Menu

پر بیننده ترین اخبار

مشروح

حضور کار و اندیشه در بيست و سومين نمايشگاه بين المللی Agrofood

wwwer.jpg

1395/04/13 | کارواندیشه

"

بيست و سومين نمايشگاه بين المللي Agrofood كه در روزهاي 13-10 خردادماه در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران برگزار شد، امسال حال و هواي ديگري داشت. شركت هاي سازنده خارجي فعال در زمينه طراحي و ساخت دستگاه هاي مورد استفاده در صنايع آشاميدني و غذايي، در مقايسه با چند سال اخير، حضور به مراتب چشمگيرتري در نمايشگاه داشتند.


"

بيست و سومين نمايشگاه بين المللي Agrofood كه در روزهاي 13-10 خردادماه در محل دائمي نمايشگاه هاي بين المللي تهران برگزار شد، امسال حال و هواي ديگري داشت. شركت هاي سازنده خارجي فعال در زمينه طراحي و ساخت دستگاه هاي مورد استفاده در صنايع آشاميدني و غذايي، در مقايسه با چند سال اخير، حضور به مراتب چشمگيرتري در نمايشگاه داشتند. دليل اصلي آن اتمام دوره تحريم و آغاز فصلي نو در همكاري بين شركت هاي خارجي با طرف هاي ايراني آنها بود. بي اغراق بازار ايران از جهات مختلف براي سازندگان خارجي داراي جذابيت و اهميت ويژه است. كشوري بزرگ و پهناور و با جمعيتي بالاي 80 ميليون و البته امن. بعد از چند سال كاهش و يا گاهاً قطع ارتباط بين سازندگان خارجي و مشتريان ايراني آنها، اين تصور نزد شركت هاي خارجي بوجود آمده كه بازار ايران در سال هاي نزديك سريعاً شكوفا خواهد شد و لذا آنها بسيار مايلند تا در اين دوره رونق و شكوفايي، مشاركتي فعال داشته و حداكثر بهره را از آن ببرند. داوري در خصوص اينكه چنين تصوري تا كجا با واقعيت ها منطبق است، به گذشت زمان نياز دارد.

كمپاني KHS آلمان كه شركت كار و انديشه نمايندگي آنها در ايران را به عهده دارد، در نمايشگاه Agrofood امسال حضوري پررنگ داشت. با دعوت قبلي كه از بخش عمده اي از دست اندركاران صنعت آشاميدني و غذايي كشور صورت گرفته بود، غرفه اين كمپاني در 4 روز برگزاري اين نمايشگاه محل انجام ديدار با متقاضياني بود كه با آگاهي از كيفيت دستگاه هاي ساخت كمپاني KHS مايل بودند امكان همكاري با آنها در تأمين دستگاه ها و تجهيزات خطوط مورد نيازشان را مورد ارزيابي قراردهند. در كنار متقاضيان خطوط پركني نوشابه هاي رايج، امسال در زمينه توليد و بسته بندي شير با ماندگاري بالا و بصورت اسپتيك در بطري هاي PET شاهد رشد نسبي درخواست ها بوديم. خوشبختانه همراه با تيم اعزامي كمپاني KHS ،يكي از متخصصين آنها در زمينه پركني اسپتيك نیز به ايران آمده و اين فرصتي بود تا در جلسات با توليدكنندگاني كه بدنبال احداث خطوط توليد شير با ماندگاري بالا بودند، مذاكرات مفيدي صورت گيرد. كمپاني KHS در زمينه پركني و بسته بندي محصولات حساس در شرايط اسپتيك، طراح و سازنده دستگاه هاي پركن خطي در ظرفيت هاي پايين و متوسط همچنين سازنده پركن هاي چرخشي (Rotary) با ظرفيت بالا مي باشد. پركن هاي خطي اين كمپاني با نام ASBOFILL از ويژگي هاي منحصر بفردي برخوردار است كه از جمله آنها ارائه سیستمی در قالب يك پكيج بسيار فشرده شامل تجهیزات جانبی در بخش فوقاني و بخش پركني و بسته بندي در قسمت پائين اين پكيج مي باشد كه قابليت توليد24000-6000  بطري 100 سي سي تا 2 ليتري را داراست. در كنار مزاياي بسیار پركن هاي خطي KHS، استفاده از كم ترين فضاي اسپتیک كه داراي حجمي حدود يك و نيم متر مكعب است عامل مهمي در كاهش هزينه هاي راهبری و نگهداری سیستم است.

مصرف ظروف PET در صنايع غذايي و آشاميدني همچنان روندي رو به رشد دارد و اين امر جداي از ويژگي هاي خاص PET كه موجب برتري آن بر ساير مواد مورد استفاده در بسته بندي محصولات غذايي و آشاميدني است، بخشي هم به دليل صرفه اقتصادي استفاده از PET است. كمپاني KHS به عنوان يكي از بزرگترين تأمين كنندگان خطوط كامل پركني و بسته بندي نوشيدني هاي مختلف در ظروف PET، در قسمت طراحي و ساخت دستگاه هاي بادكن در موقعيت بسيار بالايي قراردارد بطوريكه مزاياي فني دستگاه هاي بادكن اين كمپاني كه در كارخانجات KHS Corpoplast در نزديكي هامبورگ طراحي و ساخته ميشود، نزد آناني كه با سازندگان مختلف دستگاه هاي بادكن همكاري داشته و يا از دستگاه هاي آنها استفاده كرده اند، كاملاً شناخته شده است. استفاده از فن آوري هاي روز كه در ساخت نسل چهارم اين بادكن ها بكار گرفته شده، به تغييرات زيادي در بخش هاي آون، سيستم بادكني و هواي فشرده و نیز قالب ها انجاميده كه هر كدام در بالا بردن كيفيت كاري دستگاه، افزايش ظرفيت توليد، كاهش انرژي هاي مصرفي، كاهش هزينه هاي راهبري ،  امكان توليد بطري هاي بسيار سبك و ارتقاء راندمان كاري دستگاه بسيار موثر بوده و به همين دليل است كه در حال حاضر حتي امكان توليد 2500 بطري يك و نيم ليتري در ساعت در هر قالب بادكن هاي ساخت KHS Corpoplast  وجود دارد. اين دستگاه ها با نام اختصاصي BLOMAX مي تواند داراي 4 تا 36 قالب باشند. بنابراين ظرفيت توليد اين دستگاه ها بسته به تعداد قالب هاي ماشین ميتواند از 10 هزار  تا 90 هزار بطري در ساعت را شامل شود. در كنار طراحي و ساخت دستگاه هاي بادكن، كمپاني KHS Corpoplast در طراحي بطري هاي مورد نياز مشتريان هم ميتواند همکاری و مساعدت نمايد. بخش Bottle & Shape اين كمپاني تا بحال هزاران نمونه بطري براي بخش هاي مختلف صنايع آشاميدني، غذايي و آرايشي و بهداشتي طراحي و توليد كرده است.

اگر چه هدف نخست تمامي سازندگان و توليدكنندگان شركت كننده در نمايشگاه ها يافتن مشتريان جديد و افزايش فروش مي باشد اما هر يك از آنها روش و سياست خاص خود را در دست يابي به اين هدف دارند. كمپاني KHS با توجه به سابقه طولاني خود كه از 145 سال هم فراتر مي رود، همواره تلاش دارد تا در مرحله نخست با ارائه راه حل هاي اصولي و مناسب، متقاضياني را كه خواستار همكاري با KHS هستند، كمك و راهنمايي كند تا به انتخاب و تصميم درستي برسند و در واقع نقش يك مشاور با تجربه را ايفاء مي نمايد. بديهي است كه اگر انتخاب نهايي مشتري KHS باشد، اين همكاري بر پايه تفاهم و اعتماد في مابين ادامه خواهد يافت و چنانچه مشتري با اين راهنمايي ها به انتخاب ديگري رسيده باشد، اين اثر مثبت ذهني براي سال ها در ذهن او باقي خواهد ماند و اين رشته دوستي و ارتباط روزي به همكاري خواهد انجاميد.

تجربه اي كه در پي سال ها حضور در نمايشگاه هاي داخلي و خارجي براي بسياري از فعالان در اين صنعت و احتمالاً در ساير بخش ها حاصل شده اين است كه اگر ما ايراني ها بتوانیم براي استفاده بهينه از زمان ، بازديدهاي خود را از اين نمايشگاه ها برنامه ريزي كنيم مسلماً هر دو طرف مسئله يعني هم غرفه داران و عرضه كنندگان محصولات صنعتي در اين نمايشگاه ها و هم بازديد كنندگان مي توانند استفاده به مراتب بهتري از وقت خود ببرند. براي مثال اگر اين امكان وجود داشت كه قبل از شروع نمايشگاه و يا حتي در حين برگزاري آن ، بازديدكنندگاني كه متقاضي مذاكره با هر يك از شركت كنندگان حاضر در نمايشگاه هستند، ضمن تماس و يا مراجعه به مسئول آن غرفه در دفتري كه به تبت ساعت اين ملاقات ها و تنظيم ديدارها اختصاص دارد، روز و ساعت معيني را براي ديدار خود مشخص كنند و بعد هم در همان ساعت تعيين شده براي برگزاري جلسه مراجعه كنند تا حتي الامكان اختلالي در برنامه هاي تنظيمي پيش نيايد. اگر شرايط اجازه مي داد كه ما ايراني ها هم همانند بسياري ديگر كه در نمايشگاه هاي بين المللي خارج از ايران شاهدش هستيم اين شيوه نيكو را بكار مي بستيم ، از جهات مختلف به نفعمان بود 
wwwer.jpg