کنسرت ایران من

حضور مهمانان سرشناس در کنسرت « ایران من»

کنسرت ایران من تازه‌ترین همکاری همایون شجریان، تهمورس و سهراب پورناظری آذر ماه 96 در تالار وزارت کشور بر روی صحنه رفت.

همایون شجریان و برادران پورناظری در این کنسرت منتخبی از آلبوم‌های رگ خواب، نه فرشته‌ام نه شیطان و آرایش غلیظ را در کنار تعدادی قطعه‌ جدید که تا پیش از آن شنیده نشده بود اجرا کردند. از جمله قطعات این برنامه می‌توان به آهای خبردار، ابر می‌بارد، کولی، چرا رفتی، خوب شد، دل به دل، حصار و آرایش غلیظ اشاره کرد.

در این کنسرت مهمانان سرشناسی حضور داشتند که از جمله‌ی آنان می‌توان به جعفر پناهی، بابک حمیدیان، حسین پاکدل و عاطفه رضوی، مهدی پاکدل، محمد اصفهانی، الهام پاوه نژاد، هومن سیدی، آیدین آغداشلو، شهرداد روحانی، مهناز افشار، حبیب رضایی و دیگران اشاره کرد.

آخرین فعالیت این گروه، اجرای کنسرت-نمایش «سی» در تابستان سال 96 در مجموعه‌ فرهنگی و هنری سعدآباد بود که طی سی شب، پذیرای 120 هزار نفر مخاطب شد. در بخش بعدی به کنسرت-نمایش «سی» می‌پردازیم.

در کنسرت‌ ایران من همراه با آواز همایون شجریان، تهمورس پورناظری (تار و سه‌تار) و سهراب پورناظری (کمانچه و سه‌تار) نواختند؛ آزاد میرزاپور با نواختن (بربت و سه‌تار)، حسین رضایی‌نیا و آیین مشکاتیان (سازهای کوبه‌ای)، آرشاک زهاکیان (کلارینت و دودوک)، بهنام ابوالقاسم (پیانو)، ‌تینا جامه‌گرمی و امین عطایی (ویولون یک)،‌ نیما زاهدی و آرمان گریگوریان (ویولون دو)، آرمن گاسپاریان و نیلوفر سهی (ویولا)، نگار نواراد، آتنا اشتیاقی و نارک گاسپاریان (ویولون‌سل)، واردان آراکلیان (گیتار- بیس)، هادی اسماعیلی (کنترباس) و شیده شکرابی با نواختن چنگ آن‌ها را همراهی کردند.

همایون شجریان در این باره نوشته است: «دوستان گرامی از یازدهم آذرماه با کنسرت ایران من در خدمت شما عزیزان خواهیم بود و در کنار چند قطعه‌ی تازه، آثاری چون: چرا رفتی، ابر می‌بارد، آهای خبردار و … را تقدیم حضورتان خواهیم کرد.

بخشی از عواید این کنسرت در اختیار زلزله‌زدگان غرب ایران قرار خواهد گرفت؛ کمپین ایران من نیز در همین راستا فعالیت‌ خواهد کرد؛ امید است ما نیز بتوانیم به اندازه‌ی قطره‌ای از دریای همدلی بی‌حد و مرز مردم ایران من دین خود را ادا کنیم.»

 

کنسرت اردوان کامکار در تالار وحدت

کنسرت «اردوان کامکار» آهنگ ساز و نوازنده‌ی ‌برجسته‌ی ‌سنتور، به تهیه‌کنندگی موسسه‌ی‌ فرهنگی هنری بارانا، تیر ماه سال 1396، در تالار وحدت تهران برگزار شد. «اردوان کامکار» بعد از دو سال در تهران با استقبال مخاطبانش در حالی روی صحنه رفت که در بخشی از برنامه سیاوش کامکار، مهیار طریحی و مصطفی مومنیان نیز به شیوه‌ی سنتورنوازی معاصر – شیوه‌ی ابداعی اردوان- نوازندگی کردند.

در بخش اول کنسرت، شاگردان اردوان به اجرای برنامه پرداختند. آن‌ها قطعه‌ی «روان» ساخته‌ی مصطفی مومنیان، «رها» ساخته‌ی سیاوش کامکار، «رویا» از ساخته‌های مهیار طریحی و «دماوند» ساخته‌ی اردوان کامکار را اجرا کردند. این برای اولین بار است که سه‌تن از شاگردان اردوان، در برنامه‌ای همراه استادشان به اجرای کنسرتی در شیوه‌ی‌ سنتورنوازی معاصر می‌پردازند.

آن‌ها نیز توانستند به بهترین شکل قطعات را با پیچیدگی‌‌های خاص خودشان و همچنین فرم سنتورنوازی اجرا کنند. آن‌ها مدت زیادی است که در این شیوه مشغول تمرین هستند.

در این بخش دو سنتور سل‌کوک و یک سنتور باس حضور داشت؛ همان ترکیبی که نوازنده‌ برجسته‌ سنتور اعتقاد دارد که می‌تواند خوب صدا دهد و قابلیت اجرای قطعات پلی‌فونی را نیز دارد.

قطعات پلی‌فونیکی که در این بخش نواخته شد، همگی دارای پیچیدگی‌هایی در ریتم هارمونى و دینامیک بودن از جمله ویژگی‌هایش بود.

سه‌نوازی شاگردان «اردوان» نشان داد که با وجود آن‌که این افراد سال‌ها است که از حضور اردوان بهره می‌گیرند؛ اما ناگزیر به مطلق‌گرایی نیستند و می‌توانند در همان فرم و چهارچوب سنتورنوازی معاصر، بیان شخصی خودشان را هم داشته باشند.

اما در بخش دوم برنامه «اردوان کامکار» روی صحنه رفت. او مثل همیشه با شیوه‌‌ی سنتورنوازی معاصر و تکنیک‌های خاص خودش، قطعاتی از موسیقی ملی ایران را در «اصفهان» اجرا کرد و پاساژهای سریع و مضراب‌های پیچیده‌اش با استقبال مخاطبان همراه شد. تقسیم ملودی میان دو دستانش و قدرت مساوی در مضراب‌های چپ و راست که همواره امضای شخصی اردوان است، در این کنسرت نیز دیده می‌شد.

«اردوان کامکار» در عمر هنری خویش علاوه بر آثاری که برای تک‌نوازی سنتور خلق کرده است، قطعاتی برای گروه‌نوازی سازهای ایرانی تصنیف کرده که همگی شان مورد توجه اهالی موسیقی قرار گرفته است. پاساژهای سریع و در هم تنیده و ریتم‌ها و مضراب‌های پیچیده، از مشخصه‌های سنتورنوازی اردوان کامکار است.

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.