تاریخچه دیالیـزصفاقـی در ایران

" با شیوع وگسترش بیماری های مزمن از جمله دیابت و فشارخون، میزان ابتلا به بیماری های کلیوی در ایران و جهان رو به گسترش است. این در حالی است که شناخت به موقع بیماری و انجام مشاوره در زمان مناسب به بیمار این امکان را می دهد که از تمام روش های جایگزینی درمان استفاده کرده و بیشترین طول عمر را داشته باشد. "

با شيوع وگسترش بيماري هاي مزمن از جمله ديابت و فشارخون، ميزان ابتلا به بيماري هاي كليوي در ايران و جهان رو به گسترش است. اين در حالي است كه شناخت به موقع بيماري و انجام مشاوره در زمان مناسب به بيمار اين امكان را مي دهد كه از تمام روش هاي جايگزيني درمان استفاده كرده و بيشترين طول عمر را داشته باشد.
بيماري نارسايي مزمن كليه داراي سه روش جايگزين دياليز صفاقي، پيوند، همودياليز مي باشد كه چنانچه درمان به موقع شروع شود و بيمار منع مصرف خاصي نداشته باشد، دياليز صفاقي اولين و بهترين خط درمان شناخته مي شود.
دياليز صفاقي فرآيندي است كه طي آن از طريق لوله اي (كاتتر) كه داخل شكم قرار مي گيرد، محلول دياليز وارد شكم شده و در مجاورت با پرده صفاق (پرده اي كه احشاي شكمي را در بر مي گيرد) قرار گرفته و تبادل سموم انجام مي پذيرد.
در دياليز صفاقي پرده صفاق فرد نقش فيلتر و صافي را داشته و نياز به استفاده از فيلتر مصنوعي نمي باشد. 
از ديگر مزاياي اين روش مي توان به عدم نياز به استفاده از سوزن (مخصوصاً در اطفال)، عدم نياز به مراجعه مكرر به بيمارستان (درمان در خانه) و رژيم غذايي آزادتر و برنامه درماني قابل انعطاف اشاره كرد. اين روش درماني بالغ بر 60 سال است كه در دنيا استفاده مي شود، اما در ايران از سال 1372 به طور جدي به كار گرفته شده است.
شركت كاروانديشه به عنوان حامي اصلي اين روش درماني، نقش به سزايي در آموزش پزشكان، پرستاران و همچنين گسترش آن در ايران داشته است.
لازم به ذكر است كه شركت داروسازي ثامن نيز توليد و توزيع محلول هاي دياليز صفاقي را در جهت تحقق اين آرمان داشته و دارد.
در بدو شروع به فعاليت كاروانديشه در سال 1372، اولين مركز دياليز صفاقي ايران در بيمارستان امام رضا مشهد با 3 بيمار تأسيس گرديد كه امروزه 56 مركز دياليز صفاقي در سراسر كشور ارائه دهنده خدمات به حدود 1300 بيمار اين روش درماني مي باشند.
اميد است با عنايت پروردگار، شاهد بهبود روند درمان بيماران عزيز دياليز باشيم.
محققان در يک مطالعه جديد اعلام کردند، افرادي که در طول عمرشان هرگز سيگار نکشيده‎اند اما در مناطقي با آلودگي بالاي هوا زندگي ميکنند، تقريبا 20 درصد بيشتر از کساني که در هواي پاک زندگي ميکنند احتمال دارد بر اثر ابتلا به سرطان ريه جان خود را از دست بدهند. محققان دانشکده بهداشت عمومي دانشگاه هاروارد اعلام كردند، اگر چه استعمال سيگار اولين عامل بروز سرطان ريه محسوب ميشود اما آمارها نشان ميدهد که از هر 10 بيمار مبتلا به سرطان ريه، يک نفر هرگز سيگار نکشيده است. ذرات ريز ناشي از آلودگي هوا که باعث تحريک ريهها و التهاب آنها ميشود، يک عامل خطر ساز براي بروز سرطان ريه است. 
شواهد بسياري وجود دارد که قرار گرفتن در معرض ذرات ريز هوا، مرگ و مير ناشي از بيماري‎هاي قلبي – ريوي را نيز افزايش ميدهد. تا 15 درصد موارد سرطان ريه در غيرسيگاريها رخ ميدهد و يك توضيح احتمالي براي ابتلاي اين افراد به سرطان استنشاق هواي آلوده به خصوص ذرات بسيار ريز فلزي موجود در آن است كه قابل مشاهده با چشم غير مسلح نيستند، اما ميتوانند وارد ريهها شوند ذرات ناشي از آلودگي هوا ميتواند باعث التهاب ريهها و وارد آمدن آسيب به DNA فرد شود. محققان امريکايي با بررسي موارد سرطان ريه در تگزاس ارتباطي را بين فلزات موجود در ذرات ريز معلق در هوا و ميزان ابتلا به سرطان ريه، آدنوكارسينوما يافتند که اين نوع سرطان اغلب زنان غيرسيگاري را مبتلا ميكند. روزانه حدود 15 تا 20 ليتر هوا وارد ريه هاي هر فرد مي شود حال تصور کنيد که وجود آلاينده هاي متعدد در هوا تا چه حد مي تواند سلامت هر فرد را با خطر مواجه کند. اثرات آلودگي هوا بر سلامت طيف وسيعي از عوارض شامل تهوع، سرگيجه، اختلال در تعادل، تحريك مخاط، بروز بيماري آسم، افزايش تاثير عفونتهاي ريوي، اختلال در سيستم عصبي و رفتاري، سرطانها و اختلالات رشد و نمو در كودكان ميشود كه در يك دستهبندي كلي ميتوان عوارض را به دو دسته عوارض حاد و مزمن تقسيم کرد. آلودگي هوا با اثر بر روي مغز استخوان و سيستم ايمني بدن در دراز مدت باعث كاهش سلولهاي خوني و در نتيجه باعث كم خوني و كاهش سيستم ايمني بدن ميشود. در نتيجه بهتر است شرايط زندگي به گونه اي باشد تا افراد كمترين برخورد با هواي آلوده را داشته باشند.

 

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.