نحوه ی نام گذاری شـرکت های بـزرگ دنیــا

" در واقع گوگل نام یک عدد است، عددی شامل یک، یک و 100 صفر جلوی آن! این عدد به عنوان حداکثر توانایی مرور یک موتور جستجوگر شناخته می شود. بزرگی این عدد خارج از تصور است و در واقع هدف گوگل رسیدن به این تعداد جستجو توسط موتور جستجوی خود است. "

در واقع گوگل نام يک عدد است، عددي شامل يک، يک و 100 صفر جلوي آن! اين عدد به عنوان حداکثر توانايي مرور يک موتور جستجوگر شناخته مي شود. بزرگي اين عدد خارج از تصور است و در واقع هدف گوگل رسيدن به اين تعداد جستجو توسط موتور جستجوي خود است.

اپل که به معناي سيب است، ميوه محبوب موسس اين شرکت استيو جابز (Steve Jobs) است. او بايد براي شرکتش يک نام تجاري انتخاب مي کرد، به همين خاطر او نام سيب را براي شرکتش انتخاب کرد. البته قبل از انتخاب اين نام، از همکارانش در مورد انتخاب نام بهتري براي اين شرکت کمک خواست؛ ولي مثل اين که فقط نام اپل برازنده اين شرکت بزرگ است.

سال 1945 موسسان اين شرکت نام Tokyo Tsushin Kogyo را انتخاب کرده بودند؛ اما آنها بعد از مدتي تصميم گرفتند يک نام ساده تر انتخاب کنند. اولين چيزي که به ذهن مي رسيد مخفف نام قبلي يعني TTK بود، ولي نامي مشابه براي يک شرکت راه آهن (TTK) انتخاب شده بود.
آنها مي خواستند در نام جديد نشاني از نام قديمي هم باشد. اين بار نام Totsuko را انتخاب کردند؛ ولي بعد از گذشت مدتي که اين شرکت تبديل به يک شرکت چند مليتي شد، اين نام از محبوبيت خوبي برخوردار نبود زيرا تلفظ آن براي خارجي زبان ها مشکل بود.
حالا ديگر نوبت يک نام بين المللي و با مفهوم بود، سوني از ترکيب دو واژه به وجود آمد؛ يکي کلمه لاتين Sonus به معني صدا و ديگري Sonny کلمه اي که در دهه 1950 در آمريکا براي خطاب آقايان رشيد به کار مي رفت.
ياهو در لغت به معناي انساني با ظاهر نامناسب و اخلاق زننده است. موسسان اين شرکت اين نام را انتخاب کردند؛ چون خود را ياهو مي دانستند!
آقاي پير اميديار (Pierre Omidyar) موسس ايراني اين شرکت مي گويد اين نام را انتخاب کرده چون به نظر او بسيار جذاب است.
البته نام اوليه اين وب سايت خريد و فروش Echo Bay بوده است، ولي هنگام ثبت نام نشاني اينترنتي EchoBay.com، قبلاً توسط يک شرکت طلا سازي انتخاب شده بود و او نزديک ترين نام يعني eBay را انتخاب کرده است.
اين نام توسط بيل گيتس انتخاب شده است. هدف اين شرکت ارائه نرم افزار براي ميکروکامپيوترها بود، به همين دليل نام مايکروسافت براي اين شرکت که تلفيقي از MICROcomputer و SOFTware است انتخاب شد.
بنيانگذار اين شرکت آقاي مارک اوينگ يک کلاه قرمز از پدربزرگش هديه گرفته بود. او اين کلاه را گم کرد و سپس در نسخه بتاي ((لينوکس ردهت)) از مردم درخواست کرد هر کس از کلاه قرمز او خبر دارد به او خبر دهد! و اين طور شد که اين لينوکس ردهت نام گرفت!
شايد فکر کنيد که علامت پيکان زير عبارت آمازون چيز خاصي نيست؛ ولي اين همان چيزي است که اين ارم را برجسته مي کند. اين فلش نشان دهنده اين است که در آمازون هر چيزي از a تا z پيدا مي شود. همچنين لبخند رضايت مشتري پس از خريد و استفاده از خدمات آمازون را نيز نشان مي دهد.
Bob Noyce و Gordon Moore در ابتدا قصد داشتند اسم شرکت خود را Moore Noyce بگذارند؛ ولي اين نام قبلا توسط يک هتل زنجيره اي انتخاب شده بود.
بنابراين آنها نام اينتل را که بر گرفته از INTegrated Electronics (الکترونيک تجميعي) است انتخاب کردند.

 

 

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.