هیجان انگیز اما خطرناک

گفتگو با شروين هدايت زاده 

 يکي از شرکت کنندگان مسابقه اسنوبرد EBARA GAMES

شروين هدايت زاده، متولد 1360، از 4 سالگي شروع به اسکي کردن کرد و در 17 سالگي به ورزش اسنوبورد علاقه مند شد. وي اکنون در کنار ورزش هايي همانند آمادگي جسماني، مربي و بازيکن حرفه اي اسنوبرد است و سال هاست که به اين ورزش مفرح و هيجان انگيز و البته خطرناک مي پردازد. او از سال 1385 به عنوان يکي از رايدرهاي تيم Burton فعاليت مي کند. با او درباره ي اين ورزش گفتگويي انجام  داده ايم:

اسنوبرد را جزء ورزش هاي تازه تاسيس مي دانند. کمي از تاريخچه ي اين ورزش برايمان توضيح مي دهيد؟

بله، اسنوبرد جزء ورزش هاي جديد و البته گران است. اسنوبورد در سال 1977 توسط Burton و Sims در آمريکا زاده شد و حدود 25 – 300 سال پيش بود که براي اولين بار اين ورزش در ايران ظهور کرد.

اولين اسنوبورد شباهت بسيار زيادي به تخته ي موج سواري داشت که البته با شکل امروزي آن بسيار متفاوت بوده است.

لطفا بگوئيد چه پيست هايي را براي اسنوبرد در ايران داريم؟

پيست هاي توچال، دربندسر، شمشک، خور، آبعلي و ديزين را در تهران و پيست هاي تبريز، شيراز و همدان را در شهرستان ها براي اسنوبرد استفاده مي کنيم.

توچال نزديک ترين پيست و ديزين بزرگترين پيست است. در کل 28 پيست در ايران وجود دارد که 6 عدد از آن ها در اطراف تهران بوده و مابقي در شهرستان ها. اما متاسفانه با وجود کيفيت بسيار خوب برف آن ها، امکانات و تجهيزاتشان بسيار ضعيف و قديمي است!

به چه دليل؟

ببينيد، امکانات پيست هاي ما واقعا پايين است. وسايل و امکانات آنها قديمي است. براي روشن شدن موضوع، بگذاريد مطلبي را بگويم: در آلمان موزه اي براي اسکي وجود دارد که از 15 سال پيش بعضي از قطعات تلکابين ديزين را در آن قرار داده اند! اميدوارم مسئولين فکري اساسي به حال امکانات پيست هايمان بکنند.

از چه زماني مي توان در پيست ها بازي کرد؟

از اوايل آذرماه به طور رسمي مي توان از پيست ها استفاده کرد. تا حدود چهار ماه و نيم بعد از آن.

کمي در مورد آموزش اين ورزش در ايران توضيح بدهيد.

به تازگي قرار است مدرسه اسنوبرد زير نظر فدراسيون اسکي و مدرسان اسنوبرد شروع به فعاليت کند. تا به حال هم اين آموزش ها به صورت خصوصي و زير نظر مدرسان فدراسيون انجام مي شد.

آموزش اسنوبرد هم در دو مرحله صورت مي گيرد؛ مرحله ي قبل از پيست که مربوط به تمرينات آمادگي جسماني خارج از فصل (تمرينات آمادگي جسماني، ترامپلينگ، چاله ابر، کار با TRX، تمرين با کش و تمرينات پليومتريک) است و مرحله ي دوم که تمرينات فصل (تمرينات تکنيکي و مهارتي تخصصي اسنوبورد در پيست اسکي) انجام مي شود.

در مورد شاخه هاي مختلف اسنوبورد توضيح بدهيد.

اسنوبرد به دو شاخه اصلي اسنوبورد Hard و اسنوبورد Soft تقسيم مي‌شود که هر کدام از آن ها به چندين شاخه مانند Boarder cross، Half pipe، Slop style، Jibing و… تقسيم مي شوند.

چه مسابقات معتبري در اين زمينه در ايران و جهان برگزار ميشود؟

مهمترين و اصلي ترين مسابقات اسنوبورد همانند بقيه رشته ها، المپيک زمستاني ست.

مسابقات ديگري از قبيل Air and Style، XGame، Dew tour و … نيز وجود دارند که تنها دو سال است که به همت بخش خصوصي و شرکت هايي چون «کار و انديشه» (جام EBARA GAMES)، «سوني»، «گلستان» و … تجهيزات لازم براي ساخت پيست هاي مخصوص اسنوبورد فراهم شده و شاهد برگزاري مسابقات اسنوبورد در دو رشته Boarder cross و Slop style هستيم. خوشبختانه روز به روز کيفيت  برگزاري مسابقات در ايران رو به افزايش است.

فکر مي کنيد چه مسائلي در اين ورزش اهميت قابل توجهي دارد؟

به نظرم اسنوبرد در عين اينکه ورزشي به شدت هيجان انگيز و لذت بخش است، ورزشي سخت و خطرناک هم هست که بايد با مربي، تجهيزات ايمن و شناخت از شرايط هوا و برف و … به آن پرداخت. 

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.