سرعت و سازمان شما

" اگر واقعا می خواهیم اوج بگیریم باید هدف اصیل خود را به خوبی بدانیم، به روی فرصت ها آغوش بگشاییم، از شر آشفتگی و مقاومت آزاد باشیم چرا که این دو می توانند توان بالقوه ی ما را محدود کنند و سرانجام باید با روش های خلاق و منحصر به فرد سرعت را جستجو کنیم. این تغییرات کلید رشد ما در دنیای سریع تر امروزی هستند... "

وینس پوسنت نویسنده و پژوهش گر کانادایی دارای درجه فوق لیسانس در رشته مدیریت سازمانی است و در حال حاضر به عنوان نویسنده ای موفق، سخنران برجسته ، و مدیر عامل چند شرکت فعال در زمینه مشاوره کسب و کار، امور رسانه ای و ارتباطات شناخته می شود. او فردی است که شخصا اهمیت سرعت را در زندگی دریافته و رسیدن به بسیاری از اهداف و آرزوهایش را با تمرین سرعت به تحقق رسانده است. چندین کتاب نوشته که کتاب عصر سرعت او مشهورترین آن ها است. وینس پوسنت در سن سی و سه سالگی در برنامه ی سخنرانی های خود که به دعوت شرکت های بزرگ تجاری و اقتصادی انجام گرفته، چگونگی کاربرد سرعت برای موفقیت در اموری را که انتخاب کرده برای شنوندگان خود شرح می دهد و راه های رسیدن به هدف‌ های بزرگ در کوتاه ترین زمان را نشان می دهد. او در سخنرانی های خود درباره ی نقش سرعت در تجارت صحبت می کند و از روش های تاثیر سرعت در تجارت حرف می زند و اصول آن را آموزش می دهد. او در طی هشت سال برای بیش از 7000 نفر سخن رانی کرده است .پوسنت درباره ی کارش می گوید ، سلاح سری او در به دست آوردن موفقیت هایی در زندگی فردی و سپس در آموزش هایی که به دیگران می دهد ، سرعت است. مقاله ی زير برگرفته از كتاب” Age Of Speed The”است، این کتاب در سال 2008 میلادی در شمار کتاب های پرفروش در نیویورک بوده است.

اگر می خواهیم در دنیای در حال شتاب پیشرفت نماییم، لازم است از قدرت سرعت به نفع خودمان استفاده کنیم، این تنها راه جلو زدن از هجومی است که به نظر می رسد بر زندگی و کار ما چیره شده است .

برای این که جت باشیم، باید قدر منافع چشم گیر سرعت را بدانیم، زندگی بیش تر ، فرصت‌های بیش تر و اهمیت بیش تر .باید مواظب باشیم كه چطور وقت خود را صرف میکنیم، چطور کارها را می پذیریم، چطور سرعت را می پذیریم یا چه وقت آن را رد می کنیم. اگر واقعا می خواهیم اوج بگیریم باید هدف اصیل خود را به خوبی بدانیم، به روی فرصت ها آغوش بگشاييم، از شر آشفتگی و مقاومت آزاد باشیم چرا که این دو می توانند توان بالقوه ی ما را محدود نماید و سرانجام بايد با روشهای خلاق و منحصر به فرد سرعت را جستجو کنیم. این تغییرات کلید رشد ما در دنیای سریع تر امروزی هستند. مبارزه ی ما ناظر بر اين هدف است که نیروی موجود سرعت را با آغوش باز بپذیریم ، این ایده ها را در زندگی و کارمان عملی نماییم و به این مفاهیم اجازه دهیم به عمل در آیند و نتایج خارق العاده ای از خود به جای بگذارند.

 چابک بودن

عصر سرعت ، عصر چابكی است. اندازه ی چابکی خود را در مقایسه با عملکردهای زیر پیدا کنیم :

– توان تشخیص فرصت ها در محیط

– تمایل به خطر کردن به نفع سرعت

– پاسخ گویی به تغییرات محیط

در زندگی یا کار به چیزی فکر کنیم که می خواهیم سرعتش را بالا ببریم. لحظه ای به فرصت هایی فکر کنیم که ممکن است وجود داشته باشند و بتوانند سرعت را بالا ببرند. از فرصت های آشکار به سراغ فرصت های جانبی برویم. در نظر بگیریم كه چه طور چیزی که به نظر کاملا بی ربط می آید ، می تواند در واقع در این مورد موثر باشد. چند دقیقه به امور مخاطره انگيزی فکر کنیم که در زندگی و کار می توانیم آن ها را انجام دهیم و شاید آن ها به ما کمک کنند تا زودتر به هدف خود برسیم. آیا اجتناب از خطر برایمان مهم تر است يا دست یابی سریع تر به هدف ؟

آیرودینامیک بودن

 عصر سرعت ،عصر آیرودینامیک بودن است. میزان آیرودینامیک بودن خود را در موارد زیر محاسبه می کنیم :

–  انجام چند کار باهم و به صورت مؤثر

–  اولویت بندی و گرفتن تصمیمات هوشمندانه در مورد صرف کردن زمان

–  تعیین و استفاده از منابع مورد اطمینان و مقاصد مورد اطمینان بايد به طور آگاهانه چند کار را با هم انجام دهیم: اول به کامپیوتر روی میزمان در شلوغ ترین زمان روز نگاه کنیم و یادداشت کنیم كه چند برنامه یا فایل را در یک زمان باز کرده ایم. (فراموش نكنيد كه هر صفحه وب، یک مورد حساب می شود، هر سند یا هر ایمیلی هم یک مورد) بعد فعالیت های انجام شده در یک ساعت در یک روز کاری را بررسی کنیم تا معلوم شود كه  چند کار را نا تمام گذاشته ايم، چند كار را ادامه نداده ايم و چند كار جديد را شروع کرده ایم؟ اين تامل به ما نشان می دهد كه چطور الگوهای فعالیت بر روی سرعت ما اثر می گذارند ؟

سپس فهرستی از حذف شدنی ها را فراهم کنیم. در مدت یک هفته بايد راهی را پیدا کنیم که بتوانيم امور قابل حذف را از زندگی هر روزه مان حذف کنيم .به عنوان نمونه، اشتراک مجلات یا خبرنامه هایی را که نمی خوانیم باطل کنیم. از دوستان و همکارانمان بخواهیم تا به تلفن همراهمان زنگ نزنند مگر این که کار مهمی داشته باشند. قطعا در پایان هفته ، احساس می كنيم كه از آشفتگی ها رها شده ايم.

بعد فهرستی را تهیه می کنیم از کارهایی که انجام می دهیم، ولی فکر می کنیم كه پرداختن به آن ها وقت تلف کردن است و یا از انجام آن ها خیلی خوشمان نمی آید. برای هر مورد از اين فهرست، حتما کسی وجود دارد که می تواند آن کار را بهتر و سریع تر انجام دهد و ما هم می توانیم انجام آن کار را به او واگذار نماییم.

بعد بايد پنج چیز را در سازمانمان نام ببریم که بیش ترین مقاومت را ایجاد میکنند. بايد برای کاهش این منابع مقاومت، راه حلی را پیدا کنیم. بايد نظرات و پیشنهادهايمان را برای مدیر سازمان بفرستیم یا اگر خودمان مدير هستیم، قدم هایی را برداریم که حداقل یکی از آن ها را کاهش دهيم .

هم راستا بودن

در عصر سرعت بايد اصالتا هم راستا باشيد.هم راستايی خود را با موارد زير تعيين كنيد:

– تعيين يك هدف اصيل

– دنبال كردن هدف كه نشان دهنده توانايی ها،‌ اميال و محيط است

– توان ساده سازی در صورت وجود پیچیدگی

آیا از هدف اصیلمان درکی داریم؟ اگر نداریم، کارهای زیر را انجام دهیم : صادقانه، توانایی ها، استعدادها و امیال خود را بررسی نماییم. کارهایی را انجام داده و به دنبال شان برویم که بیش ترین حس وفاداری و لذت عاطفی را به ما می دهد. حالا همه ی این اطلاعات را ارزیابی نماییم تا در ایجاد عقاید مربوط به هدف اصیل به ما کمک کند. اگر می دانیم كه هدف اصیل مان چیست، آیا حس می کنیم اهداف کوتاه مدت و اعمالمان با آن هم راستا هستند؟ اگر نیستند اقدامی کنیم تا این طور شوند.

مهار کردن قدرت سرعت

فهرستی از سه چیز مهم که می خواهیم کم ترین وقت را صرف آن کرده، تهيه كنيم. بعد فکر بکری راجع به فرصت ها نماییم تا در این حیطه ها کار سریع تر انجام شود. خلاق باشیم، حداقل سه راه حل برای هر کار پیدا کنیم، حتی راه حل های کوچکی که می توانند تفاوت ایجاد کنند. ببینیم چه طور منافع متفاوت سرعت می تواند در زندگی یا کار ما برابری ایجاد نماید. یک نکته ی ناراضی کننده را انتخاب می كنيم و راه های کم کردن نارضایتی با کمک سرعت یا حذف آن را مورد بررسی قرار می دهيم.

ارزش ها و تجربه های مهم

-وقت بیش تری را به تجربه های مهم اختصاص دهیم، بايد مطمئن شویم که وقت اضافی خود را صرف تجربه های خشنود کننده می کنیم. غالبا وقتی ما زمان را کوتاه می کنیم وقت اضافی را صرف انجام کارهای نه چندان مهم می کنیم ، یعنی وقت ذخیره شده را به فعالیت های کم اهمیت اختصاص می دهیم، در حالی كه بايد از این زمان برای خشنود نمودن خودمان استفاده کنیم .

-از سرعت برای جستجوهای عاطفی تر استفاده کنیم، کلید بهره گیری موثر از سرعت شناخت تفاوت میان کار تکراری و جستجوی عاطفی است. اگر کاری را که انجام می دهيم دوست داشته باشيم ، میل انجام آن را داشته باشيم (مثل نقاشی کردن ، نواختن موسیقی یا مطالعه ریاضیات خیلی پیشرفته) شاید خودمان را کاملا در آن غرق نماییم. اما باید از هر تدبيری استفاده كنيم تا سرعت کاری را که دوست نداریم افزايش دهيم، كارهایی مثل پاک کردن شیشه ها یا کارهای معمول.

– دوباره درباره ی ، کار- خانه – تفریح فکر نماییم

اگر برای مدل قدیمی کار –خانه – تفریح یک جایگزین انتخاب کنیم، می توانیم از فرصت موجود برای خودمان استفاده کنیم و یک هدف فردی برای استفاده از زمان صرفه جویی شده در نظر بگیریم هدفی که برای ما خیلی مهم باشد .

ترکیب کردن زمان کار و لذت شخصی – در مورد راه هایی که کار را از وقت شخصی ما جدا می کند خیلی وسواس به خرج ندهیم، به دنبال راه هایی بگردیم که به کار ما زمان و لذت بدهند.

-استفاده از وقت خود را اول ارزیابی نماییم، بعد آن را بهتر کنیم، دیگر مهم نیست چند ساعت سرکار بوده ایم، مهم بازده و نتیجه ی کار است. این برداشت به ارزیابی کاملا متفاوتی از چگونگی گذراندن وقت منتهی می شود. به کاری که می کنیم فکر کرده و از خودمان بپرسیم ،آيا این کار به ما کمک می کند تا به نتایج دل خواه خود دست یابيم ؟

-انعطاف پذیر+ متواضع + شجاع باشيم، اگر بهترین تلاش های مان به ثمر نمی رسد در تغییر جهت تردید نکنیم. لازم است انعطاف پذیر ، در شناخت ضعف ها به اندازه کافی متواضع و برای تغییر به اندازه کافی شجاع باشیم. در دوران مدرن پاسخ دادن به تغییرات به معنای بسیار حساس بودن به ظریف ترین تغییرات، تحلیل سریع آن ها و اقدام سریع و مناسب است.

-از جزئیات كاسته تا وقت بیش تری داشته باشیم، وقتی را صرف نگاه کردن به بیرون از حباب شخصی خودمان بکنیم. از جزئیات خلاص شویم و فرصت ها را بشناسیم. فرصت هایی که می توانند ما را بدون نیاز به زمان بیش تر به مقصد نزدیک تر کنند.

وقفه ها و انجام چند کار با هم، دو گناه مهم مدیریت زمان

-وقفه ها را بشناسیم، ما باید کنترل وقفه هایی را که در کارمان پیش می آید و زمان انتخاب آن ها را بپذیریم، کی می خواهیم چند کار را با هم انجام دهیم و کی می خواهیم تمرکز کنیم. 

وقتی مشغول کار مهمی هستیم مزاحمت ها را از بین ببریم، اولین گام ارزیابی اهمیت هر کار و تصمیم گیری در مورد اجازه دادن به مزاحمت هاست .

-حمایت از اولویت ها، اگر آگاهانه اهمیت وقفه ها را بدانیم و تصمیم بگیریم تغییر آن ها ارزش دارد یا نه، رفتار و نتایج ما به درستی در اولویت هایمان منعکس خواهد شد.

-ساده را از مهم جدا نماییم، مهم است بدانیم كه چه نوع کارهایی را هم زمان انجام می دهیم. انجام هم زمان چند کار فقط وقتی خوب است که کارهایی که انجام می دهیم بی اهمیت باشند یا آن قدر ساده باشند که قدرت ذهن ما کاهش پیدا نکند و روی بازده ما و نتیجه کارمان اثر منفی نداشته باشند.

-تمركز درکار، هر روز، هر هفته یا هر ماه وقتی را اختصاص دهیم تا روی کاری تمرکز کنیم. اين كار به ما اين اطمینان را می دهد كه هنوز خودمان رییس وقت خود هستیم.

-به جای پذیرش فوری هرکار، آن ها را طبقه بندی نماییم، شاید برخی کارها را خودمان انجام دهیم اما بعضی از آن ها را هم به يك عنصر موثق می سپاریم. عنصر موثق كسی است كه به اندازه ی خود ما احساس مسئوليت می كند، و در غير اين صورت،‌ به صراحت خبر می دهد كه آن مسئوليت را نمی پذيرد.

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.