مقایسه‌ ی سیستم مبرد حجم متغییر با دیگ-فن‌ کویل از نظر هزینه‌ های جاری در شرایط اقتصادی و محیطی ایران

استفاده از تجهیزات جدید برای کاهش مصرف انرژی و بهبود بازدهی در بخش‌ های پر‌ مصرف همواره یکی از دغدغه‌ های مصرف‌ کنندگان و تولیدکنندگان بوده است. در زمینه‌ ی تجهیزات تهویه مطبوع و ساختمانی که سهم 40 درصد از مصرف کل انرژی دارند نیز تجهیزات جدیدی از جمله سیستم مبرد حجم متغییر پیشنهاد شده‌ اند که بازدهی مناسبی نشان داده‌ اند. بازدهی بالای سیستم مبرد حجم متغییر و توجیه اقتصادی آن در خیلی از تحقیقات اثبات شده است اما با توجه به وابستگی بازدهی سیستم‌ های مبرد حجم متغییر به شرایط محیطی و تفاوت هزینه‌ های مربوط به حامل‌ های انرژی، برای فهمیدن وضعیت اقتصادی استفاده از سیستم مبرد حجم متغییر نسبت به رقبای سنتی‌ تر خود لازم است که این موضوع برای شرایط اختصاصی ایران بررسی شود. در این تحقیق توجیح اقتصادی سیستم مبرد حجم متغییر برای گرمایش فضاها با توجه به هزینه‌ های گاز و برق در ایران بررسی و با سیستم دیگ-فن‌ کویل مقایسه شده است. نتایج نشان می‌ دهند که هزینه‌ های جاری سیستم مبرد حجم متغییر به‌ شدت به شرایط محیطی مورد استفاده وابسته می‌ باشد ولی برای تهران استفاده از سیستم مبرد حجم متغییر برای گرمایش می‌ تواند به کاهش 28% هزینه‌ های جاری منجر شود. 

                                          

 مقدمه

مشکلات زیست‌ محیطی، و رشد روز افزون مصرف انرژی در دنیا باعث افزایش نگرانی­ ها و توجه بیش از پیش به این موضوعات شده است به‌ طوری که تحقیقات زیادی در زمینه‌ ی کاهش مصرف انرژی و یا جایگزین نمودن انرژی‌ های تجدیدپذیر و پاک شده است. با توجه به هزینه‌ های بالای انرژی‌ های تجدیدپذیر و نداشتن توجیه اقتصادی، استفاده از تجهیزات با بازدهی بالا مخصوصا در بخش‌ های با سهم بالای مصرف انرژی به‌ عنوان یک راه‌ کار عملی، موثر و زود بازده مطرح می‌ باشد. یکی از بخش‌ هایی که سهم قابل توجهی از مصرف انرژی در کل دنیا را دارد بخش تهویه مطبوع در ساختمان‌ ها می‌ باشد. همان‌ طور که در شکل 1 دیده می‌ شود مصرف انرژی در سال 2004 در ساختمان‌ ها حدود 42% از مصرف کل انرژی در دنیا را شامل شده است.

                                          

                                           شکل 1: مصرف کلی انرژی دنیا در سال 1973 و 2004 به تفکیک [1]

در کنار این آمار اختصاص سهم 40% مصرف کل انرژی و 36% انتشار کل کربن دی‌ اکسید به ساختمان‌ ها و صنایع وابسته در اروپا در اواخر دهه‌ ی گذشته بیان‌ گر رشد کاملا محسوس انرژی در این بخش می‌ باشد[2]. اهمیت موضوع و سهم بالای انرژی مصرفی در بخش ساختمان‌ ها در سال‌ های اخیر منجر به وقف توجه بیش‌ تر به این زمینه و در‌نتیجه معرفی محصولات جدید با مصرف انرژی کم‌ تر شده است. یکی از تجهیزات جدیدی که در این بخش ارائه شده سیستم مبرد حجم متغیر[1] می‌ باشد که اولین بار در دهه 1980 در ژاپن معرفی شده است[3]. سیستم‌ های مبرد حجم متغییر در آسیا و اروپا محبوبیت خوبی داشته و با پشتیبانی کمپانی‌ های معتبر در آمریکا نیز به یک سیستم موثر برای استفاده‌ در ساختمان با نواحی چندگانه تبدیل شده است[4]. بازار سیستم‌ های مبرد حجم متغییر‌ در ژاپن که محل تولد این سیستم‌ با محبوبیت خوبی رو به‌ رو است به‌ طوری که تقریبا در 50% ساختمان‌ ها با اندازه‌ی متوسط (تا 6.500 متر مربع) و 33% ساختمان‌ های بلند مرتبه (بزرگ‌ تر از 6.500 متر مربع) استفاده می‌ شود[4].

سیستم‌ های مبرد حجم متغییر‌ با قابلیت‌ هایی‌ که ارائه می‌ دهند به سرعت در‌حال رشد و فراگیر شدن می‌ باشند، روند رشد فروش سيستم‌ های مختلف تهويه مطبوع در دنیا از 2013 تا 2018 که در شکل‌2 ارائه شده است به‌ خوبی وضعیت فروش سیستم مبرد حجم متغییر‌ در دنیا و رشد محبوبیت آن را نشان می‌ دهد[5].

سیستم‌ های مبرد حجم متغییر از مولتی اسپلیت‌ هایی[2] با قابلیت پشتیبانی از 4 یونیت داخلی در هر مجموعه یونیت خارجی شروع شده و با پیشرفت به ترتیب در اواخر دهه 1980 و 1990 به قابلیت اتصال 8 و 16 یونیت داخلی به هر مجموعه یونیت خارجی ارتقاع پیدا کرده است به‌ طوری که امروزه در این سیستم‌ ها در هر مجموعه یونیت خارجی قابلیت افزودن تا 64 یونیت داخلی وجود دارد[4, 6].

                                 

                     شكل2: ميانگين نرخ رشد فروش سالانه سيستم‌ های تهويه مطبوع در دنیا از سال 2013 تا 2018 [5]

سیستم مبرد حجم متغییر در رده‌ ی محصولات تبرید تراکمی است اما به‌ دلیل حذف تلفات موجود در سیستم‌ های تبرید تراکمی مرسوم توانسته به‌ عنوان یک محصول کم‌ مصرف و پربازده با محبوبیت رو به ‌رشدی همراه شود. سیستم مبرد حجم متغییر با حذف واسط انتقال حرارت آب، قرار دادن وسیله‌ی نبساط در یونیت داخلی و در‌نتیجه حذف تلفات مسیر، استفاده از کمپرسورهای تمام اینورتر و … توانسته به بازدهی بالاتر از رقبای تبرید تراکمی خود برسد. در شکل 4 شماتیکی از سیکل کاری سیستم مبرد حجم متغییر‌ و نمونه‌هایی از یونیت‌های داخلی و خارجی به تفکیک اجزا ارائه شده است.

                                  

                          شکل 3: شماتیک سیکل تبرید تراکمی با واحدهای معادل در سیستم مبرد حجم متغییر[6].

همان‌طور که در شکل هم دیده می‌ شود یونیت داخلی شامل اواپراتور و شیر انبساط بوده و یونیت خارجی شامل کمپرسور و کندانسور است.

 مروری بر منابع

محققان تحقیقات زیادی در زمینه‌ی سیستم مبرد حجم متغییر از لحاظ فنی و اقتصادی در شرایط مختلف انجام داده‌ اند تا ضمن کمک به توسعه و بهبود این سیستم بتوانند مزایا و معایب آن را مشخص نمایند. اگرچه مهم ­ترین عیب سیستم مبرد حجم متغییر هزینه‌ ی اولیه‌ ی بالاتر در مقایسه با سیستم‌ های تهویه مطبوع مرسوم است، اما با‌ توجه به پتانسیل بالای این سیستم در کاهش مصرف انرژی و ارائه مزایای بیش‌ تر، می‌ تواند توجیح اقتصادی داشته باشد. زمان بازگشت سرمایه تخمین زده شده برای سیستم مبرد حجم متغییر در مقایسه با سیستم چیلر آب خنک در یک ساختمان تجاری عمومی می‌ تواند حدود 5/1 سال باشد[7]. بلات [4] هزینه‌ی خرید دستگاه‌ های مبرد حجم متغییر را در مقایسه با سیستم‌ های داکت اسپلیت و اسپلیت حدود 30 تا 50% بالاتر دانست اما اظهار داشت که در خیلی از پروژه‌ های بازسازی که با محدویت‌ های ناشی از بازسازی رو به‌ رو هستند، استفاده از سیستم مبرد حجم متغییر‌ می‌ تواند به هزینه‌ ی اولیه پایین‌ تری نیز منجر شود. بلات [4] تمام پروژه‌ هایی که در آن‌ها نیاز به ایجاد آسایش سلیقه‌ ای برای افراد وجود دارد مانند دفاتر کاری، هتل‌ ها، متل‌ ها، بیمارستان‌ ها، بانک‌ ها و مدرسه‌ ها را به‌ عنوان ‌پروژه‌ های بالقوه برای سیستم مبرد حجم متغییر نامید.

پارک [8] در تحقیقی به بررسی عملکرد و جنبه‌ های اقتصادی سیستم مبرد حجم متغییر از نظر دوره‌ ی کاری مفید، نسبت به سیستم‌ های مرسوم دیگر در تهویه مطبوع‌ را بررسی نموده است. پارک در این کار ساختمان‌ هایی با کاربری‌ های مختلف در 11 ناحیه آب و هوایی را به کمک نرم افزار انرژی پلاس[3]‌ بررسی کرده است. دانگسو و همکاران او[9] با شبیه‌ سازی به کمک نرم‌ افزار انرژی پلاس، صرفه‌ جویی 15-42% را در سیستم‌ های مبرد حجم متغییر‌ نسبت به سیستم روف‌ تاپ پکیج به‌ دست آوردند. مقادیر بالای این صرفه‌ جویی برای مناطق گرم و مقادیر پایین آن برای مناطق سرد است. کاساندرا و ارسل [10] به بررسی بازدهی انرژی در ساختمان‌ های اداری با اندازه متوسط در شرایط آب و هوایی کانادا پرداخته و پتانسیل بهبودی حدود 29% برای سیستم مبرد حجم متغییر را به دست آوردند.

روث [11] هزینه‌ ی نصب سیستم‌ های مبرد حجم متغییر را در آمریکا بررسی نموده و به این نتیجه رسیده است که هزینه‌ ی نصب سیستم‌ های مبرد حجم متغییر در آمریکا، 2 تا 5% بالاتر از سیستم‌ های چیلری دانسته و البته ذکر کرده که به‌ دلیل عدم وجود تجربه کافی در زمینه‌ ی این سیستم‌ ها این هزینه‌ ها در آمریکا بالا است. اوزاهی [12] سیستم مبرد حجم متغییر را با سیستم‌ های مرسوم در زمینه‌ ی تهویه مطبوع از نظر گرمایش و سرمایش، هزینه‌ ی اولیه، عملکرد و هزینه‌ های تعمیراتی مقایسه کرده و به این نتیجه رسیده که سیستم مبرد حجم متغییر بسیار مقرون به صرفه‌ تر بوده و می‌ تواند به کاهش مصرف انرژی 44 درصدی برسد.

با توجه به اهمیت موضوع و جدید بودن سیستم‌ های مبرد حجم متغییر تحقیقات زیادی دیگری در زمینه‌ ی سیستم‌ های مبرد حجم متغییر انجام شده است که عموما نتایجی مشابه داشته و توجیح اقتصادی مبرد حجم متغییر را اثبات کرده‌ اند[13-16]. با توجه به یارانه‌ های که به حامل‌ های انرژی در ایران تعلق می‌ گیرد توجیح اقتصادی این سیستم می‌ تواند کمی متفاوت باشد. رضایی و همکاران [17] در تحقیقی به بررسی توجیح اقتصادی سیستم مبرد حجم متغییر در مقایسه با سیستم چیلر فن‌ کویل در شرایط آب و هوایی تهران و در فصل تابستان پرداختند. آن‌ ها از یک نمونه مطالعاتی ده واحدی و تعرفه‌ های انرژی ایران برای محاسبات خود استفاده کرده و به این نتیجه رسیدند که سیستم مبرد حجم متغییر  نسبت به رقبای خود می‌ تواند بین 28% تا 52% مصرف انرژی را کاهش دهد. با توجه به تفاوت تعرفه‌ های مربوط به حامل‌ های انرژی در ایران و شرایط آب و هوایی متفاوت‌ و نیاز به دانستن توجیح اقتصادی سیستم مبرد حجم متغییر برای مشاوران و فعالان صنعت تاسیسات مفید باشد. در این کار سیستم مبرد حجم متغییر در حالت گرمایش با سیستم مرسوم دیگ- فن‌ کویل که از گاز به‌ عنوان انرژی استفاده می‌ نماید، مقایسه شده است.

نتایچ

این مطالعه به‌صورت مقایسه‌ ای بین مبرد حجم متغییر‌ و سیستم دیگ- فن‌ کویل و بر روی يك ساختمان مسكونی (10 واحدی) با زير بنای مفيد 2500 متر مربع واقع در شمال تهران و با تعرفه‌ های انرژی مربوط به سال 1396 انجام شده است.

ميزان بار گرمايشی در اوج بار برای اين پروژه 250،000 کیلو کالری بر ساعت (معادل 293 کیلووات) در‌ نظر گرفته شده است. ميزان تلفات گرمايشی در لوله‌ ها، پمپ‌ ها، مشعل و عناصر ديگر مسير 10% و راندمان بهترین دیگ‌ های فولادی موجود در بازار 93% در‌نظر گرفته شده و محاسبات بر‌اساس این شرایط انجام می‌ شود. راندمان دیگ به‌ صورت “گرمای حاصله” تقسیم بر‌”حداکثر گرمای در دسترس” تعریف می‌ گردد. لذا برای انرژی ورودی کل خواهيم داشت:

تذکر: برای محاسبه‌ ی ظرفیت مشعل درصدی را برای تصحیح افزایش ارتفاع نسبت به سطح دریا در‌نظر می‌ گیرند. البته باید دقت داشت که این تصحیح را تنها به‌ خاطر کاهش چگالی هوا در‌ نظر گرفته و تفاوت محسوسی در سوخت مصرفی ندارد، لذا در محاسبه ظرفیت مشعل از آن صرف‌ نظر شده است.
هزينه‌ ی گاز مصرفی در ماه

نسبت ظرفيت حرارتی مشعل به ارزش حرارتی سوخت معادل ميزان گاز مصرفی می باشد. لذا با توجه به ظرفيت حرارتی مشعل 298,686 کیلو کالری بر ساعت و ارزش حرارتی 8,600 کیلو کالری بر مترمکعب سوخت خواهيم داشت:

لذا مصرف گاز دیگ برابر 35 متر مكعب بر ساعت بوده و مصرف گاز ماهانه دیگ برابر است با:

در اين محاسبات ميزان كاركرد دیگ‌ 12 ساعت با بار كامل و يا 24 ساعت با بار متوسط 50% در‌نظر گرفته شده است كه تقريبا با نتايج عملی كاركرد دیگ‌ ها در طول فصل سرما مطابقت دارد. با توجه به تعرفه‌ های پلکانی اداره گاز و تعداد واحدهای مربوط به نمونه مطالعاتی داریم:

بنابراین هزینه‌ ی گاز مصرفی دیگ در ماه برابر 2,720,500 ریال می‌ شود.

توضيح: در محاسبات فوق هزينه برق مصرفی پمپ‌ های آب‌ گرم و فن دیگ ناچيز فرض شده است.

هزينه‌ های سیستم مبرد حجم متغییر در حالت گرمایش

جهت تامين گرمايش فضای مذكور در ساختمان 2 دستگاه يونيت خارجی مدل SDCI48 به ظرفیت گرمایشی 302 کیلووات معادل 260,000 کیلوکالری بر ساعت در‌نظر گرفته شده است. مصرف مجموع این دو دستگاه در حالت گرمايش برابر 4/38 كيلووات می باشد، بنابراين:

با در‌نظر گرفتن‌ 12 ساعت كاركرد دستگاه به صورت 4 ساعت كم‌ بار، 4 ساعت ميان‌ بار و 4 ساعت اوج بار هزينه‌ ی برق مصرفی دستگاه به شرح زير محاسبه می شود.

علاوه‌بر هزينه‌ی مصرف برق، مشتركين میبايست مبلغ ثابتی را بابت انشعاب برق (ديماند) هر ماه پرداخت كنند. هزينه قدرت مورد نياز در يك ماه:

باید توجه داشت كه سيستم مبرد حجم متغییر بر خلاف سيستم چيلر و سیستم ‌دیگ-فن‌ کویل هم در زمستان و هم در تابستان از انرژی برق استفاده می كند. با در‌نظر گرفتن 5 ماه گرمایش و 5 ماه سرمایش بایستی هزینه‌ ی قدرت پرداختی در طول سال را بر تعداد ماه‌ های استفاده تقسیم نمود تا هزینه واقعی پرداختی از سوی مشترک در هر ماه بابت بهای قدرت مورد نیاز به دست آید.

مجموع هزينه‌ های برق سيستم مبرد حجم متغییر در زمستان:

بنابراین هزینه‌ ی برق مصرفی سیستم مبرد حجم متغییر در زمستان برابر 18,794,004 ریال در ماه است که نسبت به سیستم دیگ- فن‌ کویل 31% کم‌ تر است. البته باید توجه داشت که محاسبات بالا برای شرایط استاندارد تعیین ظرفیت سیستم‌ های مبرد حجم متغییر و به ازای دمای خارجی میانگین 7 است. با توجه به این‌ که ظرفیت و بازدهی سیستم مبرد حجم متغییر به‌ شدت به دمای محیط بستگی دارد، تغییر دمای محیط می‌ تواند باعث تغییر در این توجیح شود. برای سازگاری سیستم با شرایط دمایی متفاوت از تعریف ضریب عملکرد[4] استفاده می‌ کنیم.

که در آن به ترتیب و دمای داخل و خارج هستند. برای دانستن نسبت هزینه‌ ی جاری سیستم مبرد حجم متغییر‌ برای یک‌ بار مشخص در دماهای خارجی متفاوت ضریب عملکرد آن حالت را با ضریب عملکرد سیستم که در حالت دمای خارجی 7 را مقایسه می‌ کنیم تا نسبت تغییر هزینه جاری به‌ صورت زیر به دست آید.

با دانستن هزینه‌ ی جاری سیستم مبرد حجم متغییر در دمای 7 و رابطه بالا می‌ توان هزینه جاری سیستم مبرد حجم متغییر را برای یک بار مشخص در دماهای محیطی مختلف به‌ دست آورد. هزینه‌ های جاری سیستم مبرد حجم متغییر ‌و هرینه جاری سیستم دیگ‌ فن‌ کویل[5] را برای یک‌ بار گرمایی ثابت در دماهای محیطی در شکل 4 رسم شده است. با توجه به نمودار می‌ بینیم که در دمای محیطی بالاتر از 1- هزینه‌ ی جاری سیستم مبرد حجم متغییر کم‌ تر از دیگ‌ فن‌ کویل می‌ باشد ولی در دمای پایین‌ تر هزینه‌ ی جاری سیستم دیگ‌ فن‌ کویل کم‌ تر خواهد بود.

                                       

                                    شکل 4: نسبت هزینه جاری سیستم مبرد حجم متغییر به دیگ- فن‌ کویل در دماهای مختلف

نتيجه‌ گيری و جمع‌ بندی

با توجه به سیکل کاری سیستم مبرد حجم متغییر که از نوع تبرید تراکمی است می‌ توان فهمید که بازدهی آن بسیار به دمای محیط وابسته است بر خلاف سیستم دیگ- فن‌ کویل که وابستگی زیادی به دمای محیط نداشته و هزینه‌ ی جاری آن در این مقاله برای تمام شرایط دمایی یکسان فرض شده است. با توجه به این‌ که دمای میانگین شهر تهران در فصل سرمایش حدود 6 است و با توجه به نتایج می‌ بینیم که برای تهران هزینه‌ های جاری سیستم مبرد حجم متغییر حدود 28% کم‌ تر از هزینه‌ های جاری سیستم دیگ- فن‌ کویل است. بنابراین سیستم مبرد حجم متغییر برای تهران قطعا از نظر اقتصادی توجیح خوبی داشته و علی رغم بالاتر بودن هزینه اولیه می‌ تواند ضمن فرآهم کردن آسایش بیش‌ تر هزینه‌ های انرژی را نیز کاهش دهد. برای استفاده از این تحقیق برای شهرهای دیگر ایران کافی است دو عامل دمای میانگین شهر مورد نظر و هزینه‌ های گاز و برق را که برای اقلیم‌ های مختلف متفاوت است، را تاثیر داد.

مراجع و منابع

 

[1]. Barten, H., International Energy Agency. 2005.

[2]. Recast, E., Directive 2010/31/EU of the European Parliament and of the Council of 19 May 2010 on the energy performance of buildings (recast). Official Journal of the European Union, 2010. 18(06): p. 2010.

[3]. Lin, X., et al., A review of recent development in variable refrigerant flow systems. Science and Technology for the Built Environment, 2015. 21(7): p. 917-933.

[4]. Blatt, M., Variable Refrigerant Flow: An Emerging Air Conditioner and Heat Pump Technology. 2008.

[5]. BSRIA, Global Air Conditioning Market Study cools in 2015. https://www.bsria.co.uk/, 2016.

[6]. General Catalogue for Bosch VRF, http://boschhvac.com.

[7]. Aynur, T.N., Variable refrigerant flow systems: A review. Energy and Buildings, 2010. 42(7): p. 1106-1112.

[8]. Park, J., Comparative analysis of theVRF system and conventional HVAC systems, focused on life-cycle cost, 2013, thesis in master of science course, Georgia Institute of Technology.

[9]. Kim, D., et al., Evaluation of energy savings potential of variable refrigerant flow (VRF) from variable air volume (VAV) in the US climate locations. Energy Reports, 2017. 3: p. 85-93.

[10]. Kani-Sanchez, C. and R. Richman, Incorporating variable refrigerant flow (VRF) heat pump systems in whole building energy simulation–Detailed case study using measured data. Journal of Building Engineering, 2017. 12: p. 314-324.

[11]. Roth, K.W., et al., Energy consumption characteristics of commercial building HVAC systems volume III: Energy savings potential. US Department of Energy, 2002.

[12]. Özahi, E., et al., A comparative thermodynamic and economic analysis and assessment of a conventional HVAC and a VRF system in a social and cultural center building. Energy and Buildings, 2017. 140: p. 196-209.

[13]. Shi, S., et al., Refrigerant charge fault diagnosis in the VRF  system using Bayesian artificial neural network combined with ReliefF filter. Applied Thermal Engineering, 2017. 112: p. 698-706.

[14]. Yildiz, A. and M.A. Ersöz, Determination of the economical optimum insulation thickness for VRF (variable refrigerant flow) systems. Energy, 2015. 89: p. 835-844.

[15]. Kwon, L., et al., Experimental investigation of multifunctional VRF  system in heating and shoulder seasons. Applied Thermal Engineering, 2014. 66(1): p. 355-364.

[16]. Hong, T., K. Sun, and R. Zhang, The New Variable Refrigerant Flow System Models in EnergyPlus: Development, Implementation and Validation, 2017.

  1. رضایی، حامد، ضیابشرحق، مسعود، عباسی، زهرا., معرفی سیستم تهویه مطبوع مبرد حجم متغییر و بررسی توجیه اقتصادی این سیستم در شرایط ایران, کنفرانس ملی تحقیقات بین رشته ای در مهندسی کامپیوتر، برق، مکانیک و مکاترونیک،1396.

[1] Variable Refrigerant Flow or VRF

[2] Multisplit

[3] EnergyPlus

[4] Coefficient of performance  or CoP

[5] هزینه جاری سیستم دیگ-فن‌ کویل وابستگی زیادی به دمای محیط ندارد و تنها وابستگی آن به دمای اولیه سوخت و هوای احتراقی بر می‌ گردد و به همین دلیل از وابستگی بازدهی سیستم دیگ-فن کویل به دمای محیط صرف نظر شده و هزینه جاری آن برای تمام شرایط دمایی ثابت فرض شده است.

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.