کار و اندیشه و نخستین شب های موسیقی بارانا

نخستین دوره از شب‌ های موسیقی بارانا، از بیست و یکم تا بیست و نهم مرداد توسط موسسه‌ آفرینش هنر بارانا، شرکت کار و اندیشه و با همراهی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در حمایت از کودکان مبتلا به سرطان محک و همچنین حمایت از موسیقی‌ دانان در حوزه‌ سلامت و رفاه و با هنرمندی موسیقی دانان مطرح کشور در فضای باز مجموعه تاریخی نیاوران برگزار شد.

گروه کامکارها

گروه کامکارها یکی از برجسته‌ ترین گروه‌ های موسیقی کردی و ایرانی هستند. اولین کنسرت‌ های رسمی این خانواده با نام «گروه کامکارها» در اوایل دوران پس از انقلاب ۱۳۵۷ در مجموعه آزادی و تالار وحدت اجرا شد و در نزدیک چهل سال اخیر، کنسرت‌ های متعددی در داخل و خارج از کشور اجرا کرده و در برخی جشنواره‌ های بزرگ موسیقی جهانی از جمله WOMAD به مدیریت پیتر گابریل، سامر استیج (نیویورک) و تالارهای بزرگ و مهم اروپا و آمریکا همواره حضور داشته‌ است. از دیگر اجراهای مهم کامکارها، می‌ توان به شرکت در جشنواره موسیقی لوچیانو بریو، (آهنگ ساز ایتالیایی) اشاره نمود؛ این کنسرت‌ ها که در سال ۱۳۸۳ در بسیاری از شهرهای انگلستان اجرا شد، حاصل همکاری گروه کامکارها و ارکستر سیمفونیای لندن و نشان دهنده هم آوایی دو نوع موسیقی کردی و موسیقی مدرن جهانی بود.

گروه شمس 

کیخسرو پورناظری، آهنگ ساز و نوازنده پیشکسوت تنبور، همراه با گروه موسیقی شمس سی‌ ام و سی‌ و یکم تیر ماه در تالار وحدت تهران به اجرای برنامه پرداخت که با استقبال بسیاری مواجه شد و مجدد این اجرا را در این فستیوال تمدید کرد. این هنرمند پیش‌کسوت در بخشی از این برنامه به بداهه‌ نوازی تنبور پرداخت و در بخشی دیگر قطعاتی آهنگ سازی‌ شده برای این ساز را به اجرا در ‌آورد.

بخش دوم برنامه، سه‌ نوازی همراه با سهراب و تهمورس پور ناظری بود و در بخش آخر گروه‌ نوازان تنبور،‌ این استاد موسیقی را همراهی کردند. هم نوازان تنبور را در این برنامه سهراب و تهمورس پور ناظری، حسین رضایی‌ نیا، سپند دادبه، خورشید دادبه،‌ کاوه گرایلی، نیکناز میرقلم و علیرضا جوادی تشکیل می‌ دادند.

«کیخسرو پور ناظری» در سال ۱۳۵۹ گروه تنبور شمس را بنیان نهاد و راهی نوین را برای گروه نوازی موسیقی تنبور پیش اهل موسیقی نهاد. شناخت پور ناظری از از ساز تنبور و آشنایی عمیق‌ اش با موسیقی نواحی منطقه کرمانشاه و علاوه بر آن استفاده ظریف و متناسب از ساز دف در ساختار گروه، فضایی را فراهم آورد تا گروه نوازی تنبور صورت و صبغه‌ ای متفاوت پیدا نماید و بعدها گروه‌ های دیگری هم به تاسی از کار او در این زمینه شکل بگیرد. حاصل این گروه آلبوم «صدای سخن عشق» با صدای شهرام ناظری بود. بعدها پور ناظری آثاری چون «حیرانی» و «مهتاب رو» را با ناظری کار کرد.

«کامنت» و «داماهی» 

این دو گروه از موفق‌ ترین گروه‌ های موسیقی تلفیقی هستند که در این سال‌ ها در ایران فعالیت خود را آغاز نموده اند. نوازنده‌ های این دو گروه هر کدام قابلیت‌ های بالایی دارند. این دو گروه همچنین در زمینه صدا سازی و آهنگ سازی هم حرف‌ های زیادی برای گفتن دارند. اجرای این دو گروه فضای متفاوتی در مجموعه نیاوران ایجاد کرد و توانست مخاطبان اغلب جوان موسیقی را راضی به منازل شان راهی کند.

شهرداد روحانی

«شهرداد روحانی» رهبرِ شناخته‌ شده‌ ی موسیقی کلاسیک در ایران و خارج از کشور است که در نوازندگی پیانو نیز تبحر بسیار زیادی دارد. او در سال جاری برنامه‌ های متعددی را به صورت تک‌ نوازی، دوئت، تریو و کوارتت و همچنین در همراهی با ارکستر اجرا کرده است. این رهبر شناخته شده و جهانی که سابقه‌ ی فعالیت با بسیاری از ارکستر های بزرگ دنیا را دارد، پیش از این نیز در مکان‌ های تاریخی‌ ای چون فضای باز در پارتنون واقع در آتن (پایتخت یونان) انجام داده است. وی برای اولین بار در داخل خاک ایران در فضای باز به اجرای برنامه پرداخت.

پالت

«پالت» از نخستین اثرش با نام «آقای بنفش» تا کنون که آلبوم‌ های دیگری نیز منتشر نموده است، همچنان مورد توجه بسیاری از مخاطبان است. این گروه در این سال‌ ها، کنسرت‌ های متعددی را در ایران، اروپا و آمریکا به اجرا درآورده است. پالت اغلب آثار خود را با مشارکت اعضایش و با شش سلیقه متفاوت می‌ آفریند که این موضوع باعث تنوع موسیقی آن ها شده است. اجرای پالت در فستیوال موسیقی بارانا با استقبال گسترده اهالی موسیقی و شور و حال زیاد مخاطبان برگزار شد.

«لوریس چکناواریان»
«آنتونیو ری و سهراب پور ناظری»

آنتونیو ری و سهراب پور ناظری پیش از این در سی‌ و یکمین جشنواره‌ی موسیقی فجر به اجرای برنامه‌ ای پرداختند که با استقبال بسیار زیادی مواجه شد. بعد از آن هم این همکاری ادامه پیدا کرده و به ضبط یک اثر منجر شد که به زودی در ایران نیز در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. حالا این دومین اجرای این دو نوازنده‌ ی سرشناس است.«آنتونیو ری» چهره‌ ی سرشناس موسیقی فلامنکو است که تاکنون جوایز بسیاری را در عرصه‌ های رقابت نوازندگی گیتار از آن خود کرده است. از جمله‌ ی آن می‌ توان به جایزه‌ ی نخست پر آوازه‌ ترین مسابقه‌ ی فلامنکو اسپانیا، «مسابقه‌ ی ملی هنر فلامنکو دو کوردوبا» در سال ۲۰۱۰، جایزه‌ ی جشنواره‌ ی گیتار بوردون ماینز در لس آنجلس، جایزه ی مسابقه‌ ی بین‌ المللی کودک گیتار فلامنکو ریکاردو دِ مورسیا، جایزه‌ ی مسابقه‌ ی ملی گیتار فلامنکو ال هاسپیتالت، جایزه ی جشنواره‌ ی بین‌ المللی گیتار فلامنکو « جِرِز» در سال ۲۰۱۴ اشاره کرد. نوازندگی او از تکنیکی بسیار بالا و ضرب آهنگی شگفت‌ انگیز برخوردار است.

«سهراب پورناظری» نیز نوازنده خوش قریحه تنبور و کمانچه است و او را پدیده ای شور انگیز و موثر در موسیقی مدرن ایرانی می‌ دانند. او با هنرمندان و فرهنگ‌ های دیگری در سراسر دنیا، از چین تا آمریکا همکاری داشته است و به واسطه اجراها و آهنگ سازی‌ هایش حرکت‌ هاى نوینی را در موسیقی ایرانى به‌ وجود آورده است. او به عنوان خواننده و نوازنده با گروه ها و هنرمندان بسیارى در سراسر جهان همکاری داشته است که از جمله آن ها مى توان به همکارى با استاد شجریان، شجاعت حسین خان، beyond borders project و Orchestra The Pacific Symphony اشاره کرد.

گفتنی است پنج درصد از فروش بلیت‌ های این برنامه به کودکان مبتلا به سرطان تحت حمایت محک و همچنین درصدی دیگر از فروش برای حمایت از موسیقی‌ دانان در حوزه‌ سلامت و رفاه تعلق گرفت.

علاوه بر برگزاری این فستیوال توسط موسسه بارانا و شرکت کار و اندیشه، مجموعه های فوجیتک، پالادیوم، دیالما بران، کارما، فرادید هنر و GSS نیز همراهان صمیمی شب های موسیقی بارانا بودند.

 

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.