کنسرت اردوان کامکار در تالار وحدت

کنسرت «اردوان کامکار» آهنگ ساز و نوازنده‌ ی ‌برجسته‌ ی ‌سنتور، به تهیه‌ کنندگی موسسه‌ ی‌ فرهنگی هنری بارانا، تیر ماه سال 1396، در تالار وحدت تهران برگزار شد. «اردوان کامکار» بعد از دو سال در تهران با استقبال مخاطبانش در حالی روی صحنه رفت که در بخشی از برنامه سیاوش کامکار، مهیار طریحی و مصطفی مومنیان نیز به شیوه‌ ی سنتور نوازی معاصر – شیوه‌ ی ابداعی اردوان- نوازندگی کردند.

در بخش اول کنسرت، شاگردان اردوان به اجرای برنامه پرداختند. آن‌ ها قطعه‌ ی «روان» ساخته‌ ی مصطفی مومنیان، «رها» ساخته‌ ی سیاوش کامکار، «رویا» از ساخته‌ های مهیار طریحی و «دماوند» ساخته‌ ی اردوان کامکار را اجرا نمودند. این برای اولین بار است که سه‌ تن از شاگردان اردوان، در برنامه‌ ای همراه استادشان به اجرای کنسرتی در شیوه‌ ی‌ سنتور نوازی معاصر می‌ پردازند.

آن‌ ها نیز توانستند به بهترین شکل قطعات را با پیچیدگی‌‌ های خاص خودشان و همچنین فرم سنتور نوازی اجرا نمایند. آن‌ ها مدت زیادی است که در این شیوه مشغول تمرین هستند.

در این بخش دو سنتور سل‌کوک و یک سنتور باس حضور داشت؛ همان ترکیبی که نوازنده‌ برجسته‌ سنتور اعتقاد دارد که می‌ تواند خوب صدا دهد و قابلیت اجرای قطعات پلی‌ فونی را نیز دارد.

قطعات پلی‌ فونیکی که در این بخش نواخته شد، همگی دارای پیچیدگی‌ هایی در ریتم هارمونى و دینامیک بودن از جمله ویژگی‌ هایش بود.

سه‌ نوازی شاگردان «اردوان» نشان داد که با وجود آن‌ که این افراد سال‌ ها است که از حضور اردوان بهره می‌ گیرند؛ اما ناگزیر به مطلق‌ گرایی نیستند و می‌ توانند در همان فرم و چهار چوب سنتور نوازی معاصر، بیان شخصی خودشان را هم داشته باشند.

اما در بخش دوم برنامه «اردوان کامکار» روی صحنه رفت. او مثل همیشه با شیوه‌‌ ی سنتور نوازی معاصر و تکنیک‌ های خاص خودش، قطعاتی از موسیقی ملی ایران را در «اصفهان» اجرا نمود و پاساژ های سریع و مضراب‌ های پیچیده‌ اش با استقبال مخاطبان همراه شد. تقسیم ملودی میان دو دستانش و قدرت مساوی در مضراب‌ های چپ و راست که همواره امضای شخصی اردوان است، در این کنسرت نیز دیده می‌ شد.

«اردوان کامکار» در عمر هنری خویش علاوه بر آثاری که برای تک‌ نوازی سنتور خلق کرده است، قطعاتی برای گروه‌ نوازی سازهای ایرانی تصنیف کرده که همگی شان مورد توجه اهالی موسیقی قرار گرفته است. پاساژهای سریع و در هم تنیده و ریتم‌ ها و مضراب‌ های پیچیده، از مشخصه‌ های سنتور نوازی اردوان کامکار است.

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.