مروری بر فیلم سینمایی راه آبی ابریشم

«راه آبی ابريشم»، فيلمی به نويسندگی و کارگردانی محمد بزرگ‌ نيا و تهيه‌کنندگی حسن بشکوفه، يکی از توليدات فاخر و عظيم سينمای ايران در جهت تثبيت نام خليج هميشه فارس است که در سه کشور ايران، تايلند و چين ساخته شده است. اين فيلمِ شش ميليون دلاری، به شيوه‌‌ ی آثار کلاسيک تاريخ سينما، تصويری پر شکوه و غرور آفرين از رونق بازرگانی بنادر ايران در خليج هميشه فارس را به نمايش می گذارد.

«شاذان بن يوسف که به تحصيل علم نجوم در دارالعلوم شيراز مشغول است، قبول می نمايد تا به همراه سليمان، ناخدای معروف سيراف در سفری پر مخاطره قدم بگذارد.

او به عنوان کاتب، راهی سفری دشوار می شود تا ره‌ نامه‌ ای از ديده‌ ها و شنيده‌ هايش، برای ساير دريانوردان و سياحان بنويسد. کشتی ديگری نيز به سرپرستی ناخدا ادريس، اما تحت فرمان و حکم سليمان، برای عبور از ميانه دريا و رسيدن به چين، با آنان همراه می گردد. وقتی کشتی برای تهيه آب و آذوقه در سرزمين مسقط لنگر می اندازد، ادريس از دستورات سليمان سرپيچی کرده و ماهورا، دختری از اميرزادگان ايرانی را به کنيزی به کشتی خود می برد و بين دو کشتی اختلافاتی پيش می آيد. با اين حال، آنان راه خود را به سوی چين پيش می گيرند و در اين راه، با خطرات و دشواری های مختلفی رو به رو می شوند.»

راه آبی ابريشم توانست با حضور عوامل حرفه‌‌ ای سينمای ايران و جهان در کنار نقش‌‌ آفرينی عزت‌‌ الله انتظامی، بهرام رادان، رضا کيانيان، داريوش ارجمند، پيام ده کردی و پگاه آهنگرانی جوايز زير را کسب کند:

برنده سيمرغ بلورين بهترين فيلم از نگاه ملی در بيست و نهمين دوره جشنواره فيلم فجر (بخش سينمای ايران)

برنده سيمرغ بلورين بهترين جلوه‌ های ويژه رايانه‌ ای در بيست و نهمين دوره جشنواره فيلم فجر (بخش سينمای ايران)

برنده سيمرغ بلورين بهترين فيلم برداری در بيست و نهمين دوره جشنواره فيلم فجر (بخش سينمای آسيا)

برنده سيمرغ بلورين بهترين دست آورد هنری و فنی در بيست و نهمين دوره جشنواره فيلم فجر (بخش سينمای آسيا)

برنده تنديس شايستگی بهترين جلوه‌ های ويژه ميدانی در پانزدهمين دوره جشن خانه سينما

«راه آبی ابريشم» پس از اکران در سينماها، در حال حاضر در شبکه نمايش خانگی توزيع شده و در مراکز تهيه و توزيع آثار ويدئويی قابل دسترسی همگان می باشد. 

 

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.