بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنایع کشاورزی، مواد غذایی، ماشین آلات کشاورزی و صنایع وابسته – AGROFOOD

بیست و پنجمین نمایشگاه بین المللی صنایع کشاورزی، مواد غذایی، ماشین آلات کشاورزی و صنایع وابسته AGROFOOD در روزهای هشتم تا یازدهم تیرماه 97 در محل نمایشگاه بین المللی تهران برگزار گردید. این نمایشگاه فرصتی بود تا بسیاری از شرکت های داخلی و خارجی فعال در زمینه طراحی و ساخت دستگاه ها و تجهیزات مورد استفاده در بخش‌ های آماده‌ سازی محصولات آشامیدنی و نیز خطوط پرکنی و بسته بندی انواع نوشیدنی‌ ها، آخرین دست آوردهای خود را به بازدیدکنندگان عرضه نمایند.

کمپانی KHS آلمان که شرکت کار و اندیشه نمایندگی آن ها در ایران را برعهده دارد، همانند سال های گذشته در این نمایشگاه حاضر بود. حضور 3 نفر از کارشناسان آلمانی به همراه همکاران ایرانی آن ها، این امکان را فراهم آورده بود که بازدید کنندگان از غرفه KHS بتوانند تا حد زیادی اطلاعات و توضیحات مورد نیاز خود درباره ی تجهیزات و خطوط تولید و بسته بندی که مدنظرشان بود را در نشست هایی که برگزار می شد، دریافت نمایند. در کنار جلساتی که از قبل با تعدادی از تولیدکنندگان محصولات آشامیدنی هماهنگ شده بود و در طول نمایشگاه بر اساس برنامه تنظیمی این دیدارها صورت گرفت، همان گونه که انتظار می رفت تعداد قابل‌ توجهی از بازدیدکنندگانی را داشتیم که بر اساس نیازشان به غرفه KHS مراجعه نموده و با توجه به شناختی که از این کمپانی داشتند، درخواست‌ های خود را با مسئولین غرفه در میان می نهادند. اگرچه به دلیل چشم‌ انداز قابل پیش‌ بینی از شرایط ناشی از تحریم‌ های احتمالی پیش‌ رو، جو غالب بر نمایشگاه نوعی بلاتکلیفی را نزد سازندگان خارجی و آن بخش از تولید کنندگان داخلی که فعالیت آن ها از این تحریم ها تاثیر می پذیرد، نشان می داد، اما هنوز این امید در بسیاری از شرکت‌ های خارجی و داخلی و نیز بازدید کنندگان از نمایشگاه وجود داشت که هر یک به سهم خود راه‌ حلی برای فائق آمدن بر این مشکلات بیابند و این عاملی بود که موجب می‌ شد هم بازدیدکنندگان و هم غرفه‌ داران، همچنان به طور جدی اهداف خود از حضور در این نمایشگاه را دنبال کنند.

                                                     

نتیجه بررسی اجمالی ما از حضور کمپانی KHS در این نمایشگاه نشان می دهد، گرایش تولید کنندگان محصولات آشامیدنی و به ویژه شركت‌ های تازه تاسيس به فعالیت در زمینه ی تولید آب‌ های بسته بندی می باشد. البته این به معنای آن نیست که سایر محصولات آشامیدنی فاقد متقاضی جدید هستند بلکه درصد قابل توجهی از متقاضیان احداث خطوط جدید، ترجیح می دادند که فعالیت خود را با تولید آب بسته بندی آغاز کنند. با توجه به شرایط دشواری که ایران از نظر کم آبی و خشک سالی با آن مواجه است، تمایل تولید کنندگان به راه‌ اندازی خطوط بسته بندی آب کاملا منطقی به نظر می رسد. واقعیت آن است که ادامه روش فعلی در تامین آب شرب مصرفی شهرها و روستاها به دلایل مختلف که یکی از آن ها کمبود منابع آبی در کشور است، صحیح به نظر نمی رسد و شرایط ایجاب می کند که مصرف‌کنندگان، آب شرب مورد نیاز خود را از طریق آب‌ های بسته‌ بندی‌ شده تامین نمایند و سازمان آب، تنها متصدی تامین آب برای مصارف غیر آشامیدنی باشد. با درک این اضطرار و الزام، تامین آب شرب یک جمعیت فعلا 80 میلیونی، مسلما به امکاناتی بیش از ظرفیت‌ های موجود کشور نیاز دارد. به همین دلیل مشاهده تمایل تولیدکنندگان به راه‌ اندازی خطوط بسته‌ بندی آب، قابل درک است. نکته مهمی که در این خصوص باید توجه داشت این است که احداث چندین کارخانه کوچک و مستقل در کنار هم در مناطقی که منابع بزرگ آب در آن نقطه از کشور وجود دارد، فاقد توجیه اقتصادی است و سرمایه گذاری بسیار بالایی را می طلبد. برای کاهش هزینه‌ های ناشی از احداث کارخانه‌ های تولید آب بسته‌ بندی با ظرفیت‌ های پایین، راه‌ حل عقلانی این است که با احداث مجتمع‌ هایی با ظرفیت های بالا در مناطقی که آب کافی برای حداقل 50 سال آینده وجود دارد، از بسیاری از هزینه‌ های اضافی ناشی از احداث خطوط تولید با ظرفیت کم و متوسط پرهیز شود. استفاده از خطوط پرکنی و بسته‌ بندی با ظرفیت بالا و تامین دستگاه‌ های تولید پریفرم و بطری با ظرفیت مناسب برای این خطوط، تا حد قابل‌ توجهی میزان سرمایه‌ گذاری در این بخش را کاهش خواهد داد ضمن آن که از نظر استفاده از فضا، تعداد نیروی انسانی لازم برای راه بری خطوط، میزان انرژی مصرفی و بسیاری موارد دیگر به صرفه‌ جویی بزرگی نائل خواهیم شد.

با سپاس از همه ی آنان که بر ما منت نهادند و در بیست و پنجمین نمایشگاه Agrofood از غرفه کمپانی KHS بازدید به عمل آوردند، چه آن ها که در پاسخ به دعوت ما به سراغمان آمدند و چه آن ها که به دلیل شناختشان از این کمپانی و اعتماد بر کیفیت ماشین آلات ساخت KHS با ما وارد مذاکره شدند و از طرح ها و برنامه های خود گفتند، امید آن داریم که حاصل دیدارها و مذاکراتی که داشتیم برای همه عزیزان بازدید کننده ، مفید و راه گشا بوده باشد.

 

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.