فستیوال موسیقی بارانا در بیستون کرمانشاه

«شهرداد روحانی»

شب اول این فستیوال با اجرای شهرداد روحانی برگزار شد.

شهرداد روحانی رهبر ارکستر سمفونیک تهران و آهنگ ساز شناخته شده در اولین شب‌ های موسیقی بارانا در بیستون، در حالی به صحنه رفت که قطعه‌ ی زیبایی عشق خود را به خاطر نواختن در بیستون، به شیرین و فرهاد تقدیم کرد. او همچنین از اجرای موسیقی در یکی از قدیمی‌ ترین بناهای ایران، ابراز شادمانی کرد و به این نکته اشاره کرد که با وجود آن‌که تا کنون در بسیاری از بناهای تاریخی جهان به اجرای برنامه پرداخته است؛ اما از اجرا در کاخ بیستون هیجان زده است. این آهنگ ساز و رهبر بین‌ المللی، در بخش نخست، قطعاتی چون سرزمین مادری، پروانه، مادر، میدان آزادی، قصه‌ ی باران، بادبادک، مهتاب و لحظات شیرین را اجرا کرد و بعد از آن نیز قطعاتی چون عذرا، صدایی در شب، رقص بهار، ابدیت، بر فراز آسمان و اصفهان را روی صحنه برد.

کنسرت شهرداد روحانی در اولین شب از شب‌ های موسیقی بارانا با استقبال بسیار زیاد مخاطبان همراه شد. وی درباره‌ ی این اجرا می‌ گوید:‌ «فکر می‌ کنم هر چه تعداد این برنامه‌ ها بیش‌ تر شود، اتفاق بهتری رخ می‌ دهد؛ چون اجرای برنامه‌ های موسیقایی و هنری برای شناساندن مکان‌ های تاریخی اهمیت بسیار زیادی دارد و می‌ تواند هویت این مکان‌ ها را هر چه بیش‌ تر به ایرانیان و همچنین غیر ایرانیان معرفی کند؛ در واقع چه چیزی از این بهتر که شناسایی این ابنیه به وسیله‌ ی هنر و موسیقی انجام شود؟ به هر روی رخ دادن این اتفاق، کار بزرگی است؛ ضمن آن‌ که خوشبختانه تمام حساسیت‌ های لازم برای اجرا در چنین محیطی در نظر گرفته شده بود، من خودم هم نسبت به جاهای تاریخی حساسیت بسیار زیادی دارم و معتقدم باید به بهترین نحو از این آثار نگهداری کرد تا هیچ صدمه‌ ای به آن‌ ها نخورد و شاید اجراهایی از این دست، علاوه بر شناساندن این مکان‌ ها خود نقش مهمی در ایجاد این فرهنگ داشته باشد».

او می‌ گوید که با اجرا در کاخ بیستون، تجربه‌ ای عالی و شیرین را پشت سر گذاشته است،‌ مردم هنر دوست کرمانشاه، مخاطبانی بسیار گرم بودند و به ما کمک کردند تا برنامه‌ مان را بهتر اجرا کنیم.

«گروه کامکارها»

گروه «کامکارها» در دومین شب از فستیوال موسیقی بارانا، بیست و پنجم شهریور ماه در فضای باز مجموعه تاریخی بیستون کرمانشاه به روی صحنه رفتند.

«کامکارها» به سنت همیشه، برنامه‌ ی خود را در دو بخش فارسی و کردی اجرا کردند؛ در بخش فارسی قطعاتی چون در طرب هوای تو با شعری از مولانا ساخته‌ ی اردشیر کامکار، غم هجران با شعری از حافظ با آهنگ سازی پشنگ کامکار، حجاب چهره جان با شعری از حافظ ساخته‌ ی هوشنگ کامکار و منظومه‌ ی مولانا اثر هوشنگ کامکار را به اجرا درآوردند. اما بخش دوم برنامه‌ ی آنان، موسیقی کُردی بود که در آن قطعاتی چون هه‌ ناسه‌ ی سه‌ رد، لانکوله، هنار هنار، شمامه خال خال، ریم به رده به برم، سودای عشق و همچنین هوری لاره که می را به اجرا درآوردند. در این برنامه‌ ها علاوه بر «هوشنگ کامکار» به عنوان مدیر هنری و سرپرست گروه، بیژن کامکار، علاوه بر نواختن دف و رباب، خوانش قطعات را برعهده داشت و پشنگ کامکار، قشنگ کامکار، ارژنگ کامکار، ارسلان کامکار، اردشیر کامکار، اردوان کامکار، هانا کامکار، صبا کامکار، نیریز کامکار، سهراب کامکار، احسان امامی، کامران احمدی و امیرناصر رنجبر به عنوان اعضای گروه حضور داشتند؛ این در حالی است که «صبا کامکار» با همراهی هانا و ارسلان، هم‌خوانی قطعات را انجام می‌ دادند.

«گروه شمس»

استاد کیخسرو پورناظری با همراهی گروه شمس در بیستون روی صحنه رفت.

گروه موسیقی «شمس» به سرپرستی استاد کیخسرو پور ناظری در حالی در بیستون کرمانشاه روی صحنه رفت که این استاد برجسته‌ ی تنبور و آهنگ ساز، یاد بزرگان موسیقی کرمانشاه را زنده کرد.

در ابتدای این برنامه، استاد کیخسرو پور ناظری به این نکته اشاره کردند که حاجی خان‌ ناظری بنیان‌ گذار موسیقی در کرمانشاه بوده و باعث ادامه‌ ی نسل موسیقی کرمانشاه توسط ناظری‌ ها و پورناظری‌ ها بوده است؛ او همچنین یادی از نصرت‌ الله خان‌ ناظری و حسن آقای ناظری پدر شهرام ناظری کرد.

همان‌ طور که انتظار می‌ رفت، این برنامه با استقبال بسیار مردم کرمانشاه رو به‌ رو شد.

برنامه در دو بخش موسیقی تنبور و کردی برگزار شد، قطعات بخش تنبور با آهنگ سازی کیخسرو و تهمورس پورناظری بودند و در آن قطعاتی چون ساربان، راز، مستان سلامت می‌ کنند، هم راز، دیوانه شو، ای ماه به روی صحنه رفتند؛ همچنین قطعات بخش کُردی با آهنگ سازی کیخسرو، تهمورس و سهراب پور ناظری بودند که از جمله‌ ی آن می‌ توان به قطعات آمان‌آمان، شیرین، لیبلی گلی، آی‌ وی‌ یو اشاره کرد.

این برنامه با حضور بزرگانی چون پرتو کرمانشاهی، یدالله عاطفی، مدیر کل ارشاد اسلامی استان کرمانشاه، رییس سازمان میراث فرهنگی کرمانشاه و استاد حمید اصغرپور برگزار شد.

این گروه همچنین در شب‌ های موسیقی بارانا در نیاوران نیز به اجرای برنامه پرداخت؛ آن برنامه در دو بخش برگزار شد. بخش اول برنامه، سه‌ نوازی همراه با تهمورس و سهراب پور ناظری بود و بخش دوم گروه‌ نوازان تنبور،‌ این استاد موسیقی را همراهی می‌ کردند.

هم‌ نوازان تنبور در این برنامه تهمورس و سهراب پور ناظری، حسین رضایی‌ نیا، کاوه گرایلی، آیین مشکاتیان، خورشید دادبه،‌ سپند دادبه، نیکناز میر قلمی و علیرضا جوادی بودند.

«آنتونیو ری و سهراب پور ناظری»

این دو هنرمند ایرانی و اسپانیایی روز سه شنبه سی‌ ام شهریور ماه 1395، در فضای باز مجموعه تاریخی بیستون برنامه‌ شان را در سه بخش اجرا کردند، در بخش اول قطعاتی با همراهی گروه موسیقی تنبور اجرا شد، در بخش دوم، آنتونیو ری موسیقی فلامنکو اجرا کرد و در بخش سوم همن وازی گیتار و کمانچه به اجرا درآمد.

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.