توصیه های پزشکی کار با رایانه

عادت بدی که بسياری از افراد دارند اين است که هنگامی که چيز جذابی می بينند يا کار تخصصی انجام می دهند، چند ثانيه پشت سر هم، به مانيتور زل زده و خيره می شوند، اين عادت نادرست می تواند باعث آسيب به شبکه های داخلی چشم شود چون با خيره شدن و پلک نزدن، فضای سطحی چشم مرطوب نمی شود و باعث خشک شدن چشم شده و همين عوارضی را به دنبال دارد. پس سعی کنيد به طور مداوم و مرتب پلک بزنيد، حتی در شرايط خاص!

                                               

مشـکلات چشـم نـاشـی از کـار بـا رایـانـه؟

سی وی اس مجموعه ای از علائم چشمی و بينايی است که بر اثر کار با رايانه ايجاد می شوند. تقريبا 75 درصد از کسانی که زياد با رايانه کار می کنند گرفتار اين علائم هستند. مهم ترين علائم عبارت است از خستگی چشم، خشکی چشم، اشک ريزش و تاری ديد و همچنين ممکن است سبب سردرد، درد در گردن، شانه ها و پشت نيز بشود.
يکی از مهم ترين دلايل خشکی و سوزش چشم هنگام کار با رايانه کاهش ميزان پلک زدن است. به طوری که افراد هنگام کار با رايانه تقريبا يک پنجم حالت عادی پلک می زنند. اين مسئله به همراه خيره شدن به صفحه مانيتور و تمرکز بر روی موضوع کار سبب می شود تا پلک ها مدت بيش تری باز بمانند و در نتيجه اشک روی سطح چشم سريع تر تبخير شود.
دكتـر علـی زمـانی متخصص چشم پزشكی به كاربران رايانه توصيه كرد هنگام استفاده از رايانه برای جلوگيری از خشكی، ضعيفی و سوزش چشم، دائم پلك بزنند.
دكتر علی زمانی افزود: يكی از علت های رو به افزايش مراجعه مردم به مطب های چشم پزشكی در سال های اخير، ضعيفی و خشكی چشم به خاطر استفاده مستمر از رايانه به خصوص در بين كارمندان و قشر دانش آموزی و دانشجويی است.
وی با اشاره به اين كه يكی از دلايل اصلی سوزش چشم هنگام كار با رايانه، كاهش ميزان پلك زدن است، اظهار داشت: اين مسئله به همراه خيره شدن به صفحه مانيتور و تمركز بر روی موضوع كار، سبب می شود پلك ها مدت بيش تری باز بماند و در نتيجه اشك روی سطح چشم سريع تر تبخير و باعث سوزش چشم شود.
وی افزود: با توجه به اين كه رايانه جزو ملزومات خانه ها شده است بايد كليه افراد خانواده برای تضمين سلامتی چشم و گردن خود توصيه های ايمنی و سلامتی را هنگام استفاده از آن به كار ببرند.
وی در جمع متخصصين چشم پزشكی، گفت: افراد بايد سعی كنند به هنگام استفاده از كامپيوتر به طور ارادی برای تامين آب و اشك چشم پلك بزنند و ترجيحا از رنگ سفيد و آبی برای صفحه كار رايانه استفاده كنند.
زمانی افزود: مركز مانيتور بايد حدود 10 تا 20 سانتی متر پایين تر از چشمان كاربران باشد، چون اين وضعيت علاوه بر اين كه باعث می شود پلك ها پایين تر قرار بگيرد، سطح كم تری از چشم در معرض نور رايانه قرار می گيرد.
وی تصريح كرد: صفحه مانيتورها نبايد هنگام استفاده كاربران در معرض نور باشد.
اين پزشك متخصص چشم، اضافه كرد: كاربران بايد به چشمان خود بعد از هر 5 تا 10دقيقه پنج ثانيه استراحت بدهند، چون اين كار علاوه بر استراحت دادن به چشم باعث تامين اشك چشم و جلوگيری از خشكی چشم می شود.

استراحت در هر چند دقیقه با ورزش ساده
سلامتی بسيار با ارزش است، بايد هميشه قدر آن را بدانيد! هر ماه نتايجی از دست آوردهای محققين منتشر می شود که در آن اعلام شده است نشستن طولانی مدت پشت ميز و کامپيوتر باعث کاهش عمر می شود! اگر بخواهيم از عمر اضافه بگذريم و تا مدت زمانی که زنده هستيم سالم باشيم، بايد حداقل فعاليت هايی ورزشی و يا نرمشی انجام دهيم. 
بهترين روش اين است که هر نيم ساعت چند دقيقه که وقت زيادی هم تلف نشود، از ميز خود خارج شده و در محيط اطراف قدم بزنيد، يک ليوان آب بنوشيد و مچ دستان خود را گرم کنيد يعنی بچرخانيد و بدن خود را دچار کش و قوس کنيد، خود را به تحرک وا داريد و از آن حالت خشک خارج شويد، همين کار باعث می شود که تاثير به سزايی در سلامت خود بگذاريد و ساليان سال بدون هيچ مشکلی پشت ميز بنشينيد.

سلامت مچ دست و پاها در هنگام کار با کامپیوتر
وقتی مشغول تايپ کردن هستيد، بدن خود را در يک وضعيت متعادل و مناسب نگه داريد، اطمينان حاصل کنيد که مچ دستان شما اندکی از آرنج شما پايين تر باشد. اين عمل از ابتلا به نوعی سندرم تونلی در مچ دست شما جلوگيری می کند. پاهای خود را از زانو خم کرده، طوری که زانو از باسن اندکی بالاتر قرار گيرد. کف پا را صاف روی زمين قرار داده يا روی يک چهار پايه يا وسيله ديگری قرار دهيد.

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.