کار و اندیشه در بزرگداشت روز ملی خلیج فارس

به مناسبت بزرگ داشت روز ملی خلیج فارس مراسم ویژه ای، با عنوان «نام و نشان ماندگار» با محوریت خلیج فارس و با حضور مقامات علمی، فرهنگی و هنری دهم اردیبهشت در مجموعه فرهنگی تاریخی سعد آباد برگزار شد. حمایت سازمان ملی استاندارد، کمیسیون فراکسیون حمایت از حقوق مصرف کنندگان مجلس شورای اسلامی، مجمع متخصصین ایران، مرکز آموزش و پژوهش اتاق بازرگانی ایران، مرکز مطالعات خلیج فارس و وزارت صنعت و معدن و تجارت به این مراسم جلوه خاصی بخشیده بود. 

برنامه افتتاحیه روز پنجشنبه 10 اردیبهشت ماه از ساعت 9 صبح تا 12 هم زمان با روز ملی خلیج فارس در سالن سینمای موزه ملت، واقع در کاخ سعد آباد، اجرا و در ادامه با افتتاح سه نمایشگاه از نقشه های تاریخی خلیج فارس در موزه هنر و ملل، خوش نویسی مضامین ادبی با محتوای خلیج فارس در موزه خط و کتابت میرعماد و بازدید از نقاشی های استاد حسین بهزاد با مضامین و چهره های ماندگار فرهنگی و تاریخی ایران در موزه بهزاد برگزار و در طی مراسم، کتیبه سنگی بخط خوش نویسی استاد اخوین از پیروان شیوه  میر عماد الحسنی با محتوای موضوع خلیج همیشگی فارس، رونمایی و در کاخ سعد آباد نصب شد.
به صدا در آوردن نمادین زنگ خلیج فارس و تجلیل از خانواده معظم شهدای خلیج فارس نیز از دیگر برنامه های جانبی مراسم «نام و نشان ماندگار» بود.

میر محمد صادقی، رییس مرکز آموزش و پژوهش اتاق بازرگانی ایران، در این آیین گفت: هویت ملی یک کشور در تمامی ساختارهای اجتماعی تاثیر گذار است. وی افزود: در دفاع از هویت ملی باید با هم افزایی از دیگر توانمندی ها و امکانات از جمله همیاری صاحبان صنعت و تجارت استفاده شود. وی با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در جمع کارگران خاطر نشان کرد: رهبر انقلاب در این جمع کارگری سرمایه‌ گذاری در تولید را عبادت اعلام کردند. صادقی افزود: تبلیغات مختلف علیه قشر سرمایه گذار و ثروت آفرین تاثیرات منفی خود را در اقتصاد کشور نشان داده که قابل کتمان نیست. رییس مرکز آموزش و پژوهش اتاق بازرگانی ایران با بیان این که باید دیدگاه ثروت آفرینی در کشور حاکم شود اظهار کرد: باید نهادها و دولت از صاحبان برند در صنعت و تجارت حمایت کنند تا زمینه موفقیت و پیشرفت را فراهم کنند. صادقی با بیان این که نام خلیج فارس تاریخی و شناخته شده خلیج فارس باید حفظ شود ادامه داد: در طول تاریخ نیز متفکران، اندیشمندان و ادیبان در راستای حفظ این هویت ملی کوشیدند و آن چه امروز مردم را در کنار ارزش های دینی پیوند می دهد هویت ملی است.

یوسف منصور زاده مدیر مجموعه فرهنگی – تاریخی سعد آباد نیز در این همایش با اشاره به تاریخچه خلیج فارس گفت: این خطه پهناور گنجینه ارزشمندی از اسطوره ها و آیین های ماندگار از زمان های دور تا به امروز است که ارزش های مادی و معنوی را در خود جای داده است. وی با تاکید بر حفظ این گنجینه تاریخی افزود: سه هزار سال پیش از میلاد تمدن ایلام باستان در جنوب ایران تمدن های هند، مصر و بین‌ النهرین در خلیج فارس به هم مرتبط می شدند. منصور زاده یادآور شد: خلیج فارس دروازه تمدن ایران است و در تمام عصرها به عنوان نماد و شکوه تمدن ایرانی در تمام اسناد متجلی شده و امروز نیز به دلیل وجود معادن سرشار نفت و گاز حدود 30 درصد نفت جهان را تامین می کند. مدیر مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد، گفت: انتخاب این روز به عنوان روز ملی خلیج فارس یادآور شکست وقیحانه پرتغالی ها پس از 116 سال اشغال خلیج فارس است که توسط ایرانیان عهد شاه عباس صفوی خلیج فارس از اشغال پرتغالی ها خارج شد و پس از آن حاکمیت کامل ایرانی‌ ها بر خلیج فارس تصویب شد.

همچنین عبد الرضا مصری نماینده سابق مجلس شورای اسلامی با اشاره به اهمیت خلیج فارس اظهار کرد: خلیج فارس سه هزار کیلو متر مرز آبی دارد که بیش از نیمی از آن متعلق به کشور ایران ست. وی با بیان اهمیت وجود منابع انرژی نفت و گازی در این منطقه برای استکبار جهانی افزود: 35 درصد نفت جهان از خلیج فارس تامین می شود و ذخایر شناخته شده خلیج فارس، بیش از 50 درصد ذخایر شناخته شده در جهان است و از هر سه بشکه نفت در جهان دو بشکه از این منطقه تامین می شود. نماینده سابق مجلس شورای اسلامی خاطر نشان کرد: 20 منطقه گازی در دنیا وجود دارد که از مجموعه آن ها 9 منطقه گازی در خلیج فارس است و فقط حوزه پارس جنوبی 8 تریلیون متر مکعب گاز دارد. مصری با اشاره به اهمیت بعد سیاسی خلیج فارس نیز گفت: از نظر قدرت نظامی در منطقه علی رغم تمام تبلیغات ها، ایران تنها قدرتی است که امکان مقابله با تمام تهدیدات را دارد و این تنها یک شعار نیست.

وی با اشاره به مذاکرات هسته ای کشور نیز گفت: همین که پنج کشور از اروپا و آمریکا ماه ها وقت می گذارند و وزرای خارجه آنها یک طرف میز و روی یک کفه ترازو قرار می گیرند و ایران سربلند در کفه دیگر ترازو، برای ما عزت و سربلندی است.

گفتنی ست در این مراسم، از نام و نشان های ماندگار ایرانی در حوزه‌ های مختلف تقدیر شد که شرکت «کار و اندیشه» یکی از نام های ماندگار در صنعت معرفی گردید.

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.