رونمایی از آلبوم قطره‌ های باران

گزارش مراسم رونمایی از آلبوم «قطره‌ های باران»

مراسم رونمایی آلبوم «قطره‌ های باران» به آهنگ سازی پور ناظری ها و خوانندگی علیرضا قربانی جمعه دهم بهمن ماه در تالار ایران فرهنگستان هنر برگزار شد. این آلبوم تازه ترین اثر گروه شمس است که با مشارکت شرکت کار و اندیشه تهیه و تولید شده است.

سهراب پورناظری: تجربه ای در چند ژانر موسیقیایی مختلف داشتیم.

سهراب پورناظری آهنگ ساز و تنظیم‌ کننده این آلبوم موسیقایی در ابتدای مراسم گفت: اثر «قطره‌ های باران» تولید سال 1387 است که بنا به دلایلی، تا کنون انتشار آن میسر نبود. این اثر در راستای همکاری مشترک من و دوست عزیزم، علیرضا قربانی همراه با آلبوم «سماء تنبور» بود که این اثر چند سال گذشته منتشر شد.

وی افزود: این اثر در راستای کارهای قبلی ما که همواره دوست داشتیم چند ژانر مختلف موسیقایی از کلاسیک غربی تا موسیقی سنتی را تجربه کنیم، برای علاقه‌ مندان آماده شده بود؛ ضمن این که ما در این آلبوم برای اولین بار از دکلمه استاد پرتو کرمانشاهی از شاعران پیشکسوت منطقه کرمانشاه استفاده کردیم. به هر ترتیب این اثر ویژگی‌ هایی دارد که می‌ تواند آلبوم قابل تاملی برای علاقه‌ مندان موسیقی به حساب آید. ما در این آلبوم سعی کرده‌ایم تصنیف‌ های زیادی را در کار بگنجانیم. ضمن این که در این راه حضور بسیار پرقدرت گروه موسیقی شمس و تعدادی از نوازندگان آمریکایی در بخش کلاسیک غربی و علیرضا قربانی که به نظر من یکی از پر قدرت‌ ترین اجراهای خود را انجام داد، بسیار نقش تعیین‌ کننده‌ ای داشته و دارد.

پورناظری تصریح کرد: گرچه این اثر در سال های گذشته تولید شده است، اما این کار نیز در راستای همان هدفی است که ما برای آلبوم «نه فرشته‌ ام نه شیطان» به خوانندگی همایون شجریان دنبال می‌ کردیم تا بتوانیم با این راه، با مردم خود ارتباط برقرار کنیم؛ ضمن این که استفاده از آثار شاعران معاصر از جمله پرتو کرمانشاهی و محمدعلی بهمنی در کنار ساخته‌ های پدرم کیخسرو پورناظری که تصنیف‌ هایی سنتی هستند، نکات دیگری بوده که می‌ تواند در توضیح نحوه انتشار آلبوم به آن اشاره کند. 

این نوازنده و آهنگ ساز در ادامه صحبت‌ های خود گفت: آلبوم «قطره‌ های باران» برای انتشار یک سیر پنج ساله را طی کرد. هنگامی که متوجه شدیم زمان انتشار آلبوم کی خواهد بود، از تهیه‌کننده اثر خواستیم تا اجازه دهد ما روی این اثر کار دوباره‌ ای را انجام دهیم که از همین جا پروسه شبانه‌ روزی ما آغاز شد و ما سرانجام کار را در آذر ماه امسال آماده کردیم. می‌ توان گفت بیش از 40 درصد کار باز سازی دوباره شده که خوشبختانه با تلاشی که توسط علیرضا قربانی و سایر دوستانم در حوزه تهیه و تولید این آلبوم انجام گرفت، خروجی کار برایم جالب بود. به هر حال امیدوارم در جامعه راهی باز کرده و به دل مردم بنشیند.

در ادامه این مراسم قطعه «سلسله دار» اثر کیخسرو پورناظری و با تنظیم سهراب پورناظری در سالن پخش شد. شعر این قطعه از سروده های پرتو کرمانشاهی است.

محمدعلی بهمنی: غزل بعد از نیما مدیون امثال پرتو کرمانشاهی است

محمدعلی بهمنی، شاعر و غزل سرای کشورمان نیز در این مراسم با ابراز خرسندی از انتشار آلبوم «قطره‌ های باران» گفت: خوشحالم که خانواده پور ناظری با انتخاب شایسته‌ ای که از کارهای استاد پرتو کرمانشاهی انجام داده‌ اند، پیوند شیرین بین موسیقی و شعر را شکل داده‌ اند. اگر کارهای پرتو کرمانشاهی را بخوانید، متوجه می‌ شوید که او با چه قدرت و توانایی دست به خلق غزل‌ هایی زده که در ادامه سبک و الهام گرفتن از بزرگانی چون نیما بوده است. غزل بعد از نیما با اساتید چون پرتو کرمانشاهی جان می گیرد.

وی ادامه داد: استاد پرتو کرمانشاهی آثار بسیار ارزشمندی به جامعه ادبی کشور ارائه کرد که امیدواریم انتشار چنین اثری بتواند دریچه مناسبی برای آشنایی هر چه بهتر و بیش تر مردم با این شاعر و غزل سرای توانمند کشورمان باشد.

حمیدرضا نوربخش: موسیقی اصیل ایرانی همه تاریخ و هویت ماست

حمیدرضا نوربخش مدیرعامل خانه موسیقی هم که در این مراسم حضور داشت با تجلیل از مقام هنری استاد کیخسرو پور ناظری، گفت: آلبوم «قطره‌ های باران» برای من یادآور خاطرات خوبی است که در طول دوران هنری خود با خانواده پورناظری داشتم. می‌ توانم ببینم که خانواده پور ناظری هنرمندانی هستند که کارهایشان با هم، هم پوشانی دارند. در واقع سنت‌ گرایی و رجوع به موسیقی اصیل ایرانی استاد کیخسرو پور ناظری به همراه خلاقیت نوآوری تهمورس و سهراب پورناظری می‌ تواند موسیقی را به مخاطب ارائه دهد که حتما بارها شنیدنی است؛ به ویژه این که این موسیقی با صدای علیرضا قربانی که هنرمندی شایسته، با اخلاق و با شخصیت است، رقم بخورد.

این خواننده موسیقی ایرانی تاکید کرد: به نظر من این گونه آثار هر چه تولید شود، باز هم کم است. زیرا در روزگاری حضور داریم که مشخص نیست موسیقی به کدام سمت می‌ رود. ما متاسفانه شاهد آثاری هستیم که به هیچ عنوان نمی‌ توان برای آن ها کلمه موسیقی را به کار برد. بنابراین لازم است که هنرمندان شریف موسیقی ایرانی همگی با یک عزم جدی سعی کنند تا این موسیقی را زنده نگه دارند؛ موسیقی که همه تاریخ و هویت ماست.

وی افزود: در یک مقایسه اجمالی می‌ بینیم که متاسفانه موسیقی در جامعه ما در مسیری که باید باشد، نیست و این نیازمند عزمی جدی از سوی مخاطبان و هنرمندان است که باید به اصلاح این ماجرا بیایند. ما نباید هویت خود را فراموش کنیم. ما باید بدانیم جان‌مایه موسیقی ما، موسیقی اصیل و ایرانی است که نباید فراموش شود. پس باید به فرزندان خود و این نسل جدید بیاموزیم که با این موسیقی بزرگ شوند.

پخش قطعه دیگری از آلبوم «قطره‌های باران» در ادامه برنامه انجام شد. قطعه «نقش بنددل» ساخته تهمورس پور ناظری و تنظیم سهراب پور ناظری با شعری از محمد علی بهمنی.

علیرضا قربانی: بخش اعظم کار در قالب ارکستراسیون ایرانی است

علیرضا قربانی، خواننده آلبوم «قطره‌ های باران» نیز که در این مراسم حضور داشت، با ابراز خرسندی از حضورش در این آلبوم موسیقایی، توضیح داد: نکته‌ ای که در این کار برای من بسیار مهم بود، این بود که بخش اعظم کار در قالب ارکستراسیون ایرانی است که طعم و بوی موسیقی ایرانی می‌ دهد و این وظیفه ماست که بتوانیم در قالب چنین آثاری، ترویج‌ دهنده موسیقی اصیل ایرانی باشیم؛ موسیقی که برخاسته از ردیف دستگاهی ایرانی است و متاسفانه در سال‌ های اخیر با تمام احترام و دست‌ بوسی که نسبت به هنرمندان عرصه موسیقی دارم، به آن توجهی نشده و ما شاهد آثاری هستیم که دارای کیفیت خوبی نیست. این خواننده ادامه داد: گرچه بسیاری از دوستان برای تهیه و تولید آلبوم «قطره‌ های باران» تلاش خود را انجام دادند، اما به اعتقاد من کار مردانه را سهراب پورناظری انجام داد و من شاهد این موضوع بودم که با توجه به ایران نبودن تهمورث، او شبانه‌ روز برای بازسازی آلبوم زحمت کشید.

قربانی با اشاره به حضور استاد کیخسرو پور ناظری در خلق برخی از ملودی‌ های این آلبوم موسیقایی، گفت: من شخصا به ملودی‌ های استاد کیخسرو پور ناظری علاقه دارم چرا که در بسیاری از موارد، شما نمی‌ توانید ملودی‌ های مشابه حوزه موسیقی ایرانی را در کارهای ایشان ببینید. این استاد هم در گردش ملودی‌ ها و هم در تنوع آن ها، تصنیف‌ های بی‌ نظیر، پیچیده و منحصر به فردی را خلق می‌ کند که واقعا برای من جالب توجه است.

وی تصریح کرد: امروز به هر ترتیب خوشحالم که آلبوم «نه فرشته‌ ام نه شیطان» تهمورس پورناظری و همایون شجریان با همه نقدهای غیر منصفانه و منصفانه‌ اش، در ژانر موسیقی ایرانی دیده شد و این حرکت بسیار مثبتی است که می‌ تواند نشانه‌ های خوبی برای موسیقی ایرانی باشد. بنابراین امیدوارم این کار نیز به اندازه خودش دیده شود و مورد استقبال مخاطبان قرار گیرد.

کار و اندیشه، پایگاهی برای تکیه اهالی فرهنگ و هنر

یکی از اعضاء هیات مدیره شرکت کار و اندیشه، دیگر سخنران این مراسم بود. ایشان با ذکر این نکته که شرکت کار و اندیشه از بدو تاسیس خود در سال 1361 با علاقه موسسانش به فرهنگ، هنر و ورزش، همواره انجام فعالیت های فرهنگی هنری را در کنار سایر فعالیت های سازمانی انجام داده است، گفت: امروزه گسترش انجام فعالیت های فرهنگی کار و اندیشه در جهت شناخته شدن این شرکت به عنوان یک پایگاه فرهنگی در کشور دغدغه اصلی موسسان آن است.

وی همچنین در مورد فعالیت های فرهنگی کار و اندیشه به همکاری و مشارکت در تولید فیلم سینمایی «راه آبی ابریشم»، تئاترهای «هم هوایی»، «هملت»، «رد پای صورتی»، «آرسنیک و تور کهنه»، «دورهمی زنان شکسپیر»، میزبانی هرساله از گروه های مطرح موسیقی کشور، کنسرت­ خیریه­ی «استاد شهرام ناظری»، کنسرت «گروه شمس» و… فعالیت­ های ورزشی مانند حمایت از لیگ بسکتبال، پشتیبانی و برگزاری مسابقات تنیس، تشکیل تیم کاراته، برگزاری مسابقات حرفه ­ای اسنوبرد و… اشاره داشت.

ایشان در پایان گفت: امروز نیز کار و اندیشه افتخار همکاری مشترک در تولید آلبوم «قطره های باران» و همکاری با هنرمندان بزرگ موسیقی کشور را به دست آورده است. گروه شمس و آقایان پورناظری، سابقه ی درخشانی در موسیقی ایرانی داشته اند و آلبومی که امروز از آن رونمایی می شود، حاصل تجربه های بزرگ این گروه در عرصه موسیقی ایران است. جای بسی خوشحالی ست که چیره دستی های پورناظری ها در آلبوم «قطره های باران» این بار باصدای علیرضا قربانی عزیز همراه شده که قطعا مورد توجه هنردوستان ایران قرار خواهد گرفت.

تهمورس پور ناظری: آلبوم بعدی‌ ام از شعرهای پرتو کرمانشاهی است.

تهمورس پورناظری، یکی از آهنگ سازان آلبوم «قطره‌ های باران» نیز با ابراز خرسندی از این که این آلبوم موسیقایی به استاد پرتو کرمانشاهی تقدیم شده است، گفت: اولین کارهایم را با آهنگ سازی روی کارهای استاد پورناظری شروع کردم چرا که همیشه دنبال کارهایی بودم که نشنیده و نخوانده باشند و این افتخار من است که این بار توفیق همکاری با استاد پرتو کرمانشاهی را پیدا کنم و امیدوارم این اثر که از دل برآمده، به دل نیز بنشیند. سال 1375 من بر روی آثار این شاعر قطعه‌هایی را آهنگ سازی کردم که در قالب آلبوم بعدی من روانه بازار می‌ شود.

در ادامه قطعه «تا بی کران» ساخته تهمورس پور ناظری و با شعری از پرتو کرمانشاهی برای حاضران پخش شد.

استاد کیخسرو پور ناظری: موسیقی ملی، موسیقی کُردی و موسیقی تنبور در اندیشه هنری ماست.

استاد کیخسرو پور ناظری نیز در بخش پایانی این نشست گفت: محمدعلی بهمنی یکی از برومند ترین غزل سراهای ایران زمین است که امروز افتخار دادند و در کنار ما حضور دارند و من بسیار خوشحالم که در این مدتی که از فعالیت هنری‌ ام می‌ گذرد، روی غزل‌ های این شاعر، آهنگ ساخته‌ ام و در برخی از آن ها علیرضا قربانی به زیبایی خوانده است.

وی با اشاره به حضور پرتو کرمانشاهی در این آلبوم موسیقایی نیز گفت: بیش از 50 سال است که با استاد پرتو کرمانشاهی دوستی دیرینه دارم. او یکی از افتخارات شهر ماست که در شعرهای خود همواره از مضامین جالب و ردیف‌ های بسیار ارزشمند استفاده می‌ کند. در واقع او در شعرهایش به قدری به سه فرهنگ ذهنی غنای زبان کُردی کرمانشاهی، فارسی و زبان محلی اهمیت می‌دهد که همیشه موجب رضایتمندی من از کار با او می‌ شود.

این هنرمند پیشکسوت تصریح کرد: در خانواده پور ناظری هم این سه اندیشه هنری همواره جاری و ساری است که بتوانیم به صورت هم زمان به موسیقی ملی، موسیقی کُردی و موسیقی تنبور که در آن بزرگ شدیم، توجه کنیم و اگر غنایی هم در کار بوده، وجود این سه اندیشه هنری در آن بی‌ تاثیر نبوده است.

پخش «عاشقان» ساخته تهمورس پور ناظری و با تنظیمی از سهراب پور ناظری و با شعری از مولانا پایان این مراسم بود.

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.