معرفی چیلرهای بدون روغن و بررسی توجیه اقتصادی آن‌ ها برای کاربری اداری در شهر تهران

چکيده

ایجاد شرایط آسایش از طریق فرآیندهای تهویه مطبوع به یکی از ملزومات دهه‌ های اخیر در بیش‌ تر ساختمان‌ ها و فضاهای مختلف تبدیل شده است. سهم بالای مصرف انرژی در این بخش و اهمیت آن باعث شده تا در کنار تحقیقات بسیار توسط محققان در این بخش، کمپانی‌ های مطرح نیز با صرف هزینه‌ های زیاد اقدام به ارائه‌ی محصولات مدرن و جدید با بازدهی بالا نمایند. چیلرهای بدون روغن یکی از محصولات جدید و پربازدهی هستند که توانسته‌ اند مزیت‌ های زیادی را به مشتریان خود ارائه دهند. در این تحقیق ضمن معرفی و ارائه‌ی ویژگی‌ های چیلرهای بدون روغن، با توجه به اهمیت توجیه اقتصادی در انتخاب تجهیزات مختلف برای استفاده در بخش تهویه مطبوع مقایسه‌ ای بین چیلرهای بدون روغن و اسکرو برای یک پروژه نمونه با کاربری اداری در تهران انجام شده است. برای افزایش دقت نتایج علاوه بر استفاده از شرایط کارکرد واقعی چیلرها از یک برند خاص برای دو چیلر مورد مقایسه استفاده شده است. چیلرهای بدون روغن علاوه بر مزایای زیادی که در زمینه‌ ی آسایش بالاتر و سرویس نگهداری راحت‌ تر ارائه می‌ دهند بازدهی بالاتری نیز دارند به‌ طوری که نتایج نشان دهند‌ این چیلرها باعث کاهش 22 درصدی هزینه‌ های برق مصرفی در مقایسه با چیلرهای اسکرو خواهند شد.

کلمات کليدی: چیلر بدون روغن، چیلر مفناطیسی، تهویه مطبوع، توجیه اقتصادی

مقدمه

تغییر شرایط محیطی و ایجاد آسایش در محل زندگی از دیرباز در بین جوامع بشری رایج بوده و همواره انسان‌ ها در تلاش بوده‌ اند تا با ایجاد تغییراتی بتوانند آسایش بیش‌ تری برای خود به ارمغان بیاورند. تهویه مطبوع در ساختمان‌ ها به‌ عنوان یکی از مهم‌ ترین تغییرات بشر برای ایجاد آسایش بیش‌ تر در زندگی شناخته شده و همواره در دهه‌ های گذشته با گسترش و پیشرفت‌ های چشم ­گیر همراه بوده است. سیستم‌ های تهویه مطبوع در ساختمان‌ ها در دهه‌ های اخیر با توجه به گسترش زیاد، همواره سهم قابل توجهی در مصرف انرژی داشته و به‌ عنوان یک عامل با پتانسیل بالا در کاهش مصرف انرژی مطرح بوده است به‌ همین دلیل یکی از موضوعات مورد علاقه‌ی محققان فعال در زمینه‌ی انرژی نیز بوده است.

در بخش تهویه مطبوع چیلرها با سهم 30-40% از مصرف کل انرژی همواره جز مهمی به‌ حساب آمده‌اند [1]. اهمیت چیلرها در تهویه مطبوع و افزایش استفاده از  آن‌ ها (شکل 1) از یک طرف و مشکلات زیست محیطی و انرژی از طرف دیگر باعث شده تا محققان زیادی به این موضوع علاقه‌ مند شده و تحقیقات زیادی را در جنبه‌ های مختلف مرتبط با آن انجام دهند [2-6]. در‌ضمن اهمیت موضوع و بازار گسترده چیلر کمپانی‌ های فعال در زمینه‌ ی تهویه مطبوع را واداشته تا با سرمایه‌ گذاری‌ های زیاد در پی تولید و ارائه‌ ی محصولاتی جدید با بازدهی و امکانات بالاتر باشند.

                                  

                                             شكل1: ميانگين رشد فروش سالانه چیلرها در دنیا از سال 2013 تا 2018[7]

یکی از محصولات جدیدی که در یکی دو دهه‌ ی اخیر به‌ طور تجاری وارد بازار شده و توانسته در مدت کوتاهی جایگاه مناسبی را برای خود در بازار تهویه مطبوع باز کنند، چیلرهای بدون روغن یا مغناطیسی هستند[1]. در این چیلرها از کمپرسورهای خاصی به اسم کمپرسور بدون روغن یا مغناطیسی استفاده می‌ شود که در آن‌ ها شفت در حالت عملکرد با کمک یاتاقان‌ های مغناطیسی معلق بوده و هیچ تماس فلز به فلزی در آن‌ ها برقرار نمی‌ شود. این چیلر های به‌ واسطه‌ ی استفاده از کمپرسورهای بدون روغن مزایای زیادی از جمله موارد زیر ارائه می‌ دهند[8].

 1. جهت تکنولوژی خاص مورد استفاده در کمپرسورها این چیلرها بازدهی بسیار بالاتری مخصوصا در بارهای جزیی ارائه می‌ دهند به‌ طوری که در شرایط کارکرد 20% ظرفیت، بازدهی آن‌ ها دو برابر بهترین چیلرهای مرسوم است. در کنار بازدهی بالاتر نباید از زمان پاسخ سریع و در نتیجه آسایش بالاتر در این چیلرها نیز غافل شد.

 2. نیاز به پست برق کوچک‌ تر و حذف مشکلات عدیده‌ ی مربوط به پست برق با توجه به آمپر راه‌ اندازی بسیار پایین‌ تر در‌ مقایسه با چیلرهای مرسوم (حدود 5 آمپر در برابر 500 آمپر)

 3.  بالانس اتوماتیک و کاملا پیشرفته
 4. همان‌طور که در شکل 2 نشان داده شده است ابعاد و وزن‌ کمپرسورهای بدون روغن و در‌نتیجه چیلر ساخته شده با آن پایین‌ تر از چیلرهای مرسوم است[9،10].

 5.                          

                                   شکل 2: مقایسه­ کمپرسور بدون روغن و اسکروی با ظرفیت برابر از نظر وزن و ابعاد

صدای کارکرد پایین‌ تر در مقایسه با چیلرهای مرسوم.

 1. مزایای مربوط به عدم وجود تماس مکانیکی در کمپرسور بدون روغن شامل موارد زیر[9،10]:

 • کاهش چشم ­گیر استهلاک و حذف تلفات تماسی

 • حذف لایه‌ی روغن بر روی سطوح انتقال حرارت و عدم نیاز به تعویض روغن

 • عدم نیاز به هیتر و جداکننده‌ ی روغن[2]

 • عدم نیاز به پمپ، شیر، فیلتر و کاهنده‌ ی فشار روغن

 • کاهش احتمال نشت مبرد، کاهش نیاز به سرویس و نگهداری و افزایش قابلیت اطمینان به‌ دلیل کاهش تجهیزات در مدار چیلر. در شکل 3 و 4 به ترتیب می‌ توان تفاوت تجهیزات مورد نیاز در چیلرهای بدون روغن و چیلرهای اسکرو را دید.

 •  

              شکل 3: شماتیک مدار چیلر بدون روغن                                   شکل 4: شماتیک مدار چیلر اسکرو

با توجه به مزایای زیادی که چیلرهای بدون روغن (توربوکر) ارائه می‌ دهند توانسته‌ اند به‌ خوبی جایگاه مناسبی در دنیا برای خود به‌ دست بیاورند. در بیش‌ تر تحقیقاتی که در دنیا انجام شده است اقتصادی بودن استفاده از چیلرهای توربوکر تایید شده است[11-13]. در شکل 5 یک چیلر بدون روغن هواخنک تولید شده توسط کمپانی ژئوکلیما ارائه شده است.

                                                           

                                                 شکل 5: چیلر بدون روغن هواخنک کمپانی ژئوکلیما مدل TMA

محاسبه توجیه اقتصادی

با توجه به این‌ که توجیه اقتصادی همواره در تمام پروژه‌ ها اهمیت بالایی دارد، در این کار به مقایسه‌ ی چیلرهای بدون روغن با چیلرهای اسکرو با شرایط کارکرد واقعی برای یک پروژه‌ ی اداری در تهران با بار تقریبی 400 تن تبرید (1400 کیلووات) پرداخته شده است. همان‌ طور که در قسمت قبل گفته شد برای افزایش اعتبار گزارش از روند کارکرد واقعی چیلر در این گزارش به‌ صورت 4 ساعت کم بار با 25% ظرفیت، 6 ساعت میان بار با 50% ظرفیت و 2 ساعت پربار با 100% استفاده شده است.

برای این‌ که مقایسه معتبرتر باشد هر دو چیلر مورد بررسی از یک نوع برند انتخاب شده‌ اند تا سطح تکنولوژی برابری داشته باشند. معمولا کمپانی‌ های تولید کننده طیف خاصی از چیلرها را تولید می‌ کنند و معدود کمپانی‌ هایی هستند که در هر دو نوع چیلرهای بدون روغن و چیلرها مرسوم محصولاتی با کیفیت و مطمئن ارائه دهند. با توجه به اعتبار کمپانی ژئوکلیما در تولید چیلرهای بدون روغن و چیلرهای مرسوم، داشتن استاندارد معتبر AHRI و ارائه‌ی مشخصات کامل و عملی چیلرها در بارهای مختلف و امکان انتخاب نوع چیلر از طریق وب سایت انتخاب چیلر پیشرفته [3] [14] از این برند در محاسبات استفاده شده است. برای محاسبه‌ی هزینه‌ ی برق مصرفی از دو مدل چیلر اسکرو GHA B3210A AC-34 و چیلر بدون روغن TMA 3B1200A AC-34 ژئوکلیما که مشخصات آن‌ ها در دو جدول 1 و جدول 2 ارائه گردیده، استفاده شده است.

با توجه به فرضیات در‌ نظر گرفته شده و جداول بالا، برق مصرفی و هزینه آن محاسبه خواهد شد. البته پیش از محاسبه باید خاطر نشان نمود که در ماه‌ های تیر، مرداد و شهریور به بهای برق مصرفی مشترکین 20% افزوده خواهد شد. برای تمام محاسبات از تعرفه‌ های مصوب وزارت نیرو برای کاربری اداری در تهران استفاده شده است[15].

محاسبات انجام شده برای دو چیلر مختلف در قالب جدول‌های 3 و 4 ارائه شده‌ اند.

                                      

مجموع برق مصرفی برای چیلرهای اسکرو و بدون روغن به‌صورت ماهانه به ترتیب برابر با 74،586 و 55،180 کیلووات ساعت می‌باشد. هزینه‌ ی کلی برای چیلرهای اسکرو هواخنک و چیلر بدون روغن هوا خنک با در‌نظر گرفتن تعرفه‌ های مصرفی و کارکرد در‌نظر گرفته شده برای هر ماه به ترتیب برابر خواهد بود با “211,845,146” و “165,349,090” ریال که نشان دهنده 22% هزینه‌ ی جاری کم‌ تر برای چیلرهای بدون روغن هوا خنک در برابر چیلرهای اسکرو هوا خنک می‌ باشد.

نتیجه‌گیری

چیلرهای بدون روغن یکی از تجهیزات جدید و ابتکاری هستند که توانسته‌ اند به پشتوانه‌ ی مزایایی زیادی که دارند در بازار جایگاه خوبی برای خود باز نمایند. در کنار مزایای زیادی که این چیلرها ارائه می‌ دهند مانند کاهش صدا، کاهش زمان پاسخ و کاهش نیاز به پست برق می‌ توانند بازدهی مناسبی نیز داشته باشند. بررسی توجیه اقتصادی استفاده از این چیلرها برای کاربری ادارای در شهر تهران نشان می‌ دهد که چیلرهای بدون روغن می‌ توانند تا 22 درصدی هزینه‌ های مربوط به مصرف برق را کاهش دهند. با توجه به سهم بالای انرژی مصرفی در بخش تهویه مطبوع قطعا استفاده از این چیلرها می‌ تواند به کاهش مصرف انرژی قابل توجه و در نتیجه کاهش اثرات تخریبی زیست محیطی کمک بسیاری بکنند.

مراجع

[1]        Saidur, R., et al., Chillers energy consumption, energy savings and emission analysis in an institutional buildings. Energy, 2011. 36(8): p. 5233-5238.

[2]        Ma, Z. and S. Wang, Supervisory and optimal control of central chiller plants using simplified adaptive models and genetic algorithm. Applied Energy, 2011. 88(1): p. 198-211.

[3]        Dos Santos Coelho, L., et al., Optimal chiller loading for energy conservation using a new differential cuckoo search approach. Energy, 2014. 75: p. 237-243.

[4]        Čongradac, V. and F. Kulić, Recognition of the importance of using artificial neural networks and genetic algorithms to optimize chiller operation. Energy and Buildings, 2012. 47: p. 651-658.

[5]        Fong, K., C. Lee, and T. Chow, Investigation on variable flow control in existing water-cooled chiller plant of high-rise commercial building in subtropical climate. HVAC&R Research, 2014. 20(1): p. 51-60.

[6]        Cecchinato, L., Part load efficiency of packaged air-cooled water chillers with inverter driven scroll compressors. Energy conversion and management, 2010. 51(7): p. 1500-1509.

[7]        BSRIA, Global Air Conditioning Market Study cools in 2015. https://www.bsria.co.uk/.

[8]        http://www.geoclima.com/turbomiser/.

[9]        Conry, R., L. Whelan, and J. Ostman, Magnetic bearings, variable speed centrifugal compression and digital controls applied in a small tonnage refrigerant compressor design. 2002.

[10]      Kus, B. and P. Nekså. Oil free turbo-compressors for refrigeration applications. in Proceedings of 10th IIR Gustav Lorentzen Conference. 2012.

[11]      Yu, F.W., K.T. Chan, and R.K.Y. Sit, Analysis of centrifugal chillers with oil-free magnetic bearings for enhancing building energy performance. Science and Technology for the Built Environment, 2017. 23(2): p. 334-344.

[12]      Yu, F., et al., Performance Evaluation of Oil-free Chillers for Building Energy Performance Improvement. Procedia Engineering, 2015. 121: p. 975-983.

[13]      Lissandrin, M., et al., Optimal operational efficiency of chillers using oil-free centrifugal compressors. International Journal of Refrigeration, 2017. 82: p. 83-96.

[14]      http://www.geoclima.com/geoselectool/.

[15]      http://www.nigc.ir.

[1]  این چیلرها با توجه به عملکرد خود به‌عنوان چیلرهای بدون روغن (Oil Free) یا مغناطیسی نام‌گذاری می‌شوند. البته در‌کنار این موضوع با توجه به این‌که کمپرسورهای این چیلرها توسط شرکت توربوکر ابداع شده و تولید آن تنها در انحصار این کمپانی و شریک تجاری آن دانفوس است به همین دلیل با نام چیلرهای توربوکر نیز شناخته می‌شوند.

[2] Oil Seperator

[3] Geoselectool

وب سایت ژئوکلیما

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.