توصیه های پزشکی کار با رایانه

" عادت بدی که بسیاری از افراد دارند این است که هنگامی که چیز جذابی می بینند یا کار تخصصی انجام می دهند، "

عادت بدي که بسياري از افراد دارند اين است که هنگامي که چيز جذابي مي بينند يا کار تخصصي انجام مي دهند، چند ثانيه پشت سر هم، به مانيتور ذل مي زنند و خيره مي شوند، اين عادت نادرست مي تواند باعث آسيب به شبکه هاي داخلي چشم شود چون با خيره شدن و پلک نزدن، فضاي سطحي چشم مرطوب نمي شود و باعث خشک شدن چشم مي شود که همين عوارضي را به دنبال دارد. پس سعي کنيد به طور مداوم و مرتب پلک بزنيد، حتي در شرايط خاص!

مشـکلات چشـم نـاشـی از کـار بـا رایـانـه؟
سي وي اس مجموعه اي از علائم چشمي و بينايي است که بر اثر کار با رايانه ايجاد مي شوند. تقريبا 75 درصد از کساني که زياد با رايانه کار مي کنند گرفتار اين علائم هستند. مهمترين علائم عبارت است از خستگي چشم، خشکي چشم، اشک ريزش و تاري ديد و همچنين ممکن است سبب سردرد، درد در گردن، شانه ها و پشت نيز بشود.
يکي از مهمترين دلايل خشکي و سوزش چشم هنگام کار با رايانه کاهش ميزان پلک زدن است. به طوري که افراد هنگام کار با رايانه تقريبا يک پنجم حالت عادي پلک مي زنند.اين مسئله به همراه خيره شدن به صفحه مانيتور و تمرکز بر روي موضوع کار سبب مي شود تا پلک ها مدت بيشتري باز بمانند و در نتيجه اشک روي سطح چشم سريع تر تبخير شود.
دكتـر علـي زمـاني متخصص چشم پزشكي به كاربران رايانه توصيه كرد هنگام استفاده از رايانه براي جلوگيري از خشكي ، ضعيفي و سوزش چشم، دائم پلك بزنند.
دكتر علي زماني افزود: يكي از علتهاي رو به افزايش مراجعه مردم به مطبهاي چشم پزشكي در سالهاي اخير، ضعيفي و خشكي چشم به خاطر استفاده مستمر از رايانه بهخصوص در بين كارمندان و قشر دانش آموزي و دانشجويي است.
وي با اشاره به اين كه يكي از دلايل اصلي سوزش چشم هنگام كار با رايانه، كاهش ميزان پلك زدن است، اظهار داشت:اين مسئله به همراه خيره شدن به صفحه مانيتور و تمركز بر روي موضوع كار، سبب ميشود پلك ها مدت بيشتري باز بماند و در نتيجه اشك روي سطح چشم سريع تر تبخير و باعث سوزش چشم شود.
وي افزود: با توجه به اين كه رايانه جزو ملزومات خانهها شده است بايد كليه افراد خانواده براي تضمين سلامتي چشم و گردن خود توصيههاي ايمني و سلامتي را هنگام استفاده از آن به كار ببرند.
وي درجمع متخصصين چشم پزشكي، گفت: افراد بايد سعيكنند به هنگام استفاده از كامپيوتر به طور ارادي براي تامين آب و اشك چشم پلك بزنند و ترجيحا از رنگ سفيد و آبي براي صفحه كار رايانه استفاده كنند.
زماني افزود : مركز مانيتور بايد حدود 10 تا 20 سانتي متر پائين تر از چشمان كاربران باشد، چون اين وضعيت علاوه براينكه باعث ميشود پلكها پائين تر قرار بگيرد ، سطح كمتري از چشم در معرض نور رايانه قرار ميگيرد.
وي تصريح كرد: صفحه مانيتورها نبايد هنگام استفاده كاربران در معرض نور باشد.
اين پزشك متخصص چشم، اضافه كرد: كاربران بايد به چشمان خود بعد از هر 5 تا 10دقيقه پنج ثانيه استراحت بدهند، چون اين كار علاوه بر استراحت دادن به چشم باعث تامين اشك چشم و جلوگيري از خشكي چشم ميشود

استراحت در هر چند دقیقه با ورزش ساده
سلامتي بسيار با ارزش است، بايد هميشه قدر آن را بدانيد! هر ماه نتايجي از دستاورهاي محققين منتشر مي شود که در آن اعلام شده است نشستن طولاني مدت پشت ميز و کامپيوتر باعث کاهش عمر مي شود! اگر بخواهيم از عمر اضافه بگذريم و تا مدت زماني که زنده هستيم سالم باشيم، بايد حداقل فعاليت هايي ورزشي و يا نرمشي انجام دهيم. 
بهترين روش اين است که هر نيم ساعت چند دقيقه که وقت زيادي هم تلف نشود، از ميز خود خارج شده. و در محيط اطراف قدم بزنيد، يک ليوان آب بنوشيد و مچ دستان خود را گرم کنيد يعني بچرخانيد و بدن خود را دچار کش و قوس کنيد، خود را به تحرک واداريد و از آن حالت خشک خارج شويد، همين کار باعث مي شود که تاثير به سزايي در سلامت خود بگذاريد و ساليان سال بدون هيچ مشکلي پشت ميز بنشينيد.

سلامت مچ دست و پا ها در هنگام کار با کامپیوتر
وقتي مشغول تايپ کردن هستيد، بدن خود را در يک وضعيت متعادل و مناسب نگه داريد، اطمينان حاصل کنيد که مچ دستان شما اندکي از آرنج شما پايين تر باشد. اين عمل از ابتلا به نوعي سندرم تونلي در مچ دست شما جلوگيري مي کند. پاهايتان را از زانو خم کرده، طوري که زانو از باسن اندکي بالاتر قرار گيرد. کف پا را صاف روي زمين قرار داده يا روي يک چهارپايه يا وسيله ديگري قرار دهيد.

 

 

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.