کنسرت-نمایش سی

پروژه‌ ی «سی» کاری از همایون شجریان و سهراب پور ناظری، بر اساس سه داستان معروف (زال و رودابه) با موضوعیت عشق، (رستم و اسفندیار) با محوریت آزادی و (رستم و سهراب) با محوریت تقابل عشق و میهن،  از مجموعه داستان‌ های شاه نامه فردوسی، مرداد ماه سال 1396 به مدت 30 شب در مجموعه‌ ی فرهنگی- هنری کاخ سعدآباد روی صحنه رفت، آن هم در شرایطی که هر شب چهار هزار مخاطب هنر دوست به تماشای آن ‌نشستند.

موسیقی این اثر برگرفته از موسیقی نواحی، سنتی و معاصر ایران است و در بخش‌ هایی موسیقی کلاسیک غربی نیز شنیده می‌ شود.

مدیریت این پروژه را تهمورس پور ناظری بر عهده داشت. از جمله مهمانان ویژه‌ ی این برنامه سفیر ایران در انگلیس و سفیر انگلیس در ایران بودند.

پروژه «سی» را می‌ توان پیوندی مدرن و در عین حال خلاقانه بین اجزای مختلف هنر های نمایشی و موسیقی در ایران دانست. اجرایی که می‌ توان در داخل آن خلاقیت در موسیقی، متن و اجرا را شاهد بود.

قطعا پروژه «سی» گامی بلند در جهت ارتقای هنر ایرانی و تلاش برای بازسازی هویت ملی و همچنین معرفی سنت‌ های با ارزش ایرانیان است.

15کنسرت- نمایش «سی» ترکیبی است از تئاتر و موسیقی

«سی» یک پروژه چند رسانه‌ ای بر اساس مجموعه داستان‌ های شاه نامه است. قصه برای ایرانیان آشنا با شعر و ادبیات و اسطوره آشناست. داستان زال و رودابه از شنیدنی‌ ترین داستان‌ های شاه نامه‌ است. این، داستان عشقی است که نادیده هر دو طرف را گرفتار می‌ کند.

اما روی دیگر این ماجرا موسیقی ا‌ست، موسیقی سه‌ تار سهراب پور ناظری که شروعی ا‌ست رویایی برای کنسرت نمایش «سی»، اجرا همچنان گوش‌ نواز ادامه می‌ یابد و همراهی همایون شجریان شیرینی این رویا را دو چندان می‌ نماید.

پیوند مثال زدنی نمایش و موسیقی

کنسرت «سی» حاصل همکاری سهراب پور ناظری به عنوان آهنگ ساز، همایون شجریان در جایگاه خواننده از یک سوی و یک گروه تئاتری از سوی دیگر است. در زمان اجرا، پیوند موسیقی و نمایش غیر قابل انکار است. نغمه ثمینی قصه فردوسی را از زاویه نگاه خود تبدیل به نمایش‌ نامه کرده و علی‌ اصغر دشتی، کارگردانی اجرا را برعهده دارد. صابر ابر در نقش منجم، بهرام رادان در نقش زال، سحر دولتشاهی در نقش رودابه، دلنیا آرام در نقش مادر زال، مهدی پاکدل در نقش رستم، بانیپال شومون در نقش اسفندیار و حسین صوفیان در نقش سهراب نوشته ثمینی را روی تاثیر می‌ گذارد. همچنین انیمیشن در این کنسرت- نمایش به روی صحنه رفت.

روایت شخصیت‌ های قصه

طراحی صحنه کنسرت نمایش «سی»، متناسب با هر دو عنوانی که برای تعریف این اثر به کار گرفته شده، طراحی شده است. بنای موجود در کاخ، امکان حرکت عمودی در طراحی صحنه را فراهم کرده و سادگی صحنه فرصت رفت و آمد، چپ و راست شدن قهرمانان قصه را فراهم کرده است. انتخاب رنگ نورها و طرح‌ هایی که در روی صحنه انجام می‌ شود باعث توجه و جذب مخاطبان می‌ شود.

بازیگران در گوشه گوشه‌ ی این صحنه جای می‌ گیرند، زال از پارچه‌ ای سیاه آویزان می‌ شود تا راه رسیدن به رودابه را طی نماید و رودابه بالای بنا ایستاده و گاه سری به پیش خوان پهن صحنه می‌ زند. اسفندیار و سهراب در چپ و راست انتهایی صحنه جای می‌ گیرند و مادر زال و منجم بیش از باقی طول و عرض صحنه را می‌ پیمایند.

جلوه رنگ و نور در صحنه

در تمامی سال‌ هایی که از ورود ویدیو پروجکشن به صحنه نمایش می‌ گذرد، کم‌ تر کارگردانی به درستی این ابزار را به خدمت اثر خود درآورده، اما «سی» عرصه‌ ای است برای عرض اندام آن‌ چه می‌ توان با ویدیو پروجکشن به یک اثر افزود. تغییر گاه به گاه تصاویری که به واسطه ویدیو پروجکشن روی صحنه نقش می‌ بنند، تناسب آن با قصه و فضاسازی‌ هایی که به این واسطه صورت می‌ گیرد، همان خلاقیتی است که هر از گاهی تماشاگر را غافل‌ گیر می‌ کند.

صدای چنگ و تار  معجزه ‌گر

نوای سه‌ تار سهراب پور ناظری، تنبور و کمانچه‌ اش رویای یک شب تابستانی را برای تماشاگران «سی» جاودانه می‌ کند و نوای همایون شجریان، همچون نسیمی که در شبی تابستانی از کوه‌ های تهران برخواسته بر گوش‌ ها می‌ نشیند. معجزه موسیقی زمانی اتفاق می‌افتد که سهراب رو به تماشاگران کمانچه به دست می‌ ایستد و می‌ نوازد، دست خود را بالا و پایین می‌ برد و عشق خود را چون جان در کالبد موسیقی می‌ ریزد و با وجد خود تماشاگران و نوازندگان را هم به هیجان می‌ آورد. جادوی موسیقی در صدای همایون می‌ چرخد و وقتی از ظلم ظالم می‌ گوید همچون اشک بر گونه‌ ها می‌ چکد.

رهایی رستم

قلم رویاپرداز نغمه ثمینی برای افرادی که با نوشته‌‌ هایش از رویایی به کابوسی سرگردان شده‌ اند آشناست.

نویسنده‌ ای که قصه را با خیال و اندیشه در هم می‌ تند و این بار اسطوره‌ های شاه نامه را با پرسش رو به‌ رو کرده است. پرسش‌ هایی که ریشه در فلسفه دارد.

این بار ثمینی رستم را به معنای آزادی گرفته و زال و رودابه را والدین آزادی، کسانی که تصمیم می‌ گیرند با وجود همه تهدیدها فرزند خود را به دنیا بیاورند، هر چند بد طالع و در دنیایی پر از سختی.

مردان و زنانی به روایت فردوسی

صابر ابر و مادر خیالی زال سفیدمو با بازی حساب‌شده دلنیا آرام و صدای ویژه او از بخش‌ های قابل توجه این نمایش است.

رودابه که به واسطه قصه، بازی دوگانه به نمایش می‌ گذارد در کنار بهرام رادان که علاوه بر جزییات نقش به لحاظ فیزیکی نیز کار سختی برعهده دارد.

صدای قوی مهدی پاکدل برای ایفای نقش رستم به یاری او می‌آید و بانیپال شومون با حرکات بدن یک اسفندیار تاریخی با ظاهری جدید به نمایش می‌ گذرد و حسین صوفیان لباس سهراب به تن کرده است.

Device rotate

لطفاً برای تجربه کاربری بهتر دستگاه خود را ۹۰ درجه بچرخانید.