی استفاده از دیگ‌ های چگالشی، حدود ۳۰ درصد صرفه جویی در مصرف گاز و کاهش قابل توجه انتشار آلاینده ­ها را به ارمغان می‌آورد[18].

محاسبات هزینه سالانه انرژی

در این پروژه یک ساختمان 8 طبقه 16 واحدی واقع در منطقه‌ی زعفرانیه‌ ی تهران که متراژ مفید هر واحد آن 100 متر‌مربع است به‌ عنوان نمونه‌ ی مطالعاتی در نظر گرفته شده است. بار گرمایشی و بار گرمایی مربوط به آب گرم مصرفی برای این پروژه به شرح زیر محاسبه می‌ شود. 

برای تعیین مقدار آب گرم مصرفی و بار گرمایی مربوط به آن به ترتیب از رابطه‌های زیر استفاده می‌شود[19].

(3)  Gph = ضریب تقاضا × حداکثر مصرف آب گرم در ساعت  

Q=Gph×8.33×∆T (4) 

برای ساختمانی با 5 نفر ساکن و 100 مترمربع مساحت آب گرم مصرفی برابر 30 گالن بر ساعت محاسبه می‌ شود، لذا با در‌نظر گرفتن اختلاف دمای 80 درجه فارنهایت و استفاده از معادله (4)، بار گرمایی برای هر واحد و در نتیجه مجموع 16 واحد به ترتیب برابر Btu/hr 20،000 و Btu/hr 320،000 محاسبه می‌ شود. برای بار گرمایشی نیز به ازای هر متر‌مربع Btu 400 بار گرمایی در‌نظر گرفته می‌ شود[20]. بنابراین برای ساختمان با 16 واحد و متراژ کلی 1600 متر‌مربع بار گرمایشی برابر Btu/hr 640،0000 به‌دست می‌ آید. در‌نتیجه بار مجموع ساختمان برابر Btu/hr 960،000 می‌ شود. 

این مقدار محاسبه شده بار حداکثر ساختمان است و انتخاب مدل بر اساس آن انجام می‌ گردد، لذا برای این ساختمان دیگ فولادی مدل Uni3000F-300 و دیگ چگالشی GB402-320 از برند بوش به ترتیب با بازدهی 93% و 110% انتخاب می‌ شوند[5].

برای محاسبه هزینه 5 ماه نیاز به گرمایش و آب گرم مصرفی و هفت ماه نیاز به تامین آب گرم مصرفی را در‌نظر می‌ گیریم. کارکرد دیگ را به‌صورت 15 ساعت کار 100% ظرفیت در هر روز فرض می­ کنیم[7]. چون اساس بازدهی هر دو دیگ یکسان است قبل از انجام محاسبات نسبت بازدهی دو دیگ چگالشی و فولادی نسبت به‌یک‌ دیگر را تعیین می نماییم تا تنها با محاسبه سوخت مصرفی یکی از دو دیگ بتوان به‌ راحتی سوخت مصرفی دیگری را نیز محاسبه کرد. بنابراین نسبت بازدهی دیگ فولادی به دیگ چکالشی به صورت زیر می‌ باشد.

(5) نسبت بازدهی  =(93/110)×100=84.5% 

بنابراین در شرایطی که دو دیگ بتوانند در بهترین شرایط کار کنند، دیگ چگالشی 15.5% سوخت کم‌ تری مصرف خواهد کرد. برای دیگ فولادی Uni3000F-300 مصرف سوخت ماهانه با توجه به ارزش حرارتی پایین گاز طبیعی [21] (47.14 مگاژول بر کیلوگرم یا 36000 کیلوژول بر مترمکعب) به صورت زیر محاسبه می شود.             

برای محاسبه هزینه، سهم هر واحد که برابر 907.3 مترمکعب در ماه است را در‌نظر می‌ گیریم تا بتوانیم تعرفه‌ های پله‌ ای را به آن اعمال نماییم. بنابراین با در نظر گرفتن تعداد 16 واحد و تعرفه‌ های پله‌ ای شرکت ملی گاز [22] هزینه مصرفی هر واحد به‌ صورت زیر به‌ دست می‌آید.

                                                                                             
                                                                                              

با افزودن 10% مالیات هزینه کل ساختمان (16 واحد) برای 5 ماهه سرد سال برابر 23446460ریال در ماه به‌ دست خواهد آمد.

برای دیگ چگالشی نسبت سوخت مصرفی برابر 84.5% سوخت مصرفی دیگ فولادی است، بنابراین مصرف سوخت دیگ چگالشی برابر 766.7 مترمکعب محاسبه می‌ شود. هزینه گاز مصرفی هر واحد در 5 ماهه سرد برای دیگ چگالشی مشابه حالت قبل برابر 16134870 ریال محاسبه می‌ شود.

برای هفت ماهه‌ ی گرم سال تنها به آب‌ گرم مصرفی معادل 35%  بار کل نیاز است. بنابراین برای دیگ فولادی و چگالشی به ترتیب مقدار مصرف ماهانه برابر 317.5 و 268.3 مترمکعب خواهد بود و هزینه گاز مصرفی در هفت ماهه‌ی گرم سال به ترتیب برای دیگ فولادی و چگالشی برابر11،289،960 و 8،726،784 ریال در ماه خواهد شد. مجموع هزینه‌ های دیگ فولادی و دیگ چگالشی در دوره یک ساله به ترتیب برابر 196,262,020 و 141,761,838ریال می‌ باشد. بنابراین می‌ بینیم که استفاده از دیگ چگالشی هزینه‌ های سوخت را سالانه 28% کاهش می‌ دهد.

نتیجه‌گیری

دیگ‌ های چگالشی که در سال‌ های اخیر با محبوبیت زیادی رو به رو بوده و در عمده کشورهای صنعتی و پیشرفته دنیا به وفور استفاده می‌ شوند، پتانسیل بالایی در کاهش مصرف انرژی و کاهش آلاینده‌ ها دارند. این دیگ‌ ها باعث کاهش 15.5 درصدی سوخت می‌ شوند. در ضمن با توجه به تعرفه‌ های انرژی در ایران دیگ‌ های چگالشی توانایی کاهش 28 درصدی هزینه‌ ها به صورت سالانه را دارند. البته این محاسبات برای شرایطی است که طراحی مناسبی صورت گرفته و بتوان از تمام پتانسیل دیگ چگالشی و بالاترین مقدار بازدهی آن بهره‌ مند شد. با توجه به این موضوع و مزایای دیگری که دیگ‌ های چگالشی ارائه می‌ ­دهند مانند کاهش آلاینده‌ ها به‌ نظر می‌ رسد که راه کار بسیار مناسبی برای شرایط ایران بوده و در صورتی که به خوبی به مشاوران و مهندسین مرتبط شناسانده شده و طراحی‌ های مناسبی برای استفاده از این نوع دیگ‌ ها در نظر گرفته شود، بتوانند در آینده نزدیک سهم بالایی از بازار دیگ‌ ها در ایران را به خود اختصاص دهند.

 

فهرست علائم

 

راندمان دیگ

ηLv

دبی آب عبوری از دیگ

G

آنتالپی ورودی و خروجی

hin/hout

دبی گاز مصرفی

B

ارزش حرارتی پائین سوخت

QLv

بار حرارتی آب گرم مصرفی (Btu/hr)

Q

آب گرم مصرفی در ساعت (گالن بر ساعت)

Gph

اختلاف دمای آب ورودی و خروجی به منبع گرمایش (فارنهایت)

∆T

مترمکعب سوخت

m3Fuel
  

مراجع

  [1] Recast, E., Directive 2010/31/EU of the European Parliament and of the Council of 19 May 2010 on the energy performance of buildings (recast). Official Journal of the European Union, 2010. 18(06): p. 2010. [2] Kim, D., et al., Evaluation of energy savings potential of variable refrigerant flow (VRF) from variable air volume (VAV) in the US climate locations. Energy Reports, 2017. 3: p. 85-93. [3] رضایی عزیز آبادی حامد، ضیابشرحق مسعود، عباسی زهرا، معرفی سیستم تهویه مطبوع VRF و بررسی توجیه اقتصادی این سیستم در شرایط ایران، کنفرانس ملی تحقیقات بین رشته ای در مهندسی کامپیوتر، برق، مکانیک و مکاترونیک، 1396 [4] Rocha, P., A. Siddiqui, and M. Stadler, Improving energy efficiency via smart building energy management systems: A comparison with policy measures. Energy and Buildings, 2015. 88: p. 203-213. [5]  http://boschhvac.com/product/بویلر-چگالشی. [6] Chen, Q., et al., Condensing boiler applications in the process industry. Applied Energy, 2012. 89(1): p. 30-36. [7] Comakli, K., Economic and environmental comparison of natural gas fired conventional and condensing combi boilers. Journal of the Energy Institute, 2008. 81(4): p. 242-246. [8] Antonescu, N. and P.-D. Stănescu, Computational Model for a Condensing Boiler with Finned Tubes Heat Exchanger. Energy Procedia, 2017. 112: p. 555-562. [9] https://www.achrnews.com/articles/133510-commercial-market-embraces-condensing-boilers. [10] Method of Testing for Annual Fuel Utilization Efficiency of Residential Central Furnaces and Boilers. ASHRAE Standard 103-1993 American Society of Heating, Refiigeration and Air Conditioning Engineers, Inc. Atlanta, Ga. , 1993. [11] Lazzarin, R.M., Condensing boilers in buildings and plants refurbishment. Energy and Buildings, 2012. 47: p. 61-67. [12] Lazzarin, R.M. and L. Schibuola, Performance analysis of heating plants equipped with condensing boilers. Journal of heat recovery systems, 1986. 6(4): p. 269-276. [13] Cirillo, E., et al., Energy analysis of a central domestic hot water heating system equipped with condensing boilers. International Journal of Energy Research, 1990. 14(1): p. 73-81. [14] Lazzarin, R., F. Busato, and F. Minchio. Performance analysis of different applications for condensing boiler on residential buildings in several climatic areas. in Proc. of the 3rd International Conference on Sustainable Energy Technologies. 2004. [15] Hasan, A., J. Kurnitski, and K. Jokiranta, A combined low temperature water heating system consisting of radiators and floor heating. Energy and Buildings, 2009. 41(5): p. 470-479. [16] Vignali, G., Environmental assessment of domestic boilers: A comparison of condensing and traditional technology using life cycle assessment methodology. Journal of Cleaner Production, 2017. 142: p. 2493-2508. [17] Bălănescu, D.-T. and V.-M. Homutescu, Experimental Study on the Combustion System Optimization in the Case of a 36 kW Condensing Boiler. Procedia Engineering, 2017. 181: p. 706-711. [18] طایفه ستاری, عطا و علیرضا رستمزاده خسروشاهی، ۱۳۹۵، مدلسازی ترمودینامیکی گرمایش فضاهای ساختمانی از دیدگاه انرژی و اگزرژی، سومین کنفرانس نوآوری های اخیر در مهندسی صنایع و مهندسی مکانیک، تهران، موسسه آموزش عالی نیکان [19] طباطبایی سید مجتبی، محاسبات تاسیسات ساختمان، چاپ چهاردهم، تهران، نشر روزبهان 1389 [20] سلطان دوست محمد رضا، مراجعات سریع، نشر یزدا، ویرایش سوم، 1393 [21] http://www.nigc.ir

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.