چند اجرای خاص

لوریس چکنواریان، موسیقی دان برجسته ی ارمنی که نزدیک به نیم قرن است در موسیقی ایران فعالیت می‌ کند، در این دوره از جشنواره موسیقی فجر برای نخستین بار ارکستر ملی ایران را رهبری نمود. در میان پنج اجرای ارکسترال مهمی که از سوی ارکسترهای سمفونیک تهران و ارکستر ملی برگزار شد، اجرای چکناواریان بیش‌ ترین بازخورد مثبت را داشت.

چکناواریان در کنار قطعات «آرارات» و «پردیس و پریسا»، پنج بخش از سوئیت سمفونی «سلام» از ساخته‌ های خودش را برای اولین بار اجرا کرد و توانست یکی از گرم‌ ترین و موفق‌ ترین اجراهای جشنواره فجر را به نام خود ثبت کند.

آنتونیو ری، نوازنده مطرح گیتار فلامنکو، در تهران دو اجرا داشت؛ یکی به شکل سلو و دیگری به شکل هم‌ نوازی با تبنور و کمانچه (به نوازندگی سهراب پور ناظری). سهراب پور ناظری نوازنده جوان و مطرح موسیقی اصیل ایرانی در همراهی با آنتونیو ری در بخشی تنبور و در بخشی دیگر کمانچه نواخت.

هم‌ نوازی این دو نوازنده با همراهی گروه قدرت‌ مندی از نوازندگان ایرانی همچون همایون نصیری (پرکاشن)، آرش مقدم (درامز) و آرین کشیشی (گیتار بیس) برگزار شد، یکی از اجراهای مورد توجه جشنواره را رقم زد و همراهی موسیقی فلامنکو با موسیقی مقامات تبنور منجر به خلق موسیقی همگن و خوش‌ آوا شد.

اجرای فیض علی فیض و گروهش از پاکستان یکی از بهترین شب‌ های این رویداد را به ارمغان آورد و به مدد اجرایی پر شورش، یکی از موفق‌ ترین هنرمندان جشنواره نام گرفت، تا جایی که بسیاری از رسانه‌ های داخلی از آن به عنوان بهترین اجرای بخش بین‌ الملل یاد کردند. البته اجرای موسیقی قوالی که به حال‌ و‌ هوای فرهنگ ایرانی نزدیک است و به نوعی موسیقی مذهبی کهنی به شمار می‌ رود در این اثربخشی بی‌ تاثیر نبود.

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.