برگزاری جشنواره موسیقی فجر (سال 1394)

جشنواره موسیقی فجر، مهم‌ ترین رویداد موسیقی ایران محسوب می‌ شود که فعالیت آن از سال 1364 آغاز شد.

یکی از تغییرات اساسی جشنواره فجر در سال 1394 این بود که برای نخستین بار بخش عمده‌ ای از فعالیت‌ های آن به بخش خصوصی سپرده شد و از این‌ رو شرکت کار و اندیشه به همراه موسسه‌ ی فرهنگی هنری «بارانا» بخش عمده فعالیت‌ های اجرایی آن را بر عهده گرفتند.

در این دوره از جشنواره‌ ی موسیقی فجر تلاش بر این بود که چهره‌ های برجسته موسیقی که در عین حال مردمی هم هستند به جشنواره بیایند.

سه اجرای ارکستر سمفونیک تهران با سه رهبر و سه اپرتوار مختلف با حضور آنتونیو ری و فیض علی فیض در بخش اجراهای بین‌ المللی و… از جمله اتفاقات مهم جشنواره موسیقی فجر بود.

از میان گروه‌ های داخلی نیز هنرمندانی همچون گروه کامکارها، مسعود شعاری، کریستف رضایی، شهرداد روحانی، لوریس چکناواریان و فرهاد فخر الدینی حضور پیدا کردند و با استقبال مخاطبان همراه شدند.

یکی از مهم‌ ترین اتفاقات این جشنواره حضور گروه‌ هایی از جریان موسیقی آلترناتیو ایران، با عنوان اجراهای «راک و تلفیقی» بود.

برای نخستین بار در جشنواره موسیقی فجر، ده گروه راک و فیوژن در قالب برنامه‌ ای جداگانه در فرهنگ سرای ارسباران روی صحنه رفتند؛ گروه‌ هایی از جمله «داماهی»، «بمرانی»، «کامنت» و« دال».

حضور گروه‌ هایی با سبک موسیقی راک اتفاق ویژه‌ ای در این دوره محسوب می‌ شد و بسیاری از این بخش به عنوان شروعی دوباره برای فعالیت‌ های راحت‌ تر این گروه‌ ها یاد نمودند. این گروه‌ ها طی سه روز در شش سانس و در هر سانس دو گروه روی صحنه رفتند. سهم هر گروه حدود 45 دقیقه اجرا بود.

این بخش با اجرای گروه «اوان» آغاز شد و بعد هم در نیمه دوم با روی صحنه آمدن گروه «دال» ادامه پیدا کرد.

به این شکل بخش فیوژن و راک جشنواره با اجرای دو گروه نوپا گشایش پیدا کرد. «اوان» یک موسیقی بی‌ کلام برگرفته از مایه‌ های موسیقی ایرانی و همچنین ملهم از موسیقی فیوژن روز دنیاست.

 ساکسیفون، سنتور، کمانچه، گیتار الکتریک، گیتارباس و عود از جمله سازهای متنوعی هستند که در آهنگ سازی این گروه مورد استفاده قرار می‌ گیرند.

گروه «دال» با یک خواننده حرفه‌ ای از موسیقی ردیف- دستگاهی ایران در پی رسیدن به یک موسیقی با حال ‌و هوای موسیقی ایرانی با همراهی سازهای غیر ایرانی است. پیانو، کنترباس و کمانچه بخشی از ترکیب سازهای این گروه است.

اجراهای شب اول به دو گروه متفاوت‌ تر تعلق داشت. گروه‌ های «داماهی» و «کامنت».

کامنت یک گروه آمبینت- راک ایرانی است که طرفداران بسیاری دارد و شاید تنها تفاوتش با نمونه‌ های غیر ایرانی کلام فارسی آن باشد.

گروه «داماهی» یک گروه فیوژن است که ریشه‌ های موسیقی جنوب ایران را دنبال کرده اما ترکیبی از سبک‌ های لاتین- جَز و فلامنکو را در خود دارد. ترکیب چهار نوازنده قدرتمند در کنار یک خواننده که در بستر موسیقی جنوب ایران رشد کرده‌ ادبیات خاصی به موسیقی این گروه بخشیده است.

استفاده از ریتم‌ های متنوع و خلسه آوار موسیقی فولک جنوب ایران از مهم‌ ترین ویژگی‌ های گروه «داماهی» است. درامز، گیتار باس، عود، کیبورد و بِنجو (ساز محلی سیستان و بلوچستانی) ارکستر اصلی این گروه را تشکیل می‌ دهند.

از گروه «دگردیس» (به سرپرستی فرشاد رمضانی) که روی اشعاری از فروغ فرخزاد و سهراب سپهری با سبک هاردراک آهنگ سازی شده بود، تا اجرای گروه بابک صفرنژاد (نوازنده هارمونیکا) که یک موسیقی فیوژن با سازهای غیر ایرانی بود، همگی اجراهای موفقی را پشت سر گذاشتند.

صفرنژاد در اجرای خود با هارمونیکا قطعاتی در دستگاه چهار گاه موسیقی ایرانی نواخت که به شدت مورد توجه قرار گرفت.

گروه آرین کشیشی هم یکی دیگر از اجراهای روز دوم بود. آرین یک نوازنده بیس قدرت مند ایرانی- ارمنی است.

او به رقم جوانی یکی از صاحب‌ نام‌ ترین نوازندگان گیتار بیس در ایران به شمار می‌ رود و این گروه فیوژن را نیز بر مبنای علایق شخصی خود ترتیب داده است.

از موسیقی جَز تا موسیقی ایرانی و ارمنی در ساختار آهنگ سازی این گروه نواخته می‌ شود.

دوئت ماکان اشکواری و امیر صارمی که آواز و گیتار کلاسیک بود نیز از جمله اجراهای این بخش بود. ماکان خواننده تنور خوب با آوازهایی که مایه‌ های رمانتیک دارد، نمونه بی‌ همتایی درجریان موسیقی آلترناتیو ایران محسوب می‌ شود.

گروه «بمرانی» و گروه شهریار مسرور اجراهای پایانی این بخش از جشنواره را بر عهده داشتند. بمرانی یک گروه کانتری- راک ایرانی است که ردپایی از موسیقی بالکان در آن دیده می‌ شود. گروهی که با اجراهای کوچک زیر زمینی راه خود را به فضای رسمی باز کرد. شهریار مسرور نیز از نخستین خوانندگان بعد از انقلاب ایران بود که سعی کرد تحریرهای بلوز را روی کلام فارسی اجراکند. مسرور پس از مهاجرتی طولانی‌ مدت، بار دیگر به ایران بازگشت و اجرای او که مسن‌ ترین شرکت‌ کننده این بخش بود پایان دهنده‌ ی بخش اجرای راک و تلفیقی جشنواره موسیقی فجر شد.

چند اجرای خاص

لوریس چکنواریان، موسیقی دان برجسته ارمنی که نزدیک به نیم قرن است در موسیقی ایران فعالیت می‌ کند، در این دوره از جشنواره موسیقی فجر برای نخستین بار ارکستر ملی ایران را رهبری کرد. در میان پنج اجرای ارکسترال مهمی که از سوی ارکسترهای سمفونیک تهران و ارکستر ملی برگزار شد، اجرای چکناواریان بیش‌ ترین بازخورد مثبت را داشت.

چکناواریان در کنار قطعات «آرارات» و «پردیس و پریسا»، پنج بخش از سوئیت سمفونی «سلام» از ساخته‌ های خودش را برای اولین بار اجرا کرد و توانست یکی از گرم‌ ترین و موفق‌ ترین اجراهای جشنواره فجر را به نام خود ثبت کند.

آنتونیو ری، نوازنده مطرح گیتار فلامنکو، در تهران دو اجرا داشت؛ یکی به شکل سلو و دیگری به شکل هم‌ نوازی با تبنور و کمانچه (به نوازندگی سهراب پورناظری). سهراب پور ناظری نوازنده جوان و مطرح موسیقی اصیل ایرانی در همراهی با آنتونیو ری در بخشی تنبور و در بخشی دیگر کمانچه نواخت.

هم‌ نوازی این دو نوازنده با همراهی گروه قدرت‌ مندی از نوازندگان ایرانی همچون همایون نصیری(پرکاشن)، آرش مقدم(درامز) و آرین کشیشی(گیتار بیس) برگزار شد، یکی از اجراهای مورد توجه جشنواره را رقم زد و همراهی موسیقی فلامنکو با موسیقی مقامات تبنور منجر به خلق موسیقی همگن و خوش‌ آوا شد.

اجرای فیض علی فیض و گروهش از پاکستان یکی از بهترین شب‌ های این رویداد را به ارمغان آورد و به مدد اجرایی پر شورش، یکی از موفق‌ ترین هنرمندان جشنواره نام گرفت، تا جایی که بسیاری از رسانه‌ های داخلی از آن به عنوان بهترین اجرای بخش بین‌ الملل یاد نمودند. البته اجرای موسیقی قوالی که به حال‌ و‌ هوای فرهنگ ایرانی نزدیک است و به نوعی موسیقی مذهبی کهنی به شمار می‌ رود در این اثر بخشی بی‌ تاثیر نبود.

جایزه باربد و سرانجام جشنواره

در پایان دهمین روز از برگزاری جشنواره و در طی مراسم اختتامیه، جایزه ویژه «باربد» به آلبوم‌ های برگزیده که در طی دو سال اخیر تولید شده بودند اهدا شد. جایزه‌ ای که برای نخستین بار در جشنواره موسیقی فجر گنجانده شده بود و در بخش‌ های موسیقی سنتی، پاپ، محلی و موسیقی فیوژن به هنرمندان برگزیده اهدا شد.

این جایزه که از سوی برخی مهم‌ ترین جایزه نیز خوانده می‌ شود به همایون شجریان برای آلبوم «نه فرشته‌ ام، نه شیطان» تعلق گرفت.

داوری جایزه باربد با حضور بیش از 70 موسیقی‌ دان مطرح انجام شد تا به مدد نام‌ های برجسته بتواند اولین گام خود را با محکم بردارد.

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.