مروری بر فیلم سینمایی راه آبی ابریشم

«راه آبي ابريشم»، فيلمي به نويسندگي و کارگرداني محمد بزرگ‌نيا و تهيه‌کنندگي حسن بشکوفه، يکي از توليدات فاخر و عظيم سينماي ايران در جهت تثبيت نام خليج هميشه فارس است که در سه کشور ايران، تايلند و چين ساخته شده است. اين فيلمِ شش ميليون دلاري، به شيوه‌‌ي آثار کلاسيک تاريخ سينما، تصويري پرشکوه و غرورآفرين از رونق بازرگاني بنادر ايران در خليج هميشه فارس را به نمايش مي‌‌گذارد.

«شاذان بن يوسف که به تحصيل علم نجوم در دارالعلوم شيراز مشغول است، قبول مي‌نمايد تا به همراه سليمان، ناخداي معروف سيراف در سفري پر مخاطره قدم بگذارد.

او به عنوان کاتب، راهي سفري دشوار مي‌شود تا ره‌نامه‌اي از ديده‌ها و شنيده‌هايش، براي ساير دريانوردان و سياحان بنويسد. کشتي‌ ديگري نيز به سرپرستي ناخدا ادريس، اما تحت فرمان و حکم سليمان، براي عبور از ميانه دريا و رسيدن به چين، با آنان همراه مي‌گردد. وقتي کشتي براي تهيه آب و آذوقه در سرزمين مسقط لنگر مي‌اندازد، ادريس از دستورات سليمان سرپيچي کرده و ماهورا، دختري از اميرزادگان ايراني را به کنيزي به کشتي خود مي‌برد و بين دو کشتي اختلافاتي پيش مي‌آيد. با اين حال، آنان راه خود را به سوي چين پيش مي‌گيرند و در اين راه، با خطرات و دشواري‌هاي مختلفي رو به رو مي‌شوند.»

راه آبي ابريشم توانست با حضور عوامل حرفه‌‌اي سينماي ايران و جهان در کنار نقش‌‌آفريني عزت‌‌الله انتظامي، بهرام رادان، رضا کيانيان، داريوش ارجمند، پيام دهکردي و پگاه آهنگراني جوايز زير را کسب کند:

برنده سيمرغ بلورين بهترين فيلم از نگاه ملي در بيست و نهمين دوره جشنواره فيلم فجر (بخش سينماي ايران)

برنده سيمرغ بلورين بهترين جلوه‌هاي ويژه رايانه‌اي در بيست و نهمين دوره جشنواره فيلم فجر (بخش سينماي ايران)

برنده سيمرغ بلورين بهترين فيلمبرداري در بيست و نهمين دوره جشنواره فيلم فجر (بخش سينماي آسيا)

برنده سيمرغ بلورين بهترين دستاورد هنري و فني در بيست و نهمين دوره جشنواره فيلم فجر (بخش سينماي آسيا)

برنده تنديس شايستگي بهترين جلوه‌هاي ويژه ميداني در پانزدهمين دوره جشن خانه سينما

«راه آبي ابريشم» پس از اکران در سينماها، در حال حاضر در شبکه نمايش خانگي توزيع شده و در مراکز تهيه و توزيع آثار ويدئويي قابل دسترسي همگان مي باشد. 

 

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.