چیلرهای بدون روغن توربوکر

چیلرهای بدون روغن توربوکر

یکی از انواع چیلرهای تراکمی که به دلیل ضریب بهره­ وری انرژی بالا و هزینه­ های بهره برداری پایین در سال­ های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است، چیلرهای توربرکر[1] می ­باشد. در این نوع چیلرها از کمپرسورهای دارای تکنولوژی Magnetic Levitation استفاده شده که به دلیل عدم اصطکاک مکانیکی قطعات، نیازی به استفاده از روغن در کمپرسور وجود نداشته و بدین ترتیب هزینه ­های تعمیرات و نگهداری کاهش یافته است.

مزایای زیست محیطی و عملکردی چیلرهای توربوکر

بدون شک ورورد چیلرهای توربوکر به بازار تهویه مطبوع به عنوان یکی از برترین تکنولوژی­ های روز دنیا، انقلابی را در عرصه صرفه­ جویی در مصرف انرژی ایجاد کرده است. این محصول به واسطه برخی ویژگی ­های خارق­ العاده آن به سرعت بخش بزرگی از بازار را به خود اختصاص داده و جایگزین چیلرهای قدیمی شده است. در ادامه به برخی از مزایای استفاده از این چیلرها اشاره می ­گردد.

 • کاهش انرژی مصرفی

چیلرهای سانتریفیوژ سالانه 30% تا 50% چیلرهای متداول اسکرو و رفت و برگشتی دارای مصرف انرژی می ­باشد که این موضوع سبب کاهش قابل ملاحظه هزینه­ های جاری و آلاینده­ های تولیدی می ­گردد. جدول زیر انرژی مصرفی چیلر به ظرفیت 1300 کیلووات در دو مدل توربوکر و اسکرو آب خنک را نشان می­دهد.

 • نشت حداقلی مبرد

نشت مبرد موضوعی غیرضروری، هزینه ­­­­بر و قابل اجتناب است که معمولا به دلیل طراحی نامناسب و یا نگهداری ضعیف رخ می ­دهد. چیلر­های توربوکر به­ علت کاهش تعداد قطعات و اتصالات مورد استفاده در ساختار خود، به گونه ه­ای طراحی شده ­اندکه میزان نشتی را به حداقل و یا حتی به صفر می ­رسانند.

 • کاهش نیاز به سرویس و نگهداری

به دلیل طراحی بدون روغن و تعداد محدود قطعات در حال حرکت، چیلرهای سانتریفیوژ نیازی به تعویض روغن نداشته و امور مربوط به نگهداری و سرویس آن­ ها کاهش یافته است. این تکنولوژی کاملا قابل اطمینان بوده و ضمن کاهش مصرف انرژی طول عمر مفید دستگاه را نیز افزایش می ­دهد.

 • ابعاد کوچک و وزن پایین

چیلرهای سانتریفیوژ قابلیت تولید ظرفیت­ های سرمایشی بالا با اشغال فضای کوچکی را دارند. وزن این نوع کمپرسور فقط 125 کیلوگرم بوده در حالی­ که وزن کمپروسور متداول اسکرو و رفت و برگشتی 600 کیلوگرم می ­باشد. این موضوع سبب اشغال فضای کم ­تر و کاهش وزن وارد بر پایه ­های دستگاه شده تا به این­ترتیب انعطاف لازم برای نصب برای کاربران فراهم شود.

 • راندمان عالی در بارهای جزئی

استفاده از محرک دور متغیر باعث کنترل دقیق ظرفیت از 15% تا 100% ظرفیت چیلر و انطباق کامل با بار مورد نیاز شده است. با توجه به این ­که این چیلرها بخش عمده­ای از زمان را در بار جزیی کار می ­کنند، انرژی مصرفی به طور قابل ملاحظه ه­ای کاهش می­ یابد.

 • عملکرد بی­ صدا و بدون لرزش

امروزه سر و صدای سیستم­ های تهویه مطبوع به خصوص در ساختمان ­های مسکونی یکی از دغدغه­ های بسیار جدی محسوب می ­شود. چیلر­های سانتریفیوژ با کارکرد بسیار آرام خود (67 دسی بل در فاصله 5 متری) این موضوع را به طور کامل برطرف نموده ­اند. این چیلر­ها به دلیل طراحی خاص خود دارای کارکردی کاملا بدون لرزش بوده و به هیچ گونه لرزه ­گیر و یا قطعه­ ی خاصی نیاز ندارند.

 • جریان راه­ اندازی پایین

چیلرهای متداول ممکن است در لحظه راه­ اندازی تا 600 آمپر جریان نیاز داشته باشند درحالی­­ که چیلرهای سانتریفیوژ تنها به 5 آمپر هنگام راه ­اندازی نیاز داشته و باعث صرفه­ جویی قابل توجه در هزینه ­ها می­ شوند. جریان راه ­اندازی بالا باعث وارد آمدن فشار زیادی به منبع برق ساختمان شده و در برخی مواقع به سرمایه ­گذاری بالایی جهت تامین و تجهیز پست برق نیاز خواهد داشت.

 • انتقال حرارت بهینه بین مبرد و آب

عدم وجود روغن در ساختار این چیلرها امکان استفاده از اواپراتورهای غوطه ­ور[2]و انقال حرارت بهینه بین مبرد و آب را فراهم می­ کند.

 • ضریب اطمینان بالا در زمان قطعی برق

با توجه به دور بالای کمپرسورهای این سیستم (تا 48000 دور بر دقیقه) جلوگیری از برخورد قطعات در زمان قطعی برق به دلیل از بین رفتن میدان مغناطیسی بسیار حائز اهمیت می­ باشد. در این کمپرسورها از یک بانک خازنی حساس استفاده شده است که در زمان قطعی برق یا نوسان ولتاژ، نیروی مورد نیاز جهت حرکت شافت تا سکون کامل را تامین می­ نماید. در این مواقع موتور در چرخش به ژنراتور تبدیل شده و مازاد انرژی مورد نیاز را تامین می ­نماید.

کمپرسورهای توربوکر

استفاده از یاتاقان­ های مغناطیسی، موتور­های دور متغیر و تکنولوژی پیشرفته کنترل الکترونیکی در کمپرسورهای سانتریفیوژ منجر به پدید آمدن انقلابی در عرصه کمپرسور گردیده است. در واقع این اولین کمپرسور تبریدی در دنیا است که هیچ گونه نیازی به روغن نداشته و در نتیجه در آن از هیچ یک از سیستم­ های کنترل روغن از جمله پمپ روغن، فیلتر روغن، هیتر[3] و سوییچ فشار روغن استفاده نشده است. این یک تکنولوژی پر بازده با سازگاری فوق ­العاده با محیط زیست بوده که نیاز به تعمیرات و نگهداری را به طور قابل توجهی کاهش داده است. طراحی پیشرفته این کمپرسور منجر­ به کاهش وزن و ابعاد آن به میزان و کمپروسورهای اسکرو و یا رفت و برگشتی معادل شده است.

نمودار فوق منحنی عملکرد کمپرسور بدون روغن مغناطیسی در مقایسه با اسکرو (در بارهای جزئی و کامل) در یک چیلر آب خنک با ظرفیت 75 تن تبرید را نشان می ­دهد. بازده سیستم در بارهای جزیی در بسیاری از کاربری ­ها 33درصد افزایش یافته است.

برخی از مهم­ ترین تکنولوژی­ های به کار گرفته شده در ساختار این کمپرسور به شرح ذیل می ­باشد:

 • یاتاقان ­های مغناطیسی

دو یاتاقان شعاعی و یک یاتاقان محوری که به طور مغناطیسی هستند در این کمپرسورها استفاده شده است. این یاتاقان­ ها باعث می­ شوند که شفت روتور و پروانه­ ی کمپرسور هنگام چرخش بلند شده و بر روی یک بالشتک مغناطیسی معلق شوند. دور شفت روتور مجموعه ­ای از سنسورها به صورت یک رینگ قرار دارند که به صورت متناوب وضعیت قرارگیری شفت روتور را چک می­ کنند که در وضعیت صحیحی قرار گرفته باشد و از موقعیت مکانی خود خارج نشود.


 • موتورهای دور متغیر

این کمپرسورها سرعت را برحسب بار برودتی مورد نیاز و یا دمای محیط تنظیم می­ کنند. این ویژگی سبب می ­گردد که در بارهای برودتی کم و یا دمای پایین محیط، انرژی مصرفی به شدت کاهش یابد به طوری که میزان آن در مقایسه با سایر کمپسورهای متداول از جمله اسکرو بیش از 30 درصد کم تر است.

 • سیستم کنترل هوشمند

بردهای کنترل دیجیتالی این نوع کمپرسورها دارای قابلیت عیب ­یابی و تصحیح اتوماتیک می­ باشند که به صورت پیوسته عملکرد کمپرسور را کنترل می ­کنند. از دیگر ویژگی­ های این کمپرسورها می­ توان به قابلیت نظارت [4] و کنترل از راه دور اشاره کرد.

[1] Turbocor

[2]Flooded

[3] Crankcase heaters

[4] Monitoring

وب سایت ژئوکلیما

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.