کنسرت اردوان کامکار در تالار وحدت

کنسرت «اردوان کامکار» آهنگ ساز و نوازنده‌ی ‌برجسته‌ی ‌سنتور، به تهیه‌کنندگی موسسه‌ی‌ فرهنگی هنری بارانا، تیر ماه سال 1396، در تالار وحدت تهران برگزار شد. «اردوان کامکار» بعد از دو سال در تهران با استقبال مخاطبانش در حالی روی صحنه رفت که در بخشی از برنامه سیاوش کامکار، مهیار طریحی و مصطفی مومنیان نیز به شیوه‌ی سنتورنوازی معاصر – شیوه‌ی ابداعی اردوان- نوازندگی کردند.
در بخش اول کنسرت، شاگردان اردوان به اجرای برنامه پرداختند. آن‌ها قطعه‌ی «روان» ساخته‌ی مصطفی مومنیان، «رها» ساخته‌ی سیاوش کامکار، «رویا» از ساخته‌های مهیار طریحی و «دماوند» ساخته‌ی اردوان کامکار را اجرا کردند. این برای اولین بار است که سه‌تن از شاگردان اردوان، در برنامه‌ای همراه استادشان به اجرای کنسرتی در شیوه‌ی‌ سنتورنوازی معاصر می‌پردازند.
آن‌ها نیز توانستند به بهترین شکل قطعات را با پیچیدگی‌‌های خاص خودشان و همچنین فرم سنتورنوازی اجرا کنند. آن‌ها مدت زیادی است که در این شیوه مشغول تمرین هستند.
در این بخش دو سنتور سل‌کوک و یک سنتور باس حضور داشت؛ همان ترکیبی که نوازنده‌ برجسته‌ سنتور اعتقاد دارد که می‌تواند خوب صدا دهد و قابلیت اجرای قطعات پلی‌فونی را نیز دارد.
قطعات پلی‌فونیکی که در این بخش نواخته شد، همگی دارای پیچیدگی‌هایی در ریتم هارمونى و دینامیک بودن از جمله ویژگی‌هایش بود.
سه‌نوازی شاگردان «اردوان» نشان داد که با وجود آن‌که این افراد سال‌هاست که از حضور اردوان بهره می‌گیرند؛ اما ناگزیر به مطلق‌گرایی نیستند و می‌توانند در همان فرم و چهارچوب سنتورنوازی معاصر، بیان شخصی خودشان را هم داشته باشند.
اما در بخش دوم برنامه «اردوان کامکار» روی صحنه رفت. او مثل همیشه با شیوه‌‌ی سنتورنوازی معاصر و تکنیک‌های خاص خودش، قطعاتی از موسیقی ملی ایران را در «اصفهان» اجرا کرد و پاساژهای سریع و مضراب‌های پیچیده‌اش با استقبال مخاطبان همراه شد. تقسیم ملودی میان دو دستانش و قدرت مساوی در مضراب‌های چپ و راست که همواره امضای شخصی اردوان است، در این کنسرت نیز دیده می‌شد.
«اردوان کامکار» در عمر هنری خویش علاوه بر آثاری که برای تک‌نوازی سنتور خلق کرده است، قطعاتی برای گروه‌نوازی سازهای ایرانی تصنیف کرده که همگی شان مورد توجه اهالی موسیقی قرار گرفته است. پاساژهای سریع و در هم تنیده و ریتم‌ها و مضراب‌های پیچیده، از مشخصه‌های سنتورنوازی اردوان کامکار است.
Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.